Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική σκάλα (κλιμακοστάσιο) προς υπόγειο


Recommended Posts

Σας το ξαναείπα η σκάλα αν δεν υπάρχει απόληξη να βγαίνει εκτός οικοδομής θα μετρήσει........... ο τελευταίος όροφος........τόσο η κλίμακα όσο και η κενή επιφάνεια του ασανσέρ...............Το άλλο σας το πα? Πολεοδομία Ρεθύμνου...........οι βλάκες! Μετράνε λέει την σκάλα αν κάνεις μεζονέτα. Πχ απο το 2,40 και πάνω. Δηλαδή στο ισόγειο μετράει μια φορά και στον όροφο δεν μετράει πλην τα 4-5 τελευταία σκαλοπάτια δηλαδή απο το 2.40 και πάνω.......... ΤΟ ΚΟΥΦΟ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα έχω το πρόβλημα στην πολεο Σύρου. Η υπάλληλος που έχει χρεωθεί μια μελέτη μου, δεν μου το περνάει. Κάποια αλλη υπάλληλος που εξετάζει άλλη περιοχή αρμοδιότητας της ίδιας υπηρεσίας, τα περνάει! Αλλά δεν θέλω να το επικαλεστώ ακόμα. Θα ζημιωθούν κάποιοι συνάδελφοι που είναι χρεωμένοι στην άλλη (την καλή) και έχουν αφαιρέσει τη σκάλα στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά από επίσκεψη στην πολεοδομία κατάλαβα ότι είναι στην κρίση του εκλεκτή να το μετρήσει ή όχι στην δόμηση.

 

Πάντως τις περισσότερες φορές δεν το μετράνε.

 

Π.χ. μου είπαν ότι σε μεζονέτα με υπόγειο ισόγειο 1ο που όμως η σκάλα δεν βγαίνει στην ταράτσα- σκεπή η σκάλα μετράει ΜΙΑ φορά .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν έχουμε ισόγεια κατοικία με υπόγειο που είναι βοηθητικός χώρος η σκάλα προς το υπόγειο μετράει. Παίζει ρόλο αν θα διαχωρίζεται η σκάλα απο το υπόλοιπο ισόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι... η σκάλα μετρά λόγω ισογείου και όχι υπογείου... Δηλ. αν είσαι στο υπόγειο και πηγαίνεις στο ισόγειο, άρα χώρο Κ.Χ., τότε μετρά και ο διάδρομος ή σκάλα προς αυτόν...

Ομοια περίπτωση αν π.χ. έχεις ένα γραφείο-δωμάτιο στο υπόγειο εντός Σ.Δ., τότε μετρά και ο διάδρομος προς το δωμάτιο.... ας είναι στο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.