Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλτινη πίστα σε μοντελοδρόμιο


michalis_p

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θέλω να βοηθήσω έναν φίλο που φτιάχνει μοντελοδρόμιο, να κατασκευάσει και μια ασφάλτινη πίστα.

Τα αυτοκινητάκια που θα πατάνε επάνω είναι μόλις 15-20kg βάρος το κάθε ένα.

Με τι κριτήρια θα ρίξω πίσσα, έτσι ώστε μετά από ένα - δύο χρόνια να μην έχω προβλήματα με λακούβες, σκασίματα, ρωγμές και ξεφτίσματα της ασφάλτου στην πίστα;

Η βοήθειά σας είναι πολύ χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι σε δίλημμα... σε ποια κατηγορία να απαντήσω; Ούτε αρχιτεκτονικό, ούτε μηχανολογικό είναι το θέμα...

Φίλε μου, τα αυτοκινητάκια δεν είναι φορτίο για να σχεδιάσεις τάπητα. Υποθέτοντας ότι στην πίστα θα περπατάνε άνθρωποι και θα πρέπει να μπορούν να κυκλοφορήσουν και μικρά οχήματα (κουρσάκια) χωρίς να κάνουν ζημιά ...σου αρκούν 5~6cm σωστού τάπητα πάνω σε μία καλή βάση (συμπυκνωμένο 3Α)

Link to comment
Share on other sites

Σου αρκεί 5 cm ασφαλτοτάπητας και στην συνέχεια εφαρμογη στον τάπητα με ειδικό υλικό που βάζουν στιν formula 1 για να μην έχει φθορές ο ασφαλτοτάπητας και να μην ολισθαίνουν τα αυτοκινητάκια όταν ο ασφαλτοτάπητας έχει υγρασία ή είναι βρεγμένος.Για περισσότερα στείλε e-mail.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θα πρέπει να μπορούν να κυκλοφορήσουν και μικρά οχήματα (κουρσάκια) χωρίς να κάνουν ζημιά

 

Πιο πιθανό είναι ο τάπητας να κάνει ζημιά στα αυτοκινητάκια εάν δεν είναι ποιοτική η κατασκευή πάρα το αντίθετο... :)

 

η λύση που πρότεινε ο artpave είναι η καλύτερη. Να προτιμήσεις τη λεγόμενη "ψιλή" άσφαλτο για να μη χάνουν την πρόσφυση τα μοντέλα αναπηδώντας στα χονδρά αδρανή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.