Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική σκάλα (κλιμακοστάσιο) προς υπόγειο


Recommended Posts

Θα σας πω απο Δευτέρα περισσότερα, μέχρι τότε ψυχραιμία παιδιά! Υπάρχουν και χειρότερα!

Πάω εκδρομούλα Πελοπόννησο, τα λέμε. Οχι θα σκάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

erling

 

Εύρηκα!!!

 

finalfir.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Με άλλα λόγια δηλαδή και σεβόμενοι το σκεπτικό του ο ελεγκτής έχει δίκιο!

Έτσι όταν βρισκόμαστε πχ. στο πρώτο σκαλί ήμαστε κατά 70εκ. ψηλότερα από το πραγματικά επιτρ. το + 1,50 δηλαδή.

Και ας μη διαμαρτυρόμεθα ότι ο Νοητός Χώρος του πρώτου (αλλά και των υπολοίπων) κατά το μεγαλύτερο μέρος έχει ήδη συμπεριληφθεί στον όγκο του ισογείου γιατί αυτό σημαίνει και την ομολογία μας ότι ανήκουν εκεί!

 

ΥΓ. Ο Νοητός Χώρος 5 τελικά δεν πρέπει να μας χρειάζεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή το μεσημέρι επισκέφθηκα την αγαπημένη μου ΔΟΚΚ. Δε ξέρω την εμπειρία σας απο τη συγκεκριμένη υπηρεσία (Μεσογείων και Τρικάλων γωνία) αλλά εγώ όποτε έχω τέτοιου είδους προβλήματα, εκεί βρίσκω το δίκιο μου. Ε λοιπόν γελάσανε με τη ψυχή τους με το τέρας αυτό που πολύ σωστά το έπιασες georgcoco (και χαρά στο κουράγιο σου για το σκαρίφημα!). Μου πρότειναν δε να ζητήσω απο τον υπάλληλο της πολεοδομίας να μου το περιγράψει γραπτώς (στο φύλλο ελέγχου?!). Θα μιλήσω τηλεφωνικώς με πολεο και θα σας ενημερώσω. Εεεε ρε γλέντια!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το λες σωστά αλλά δεν είναι αυτό το πνεύμα του νομοθέτη.

 

Το υπόγειο δεν μετράει στην δόμηση σαν βοηθητικός χώρος. Η σκάλα δεν θα υπήρχε εκεί εαν δεν υπήρχε το υπόγειο. Αποτελεί απλά ο τρόπος πρόσβασης στο υπόγειο. Έτσι αφού το υπόγειο (που είναι ο βασικός χώρος) δεν μετράει στην δόμηση, δεν μπορεί να μετράει στην δόμηση η πρόσβαση στο υπόγειο (βοηθητικός χώρος του βοηθητικού χώρου). Δεν στέκει σαν λογική. Είναι χαζό.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όταν βρισκόμαστε πχ. στο πρώτο σκαλί ήμαστε κατά 70εκ. ψηλότερα από το πραγματικά επιτρ. το + 1,50 δηλαδή.

 

Γιατί είμαστε ψηλότερα κατά 70εκ? Εγώ βλέπω πως είμαστε ακριβώς στο +1,50

Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

erling

 

(στους υπολογισμούς μας δεν ... πιάνεται το δάπεδο αλλά η οροφή, και ναι μεν τα υποδήματά μας πατάνε στο επιτρ. +1,50 αλλά αναπνέουμε τον αέρα του ισογείου!

 

Το 3,70 θεωρείται ότι είναι η νέα στάθμη οροφής του Νοητού Χώρου. Αυτή η στάθμη επιτρέπεται να είναι max. +1,50μ πάνω από ένα νέο Νοητό Περ. Χώρο. Κατεβαίνοντας λοιπόν κατά 1,50μ προς τα κάτω για να ορίσουμε αυτή την νέα Στάθμη του Νοητού Περ. Χώρου (δηλ. 3,70-1,50=2,20 (νέο +-0,00 Νοητού Χώρου) τι παρατηρούμε; Ότι βρισκόμαστε κατά 0,70 μ. πάνω από την πραγματικά μέγιστη επιτρεπόμενη στάθμη (+1,50 =οροφή του υπογείου) μετρούμενη από τον πραγματικό μας περιβάλλοντα χώρο του +- 0,00.

Κατ΄αναλογίαν το δεύτερο 3,50-1,50=2,00= νέο Νοητό +- 0,00 και +0,50 άνω του ανωτάτου μέγιστου επιτρ. από το πραγματικά διαμορφωμένο έδαφος. (+- 0,00) κλπ.κλπ.

 

Στο πέμπτο πάτημα έχουμε οροφή 2,90 πλέον και 2,90-1,50=1,40 και επιτέλους βρισκόμαστε 0,10 εκ, κάτω από το πραγμ. max. επιτρ. +1,50.

 

Stavion: αν στο δώσει γραπτώς να το βάλεις στα ...άλμπουμ

 

SeNNinhA: θα προσέθετα μεταξύ του είναι και του χαζό ένα "λείαν επιεικώς" αλλά ας είμαστε συγκρατημένοι ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ αυτό που λέει ο υπάλληλος της πολεοδομίας. Με την ίδια λογική και η απόληξη του κλιμακοστασίου στο δώμα θα έπρεπε να μετρήσει ανάλογα. Αντιθέτως όχι μόνο δεν μετράει στην δόμηση αλλα κατασκευάζεται και καθ'υπέρβαση του μέγιστου ύψους. Πως του κάθησε ώρα το θέμα του υπογείου ενας θεός ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική και η απόληξη του κλιμακοστασίου στο δώμα θα έπρεπε να μετρήσει ανάλογα. Αντιθέτως όχι μόνο δεν μετράει στην δόμηση αλλα κατασκευάζεται και καθ'υπέρβαση του μέγιστου ύψους.

Σωστός! Και της γυναίκας μου η άποψη που της έχω μάθει 5 πράματα (τραπεζική υπάλληλος είναι), αυτή ήταν. Κοινή λογική.

---------

Για την κόκκινη περιοχή γίνεται ο λόγος erling. Sorry που δεν ανέβασα σκαρίφημα νωρίτερα αλλά τα αρχεία μου είναι βαριά και θέλουν επεξεργασία για να ανέβουν.

post-17595-13188724658_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχώς κάποιος προιστάμενος στη ΔΟΚΚ με άδειασε! Δηλ. αυτός δεν δέχεται καθόλου την απόφαση περί προσμέτρησης σκάλας μόνο όσες φορές κατασκευάζεται γιατί λέει την απόφαση αυτή τους την επιβάλλανε "...τα λαμόγια οι εργολάβοι" πιέζοντας κάπου από πάνω ! Αν η πολεοδομία μου δώσει την άδεια (είναι άλλωστε αυτόνομη υπηρεσία) έχει καλλώς, διαφορετικά να μη γυρεύω συνήγορους εκεί μέσα! Αλλωστε σε αυτον καταλήγουν τα ερωτήματα αυτού του τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.