Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά τοπογραφικών οργάνων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα κληθείς να πληρώσεις φόρο στο τελωνείο εκτός αν το φέρεις μέσω... Αλβανίας!

 

Ναι πληρώνεις δασμούς. Αν ιδιαίτερα δεν είναι κάτω από 5 κιλά σίγουρα θα το ανοίξουν.

 

Λύσεις :

 

1) Μιλάς με προμηθευτή να στο στείλει σαν gift.

 

2) Να δηλώσει αξία πολύ μικρή δηλαδή 50 €

 

3) Να στο αποστείλει μέσω usps. Έρχονται στο τελωνείο Πειραιά όπου γίνεται της μουρλής και για να ανοίξουν το δέμα το δικό σου και να το εκτιμήσουν για να σε δασμολογήσουν είναι σαν να κέρδισες το joker.

 

Mην χρησιμοποιείτε εταιρείες που τα στέλνουν αεροπορικώς γιατί στο Ελ. Βενιζέλος που φθάνουν τα ΨΑΧΝΟΥΝ ΟΛΑ !!

 

 

Επίσης αν κάτι είναι ογκώδες αλλά λυόμενο, πείτε να σας τα στείλουν κομμάτι κομμάτι.

 

Για την ιστορία .....μέσω Πειραιά μέχρι και όπλο έχει έρθει .!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το όριο για να μην πληρώσεις τίποτα είναι 100$ (προσοχή $ και όχι €).

Για ένα μηχάνημα τόσο ακριβό δεν νομίζω ότι μπορείς τίποτα άλλο απ' το να το φέρεις από Αλβανία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Χάρη. Το θέμα είναι στην Αλβανία πως έρχεται;

Δηλαδή:

1) Συννενοείσαι με τον προμηθευτή/αποστολέα

2) Το στέλνει πακέτο στο αεροδρόμιο Τιράνων

3) Πας και το παίρνεις και το φέρνεις Ελλάδα (χαλαρά περνάς τα σύνορα -δεν ανοίγουν πορτ-παγκαζ)

 

Το 2) με προβληματίζει λίγο (στα Τίρανα δεν ελέγχουν; )

Link to comment
Share on other sites

Στις ΗΠΑ όλα τα ηλεκτρονικά και όχι μόνο είναι φθηνότερα από λίγο έως πάρα πολύ και αυτό από την εποχή που ήταν 1$=1€. Πού τώρα που η ισοτιμία έχει ξεπεράσει το 1,5$=1€.

Αν το αγοράσεις από Ε.Ε. θα γλιτώσεις τον ΦΠΑ. Στις ΗΠΑ ο ΦΠΑ είναι νομίζω 4%.

Θα κληθείς να πληρώσεις φόρο στο τελωνείο εκτός αν το φέρεις μέσω... Αλβανίας!

 

Είναι λίγο περίπλοκη η κατάσταση ... εξαρτάται που το αγοράζεις ... π.χ. στην Ν.Υ. είχε το NY tax που ήταν κοντά στο 8% αν θυμάμαι καλά (τουλάχιστον μέχρι πέρισυ που είχα πάει). Υπάρχει περίεργο καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Βασικά σκεφτομαι να ταξιδέψω προς Αμερική και να το αγοράσω. Επίσης έχω αμερικάνικο διαβατήριο οπότε το τελωνείο είναι κάτι που δεν με αφορά, αφού το όργανο θα είναι ιδωτικής μου χρήσης. Όμως η εγγύση του οργάνου θα με καλύπτει στην Ελλάδα? Είναι παγκόσμια?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν αποφασίσεις να στο στείλουν μέσω Αλβανίας παίζει να ανοίξεις το κουτί και μέσα να βρεις πέτρες :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν αποφασίσεις να στο στείλουν μέσω Αλβανίας παίζει να ανοίξεις το κουτί και μέσα να βρεις πέτρες :lol: :lol: :lol:

 

 

ή καλύτερα και μια μετροταινία 50άρα .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ή καλύτερα και μια μετροταινία 50άρα .... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

 

Αν πέσεις στο φιλότιμο Αλβανό που θα πει να ... πάρε εσύ το δικό μου να πάρω

εγώ το δικό σου ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πρόβλημα είναι οτι με τις εισαγωγες απ' έξω δε θα έχεις υποστήριξη και service εάν κάτι στραβώσει. Οπότε ότι γλύτωσες θα τα πληρώσεις διπλά σε ταλαιπωρία και καθυστερήσεις. Σε αυτά τα μηχανήματα το σηματικότερο είναι η υποστήριξη. Ο αμερικάνος πως θα τη δώσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.