Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tοίχωμα υπογείου


 

Recommended Posts

Στο μικρο καφε βιβλιαρακι της LH : "ΝΕΟΣ ΕΑΚ ΕΚΩΣ 2000 Προσθετες οδηγιες χρησης" ,Ιουνιος 2001 , Κεφ. 3. παρ 3.5 σελ 54 "κατα τον οπλισμο του τοιχωματος υπογειου λαμβανεται προσεγγιστικα υποψη και η ωθηση γαιων"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξαναρωτώ, πώς, έστω και προσεγγιστικά.

Σημειωτέον ότι η προσομοίωση του τοιχώματος υπογείου γίνεται μ' ένα γραμμικό οριζόντιο στοιχείο!

 

Σύμφωνα με την §5.3.β[2] του ΕΑΚ σε στατικές ωθήσεις ηρεμίας ελέγχονται μόνο τα τοιχώματα και οι νευρώσεις τους (αν υπάρχουν). Άρα δεν χρειάζεται να μπουν οι ωθήσεις γαιών στο προσομοίωμα του κτηρίου μας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρεξήγηση. Δεν ρωτώ εσένα προσωπικά avgoust.

Η ερώτηση είναι ρητορική και λογικά θα απευθύνονταν στον μόνο απόλυτα αρμόδιο να απαντήσει, την LH-Λογισμική, η οποία όμως δεν απαντά επισήμως ούτε στο forum της.

Έχω δε την πρόθεση να προβληματίσω τους συναδέλφους χρήστες του Fespa όπως είμαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την §5.3.β[2] του ΕΑΚ σε στατικές ωθήσεις ηρεμίας ελέγχονται μόνο τα τοιχώματα και οι νευρώσεις τους (αν υπάρχουν). Άρα δεν χρειάζεται να μπουν οι ωθήσεις γαιών στο προσομοίωμα του κτηρίου μας.

 

ναι εγω για στατικες ωθησεις μιλαω.

εξ'ου και το Κο που χρησιμοποιω.

εσυ τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ. Το λύνεις σαν ανεξάρτητη τετραέρειστη πλάκα με τα φορτία που υπολόγισες και είσαι ΟΚ. Δεν χρειάζεται να βάλεις τα φορτία σου στο χωρικό σου μοντέλο.

Αλλά και πάλι, αν έχεις ένα μόνο υπόγειο με ύψος 3μ και δεν έχεις καμιά περίεργη περίπτωση με κλίσεις εδάφους κλπ, είναι πολύ δουλειά για το τίποτα. Βάλε πάχος 20cm και 2#Φ8/20 και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ, νομίζω οτι η LH χρησιμοποιεί μια δημοσίευση του καθηγητή κ.Τέγου στα Τεχνικά Χρονικά. Σε αυτήν το "τυπολόγιο" που προτείνεται έχει λάβει υπόψην τις ωθήσεις γαιών για συνήθη υπόγεια. Αν βρω τη δημοσίευση θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ. Το λύνεις σαν ανεξάρτητη τετραέρειστη πλάκα με τα φορτία που υπολόγισες και είσαι ΟΚ. Δεν χρειάζεται να βάλεις τα φορτία σου στο χωρικό σου μοντέλο.

 

με τι φορτιο ανα m2?γι'αυτο ξεκινησα τη δημοσιευση... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.