Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρνηση παραρτήματος Κοζάνης να δεχθεί νοσήλια


vnb

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να εκφράσω την αγανάκτησή μου για το γεγονός ότι σήμερα ενημερωθήκαμε από τους υπαλλήλους του παραρτήματος του ΤΣΜΕΔΕ στην Κοζάνη ότι από 01-05-2010 δεν θα δέχονται νοσήλια με το πρόσχημα ότι ο τοπικός φαρμακευτικός σύλλογος αρνείται να εφαρμόσει την συλλογική σύμβαση εργασίας σύμφωνα με την οποία πρέπει να πληρώνουμε μόνο συμμετοχή στα φάρμακα και όχι όλο το ποσό.

Σε ερώτηση και άλλων συναδέλφων εμείς πως θα εξυπηρετηθούμε μέχρι να λυθεί το πρόβλημα μας απάντησαν << Και τι μας ενδιαφέρει εμάς, να πάτε Θεσσαλονίκη να πάρετε φάρμακα>>

Από ότι διάβασα σε μια απόφαση που μας έδωσαν και άλλοι νομοί της χώρας αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.

Ξέρει κανείς κάτι επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

και στην Εύβοια το ίδιο πρόβλημα με απόφαση του τοπικού συλλόγου των φαρμακοποιών Επίσης τόσο εμένα όσο και άλλων ασφαλισμένων δεν έκαναν δεκτά τα συνταγμολόγια με τις αποδείξεις στο τοπικό γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ στην Χαλκίδα. Επίσης για πρώτη φορά μου ζήτησαν και στις αποδείξεις του γιατρού να συνοδεύεται από γνωμάτευση (έκανα εμβόλιο στο γιό μου)

Link to comment
Share on other sites

..δεν έκαναν δεκτά τα συνταγμολόγια με τις αποδείξεις..

 

Τι εννοείς? Είχες πληρώσει ολόκληρο το ποσό στο φαρμακείο και πήγες στο ΤΣΜΕΔΕ να σου επιστραφεί το ποσό πλην της συμμετοχής σου?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πληρώσει το εμβόλιο του γιού μου στο φαρμακοποιό (15 Ε) και δεν το δέχτηκαν στο Τοπικό ΤΣΜΕΔΕ Το ίδιο άκουσα να διαμαρτύρονται και άλλοι αφαλισμένοι κατά την επίσκεψή μου εκεί Μου είπαν ότι δεν έπρεπε να πληρώσω το ποσό αυτό και ότι μόνο ο σύλλογος των φαρμ. του νομού δεν δέχεται τα συνταγμολόγια του ΤΣΜΕΔΕ (αν τα έπερνα από Αθήνα θα πλήρωνα πιο λίγα και δεν θα έφερνα τα διακαιολογητικά στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά θα τα έπαιρνε ο φαρμακοποιός)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επικοινωνία με το ΤΕΕ και αυτό να επικοινωνήσει με τα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ.

Το ταμείο ΟΦΕΙΛΕΙ να δεχθεί τα παραστατικά εφόσον είναι ορθά.

Πρέπει δηλαδή να υπάρχει γνωμάτευση, συνταγή και απόδειξη του γιατρού και απόδειξη του φαρμακείου.

Το θέμα έχει παραγίνει με τα κατά τόπους τμήματα του ΤΣΜΕΔΕ που κάνουν ότι τους γουστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.