Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Υποχρεώσεις επιβλέποντα μηχανικού (Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατ. στην Ελλάδα Νο2)


Recommended Posts

Φιλοι μηχανικοι γεια σας και παλι.

Θα σας απασχολησω και θα ζητησω τις συμβουλες σας για ακόμη μια φορα.:D

Οι εργασίες στο σπίτι μου τελειώνουν σε δύο μέρες και ειμαι ετοιμος για την τελικη θεώρηση της οικοδομικής μου αδείας....αλλά

εδω και δύο εβδόμάδες παρ΄όλο που εχω στείλει και επιστολή στον επιβλέπων μηχανικό μου δεν ανταποκρινεται στο αιτημά μου να συντάξει την τελική τεχνική εκθεση.

Θύμιζω οτι τον εχω εξοφλήσει απο τον Νοέμβριο και για την μελέτη αλλά και για την επιβλεψη.Τι μπορω να κάνω κατα τη γνώμη σας?

 

Μηπως.... επειδη με την τελικη επιμέτρηση του (24-1-10) για το συνολο του οπλισμενου σκυρόδεματος 219 κυβικα διαπραγματευτηκα το ποσο των χρηματων που εδωσα για εξοφληση στην εταιρεια του μπετου (μιλούσαν για 260 κυβικα)...... και με την προμετρηση και τελικη εκτιμηση του (24-3-10)για την ποσοτητα του σιδηρου 20,37 τόνοι. διαπραγματευομαι το ποσο των χρηματων για την εξοφληση της μαντρας που μου εδινε τον σιδηρο(μιλανε για 24,53 τονους).

Σας αναφερω πως ο καλουπατζης που με ταλαιπωρούσε εφυγε "κλοτσηδον" απλα με ενα εξωδικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μοναδικός λόγος για να μην υπογράφει ο μηχανικός είναι η ύπαρξη πολεοδομικών παραβάσεων. Αν πάντως θέλεις η ίδια η πολεοδομία μπορεί να το παραλάβει με την αυτοψία που θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βάλω αλλον επιβλεποντα μηχανικο?

Επισης θα πρεπει εκ νεου να ξαναπληρωσω την αμοιβη της επιβλεψης?

(Οι εργασιες εχουν γινει ακριβώς οπως ειναι στα σχεδια που κατατεθηκαν στην Πολεοδομια εκτός απο την εσωτερικη διαμορφωση του χωρου του υπογείου-εγινε ενα μπανιο και ενα επιπλεον δωματιο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι , θα πληρώσετε αμοιβή επίβλεψης για όσες εργασίες αναλάβει ο νέος επιβλέπων.

 

Υπάρχει και η λύση που σας είπε ο συνάδελφος πιο πριν. Αυτοψία από την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε παραβάσεις δεν πρόκειται να βρείτε νέο επιβλέπων (εκτός και αν είναι κορόϊδο).

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=14537

Link to comment
Share on other sites

Τονιζω ξανα οτι δεν εχω κανει παραβασεις.Εγιναν ακριβως αυτα που ειχε σχεδιασει ο επιβλεπων μηχανικος συμφωνα με την οικοδομικη αδεια.Σας παρακαλω για ακομη μια φορα μην αμφισβητειται τον λογο μου.(Γεια και παλι erling)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι νόμιμη πήγαινε στην πολεοδομία, να κανονίσεις την αυτοψία και να ηλεκτροδοτηθείς. Είναι τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.