Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τιμές ΑΤΟΕ


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι....τώρα στους προυπολογισμούς μελέτης στα δημόσια βάζουν μπροστα το γράμμα Ν ( ΝΟΙΚ Β\20.02) . Τί σημαίνει αυτό ?Το Β τι σημαίνει ?

Επίσης όταν θέλεις να βάλεις ένα άρθρο που δεν υπάρχει ? Βάζεις π.χ. ΟΙΚ Ν48.50 ?

Το νούμερο μέτα το Ν είναι τυχαίο ? και επίσης ο κωδικός αναθεώρησης είναι απο κάποιο άρθρο παραπλήσιο ?

Link to comment
Share on other sites

Για το Ν και το Β δεν έχω ιδέα τι έιναι.

 

Όταν θέλεις να κάνεις νέο άρθρο (που δεν υπάρχει στον αρχικό προυπολγισμό) κάνεις νέα τιμή και σαν άρθρο τιμολογίου βάζεις αυτό από τα ενιαία τιμολόγια.

 

Ο κωδικός αναθεώρησης κάθε άρθρου υπάρχει στα τιμολόγια και δίνεται για κάθε άρθρο χωριστά (μπορεί βέβαια κάποια άρθρα να έχουν τον ίδιο κωδικό αναθεώρησης).

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ όλα τα τιμολόγια, το 188,13 είναι νομίζω το σωστό

http://www.sate.gr/html/timologia.aspx?&menuID=13&pID=0

 

Αυτές είναι οι αναλυτικές τιμές για κάθε εργασία.

Νομίζω όπως είπα και πριν πως ισχύουν τα ενιαία τιμολόγια και όχι αυτό που λες.

 

Αυτές οι τιμές βγαίνουν για την περίπτωση που κάνεις νέα τιμή και αυτή ΔΕΝ υπάρχει στα ενιαία.

Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.engineering.gr/, θα βρεις τις αναλύσεις, απλά θέλει εγγραφή που είναι δωρεάν, διαφορετικά τις αγοράζεις είτε σε μορφή cd ή σε μορφή έντυπων βιβλίων

 

Υπάρχουν οι αναλύσεις τιμών, τα περιγραφικά τιμολόγια, οι βασικές τιμές, τα αναλυτικά τιμολόγια και οι συντελεστές αναθεώρησης.

Εκτός από τις αναλύσεις τιμών τα άλλα υπάρχουν δωρεάν στο διαδίκτυο π.χ. στην διεύθυνση που έγραψε η thalia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι η διαδικασία για μια δημοπρασία? Μου έχουν αναθέση να βγάλω σε δημοπρασία την κατασκευή 2 γηπέδων τέννις. Προσπαθώ να βρω τα υλικά από τις τιμές ΑΤΟΕ αλλά είναι πολυ εξειδικευμένα και τα περισσότερα δεν τα βρίσκω. Επίσης έχω κάποιες καλές προσφορές από εταιρείες και φοβάμαι ότι με τη δημοπρασία το έργο δε θα γίνεθ τελικά όσο καλό θα μπορούσε. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε .

 

Υποθέτω ότι εργάζεσαι για λογαριασμό κάποιου δημόσιου φορέα , σωστά ;

Ουσιαστικά σου ζητούν να φτιάξεις τεύχη δημοπράτησης τα οποία περιλαμβάνουν :

 

- Τεχνική Έκθεση

- Προϋπολογισμό Μελέτης (με ΓΕ &ΟΕ 18%, Απρόβλεπτα και ΦΠΑ)

- Τιμολόγιο Μελέτης

- ΕΣΥ

- ΣΑΥ - ΦΑΥ

- Τεχνική περιγραφή (κατά περίπτωση).

- Τεχνικές προδιαγραφές (κατά περίπτωση)

 

 

Ανάλογα με τον προϋπολογισμό του έργου μπορεί να γίνει πρόχειρος ή ανοικτός διαγωνισμός . Ο Ν. 3669/08 στα άρθρα 4,5,6,7 έχει λεπτομέρειες για τις διαδικασίες δημοπράτησης .

 

Βέβαια , θα πρέπει να υπάρξει και δημοσίευση σε τοπική εφημερίδα ή σε εφημερίδες περιφερειακής ή κρατικής εμβέλειας καθώς και ανάρτηση στη Διαύγεια ώστε να είναι έγκυρη η διαδικασία δημοπράτησης .

 

Τα υλικά που θα απαρτίζουν τον τάπητα , δεν υπάρχουν αυτούσια στον ΑΤΟΕ , θα χρειαστεί να γίνει μια αναλυτική περιγραφή και να μπεί μια νέα τιμή που να περιγράφει την κάθε στρώση του νέου τάπητα ή όλες οι στρώσεις με το πάχος τους να είναι όλες σε μία ενιαία τιμή που προσεγγιστικά μπορούμε να την βρούμε είτε από το internet είτε με τηλέφωνο σε κάποιον προμηθευτή .

 

Τη στιγμή αυτή δεν έχω πρόχειρο κάτι σχετικά με προδιαγραφές και τιμές για τέτοια υλικά . Ευχαρίστως να ψάξω και να επανέλθω .

Edited by gvarth
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε Αναπτυξιακή εταιρεία οπότε ναι είναι δημόσιος φορέας ουσιαστικά. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν βρεις κάτι ακόμα με το ψάξιμο θα με βοηθήσεις πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Δημοπρατεί η αναπτυξιακή ή το τμήμα μελετών του Δήμου ;

 

Εσύ καλείσαι να προετοιμάσεις μόνο τον προϋπολογισμό και το τιμολόγιο ή ολόκληρη την διαδικασία ;

 

 

Ελαστικός τάπητας πάχους 1.8 - 2.00 mm

Επίστρωση με συνθετικό ελαστικό τάπητα πάχους 1.8 - 2.00 mm , απόχρωσης πράσινου, κόκκινου , καφέ ή συνδυασμού τους , πάνω σε υπάρχοντα ασφαλτοτάπητα εξωτερικών γηπέδων αθλοπαιδιών , σύμφωνα με την τεχνική προδιαγραφή διάστρωσης ελαστικοσυνθετικού τάπητα.

 

Οι εργασίες κατασκευής είναι οι εξής :

 

α. Επιμελής καθαρισμός της ασφαλτικής επιφάνειας ώστε να απομακρυνθούν κάθε είδους ρύποι και ακαθαρσίες

 

β. Στοκάρισμα της ασφαλτικής επιφάνειας με εφαρμογή ειδικού μίγματος ασφαλτικού γαλακτώματος

 

γ. Απόξεση της τελικής επιφάνειας της ασφάλτου με ειδική ξύστρα και καθαρισμός της ώστε να δημιουργηθεί επιφάνεια λεία και επίπεδη ώστε να καταστεί κατάλληλη για την υποδοχή του ελαστικού τάπητα.

 

δ. Διάστρωση χυτού συνθετικού τάπητα σε τρείς τουλάχιστον αλλεπάληλες διασταυρούμενες στρώσεις με χρήση ειδικών ρακλετών ώστε να επιτευχθεί πάχος 1.8 - 2.00 mm και να προκύψει ομοιόμορφη επιφάνεια ΜΑΤ , αδρή και αντιολησθηρή .

 

ε. Γραμμογράφηση της τελικής επιφάνειας , σύμφωνα με τις διεθνείς προδιαγραφές από χρώματα συμβατά με τον ασφαλτικό τάπητα και ανθεκτικά στην υπεριώδη ακτινοβολία.

Δηλαδή υλικά και εργασία πλήρους και έντεχνης κατασκευής του συνθετικού τάπητα

και της γραμμογράφησης σύμφωνα με την τεχνική προδιαγραφή διάστρωσης ελαστικοσυνθετικού τάπητα και τις προδιαγραφές των υλικών.

 

Τιμή ανά τετραγωνικό μέτρο (m2).

 

$$

25,00

είκοσι πέντε

 

 

 

Μια ενδεικτική περιγραφή θα βρεις παραπάνω . Ανάλογα με τις ανάγκες του έργου , εσύ καλείσαι να προετοιμάσεις 2-3 τέτοια άρθρα συν κάποια άλλα που θα αφορούν περίφραξη , σιδηρές θύρες απλού σχεδίου , πίλλαρ για ηλεκτροφωτισμό καθώς και σε συνεργασία με Η/Μ να βρείτε τα κατάλληλα άρθρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αναπτυξιακή έχει αναλάβει να βγάλει το έργο σε δημοπρασία εκ μέρους του Δήμου (με βεβαίωση αδυναμίας εκπόνησης έργου από το Δήμο). Οπότε εγώ πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία.

Τη νέα τιμή δηλαδή τη βάζω εγώ ή πρέπει να στείλω κάπου την περιγραφή και μετά να μπουν τιμές για τα υλικά που θέλω? Δηλαδή για την παραπάνω περιγραφή το 25,00$ από πού βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.