Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική σκάλα (κλιμακοστάσιο) προς υπόγειο


Recommended Posts

Έχω μια ισόγεια με υπόγειο οικοδομή και θέλω να θέσω το εξής ερώτημα διότι οι απόψεις που έχω πάρει από συνάδελφους και αρμόδια υπηρεσία διύστανται...Η σκάλα που κατεβαίνει στο υπόγειο μετράει στη δόμηση του ισογείου όλη ή μετράει μόνο το πλατύσκαλο(όχι η λεγόμενη τρύπα) στη δόμηση ισογείου και η υπόλοιπη στο υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eφόσον η σκάλα συνδέει υπόγειο με ισόγειο, δεν μπορεις να την αφαιρέσεις

από τη δόμηση του ισόγειου. Το υπόγειο δε μετράει στη δόμηση αν εξέχει το πολύ 0,80 m από έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον η σκάλα συνδέει υπόγειο με ισόγειο, δεν μπορεις να την αφαιρέσεις

από τη δόμηση του ισόγειου. Το υπόγειο δε μετράει στη δόμηση αν εξέχει το πολύ 0,80 m από έδαφος.

 

Γιατί να ισχύει κατι τέτοιο όταν π.χ. έχεις και όροφο στην οικοδομή σου και η σκάλα που συνδέει όροφο-ισόγειο δεν την μετράς στη δόμηση του ορόφου?Εκτός από το πλατύσκαλο,όλα τα αλλα κομμάτια της σκάλας είναι κατω από την πλάκα του ισογείου.

 

Που επανήλθε στο 1,5 m

 

Απο πότε μπαίνει σε ισχύει όμως?

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα και εγώ αυτές τις ...ανησυχίες όσον αφορά τα κλιμ/σια ώσπου μου εξήγησε το ... όνειρο ένας προϊστάμενος Πολ/μίας:

Η σκάλα μετριέται τόσες φορές όσοι είναι και οι όροφοι που εξυπηρετεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχουν μπερδέψει λίγο οι απαντήσεις θα ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Έχουμε υπόγειο, ισόγειο και όροφο ενιαίας κατοικίας με την ίδια σκάλα να επαναλαμβάνεται 2 φορές από υπόγειο σε ισόγειο και από ισόγειο σε όροφο. Στην στάθμη του υπογείου δεν μετράει κάτι καθότι υπόγειο, στην στάθμη του ισογείου μετράει 1 σκέλος (αυτό που πάει στον όροφο?) και στον όροφο τι μετράει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις υπογειο (χωρις κυριες χρησεις) ισογειο και οροφο μετραει μια φορα.. Αν εχεις και δωμα μετραει 2..

 

ευχαριστώ για την παραπομπή dix e6

 

αυτό ήξερα και εγώ αλλά με την το "όσοι όροφοι τόσες φορές μετράει η σκάλα" μπερδέυτικα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω το εξής ερώτημα για τη σκάλα.Έχω περίπτσωση όπως και του συναδέλφου επάνω ισόγειος οικοδομή με υπόγειο με εσωτερική σκάλα.

Η καθαρή επιφάνεια της κατοικίας είναι 119 τ.μ και με τη σκάλα πηγαίνω στα 125 τ.μ η αμοιβή της αδείας βγαίνει με τους αυξητικούς συντελεστές ή είμαι στις χαμηλές τιμές; Αν είμαι στις χαμηλές το κόστος είναι 11400 περίπου ενω διαφορετικά πάω στα 15700 ωστόσο έχω δώσει ήδη προσφορά για 11400

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.