Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισχύει ότι για ποσά μέχρι 50 (ή 60?) ευρώ δε χρειάζεται τιμολόγιο και ισχύει η απόδειξη; Ισχύει το ίδιο και για καύσιμα;

Link to comment
Share on other sites

Για τα καύσιμα ισχύει ότι αντί για τιμολόγιο θα μπορεί να εκδοθεί απόδειξη η οποία όμως να έχει στην πίσω πλευρά την σφραγίδα και την υπογραφή του πρατηρίου και να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Exει απαντηθεί πλην όμως η επανάληψη δεν βλάπτει.

Με βάση τον ΚΒΣ (άρθρο 12 παρ. 16γ) επιτρέπεται (δηλ αν θέλει ο λήπτης , διαφορετικά τιμολόγιο ) για μη εμπορεύσιμα για τον αγοραστή αγαθά, με αξία συναλλαγής τα 50 ευρώ να εκδίδεται ΑΛΠ (ή και ΑΠΥ ).Ο ΦΠΑ που εμπεριέχεται στην ΑΛΠ αυτή είναι εκπιπτόμενος εφόσον ΄για τη δαπάνη αυτή επιτρέπεται η έκπτωση του ΦΠΑ που την βαρύνει.

Σχετικά με τα καύσιμα ΙΧ (βενζίνες) το όριο είναι 300 ευρώ , με ειδική εγκύκλιο του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να είναι σφραγισμένη - υπογεγραμμένη και με τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου να αναγράφεται (όπως αναφέρει παραπάνω ο φίλος AkisD)?

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Διάβασα αυτο το θεμα απο την αρχη, και η δικη μου απορια δεν εχει λυθει απολυτα.

Έχω έχω λάβει από το ΤΕΕ την "κατασταση αμοιβων μελετης-επιβλεψης από καταθεσεις στην εθνικη τραπεζα της ελλαδος". Με αυτη τη βεβαιωση μπορω να καταχωρησω στο βιβλιο εσοδων - εξοδων μου τις κρατησεις που εκανε το ΤΕΕ+ το χαρτοσημο για τις αμοιβες που κατεθεσα το 2010, στην κατηγορια "Δαπανες - χωρις δικαιωμα εκπτωσης". Σωστά ως εδω?

Οι κρατησεις που μας κανει η ΕΤΕ καθε που καταθετουμε καποια αμοιβη, δε φαινεται πουθενα. Αυτο σημαινει οτι δεν την καταχωρω και δε φαινεται πουθενα??

Επισης, η Συνδρομη ΤΕΕ που πληρωνουμε στην αρχη του χρονου (20,48 ευρω) καταχωρειται?

Link to comment
Share on other sites

Επισης, η Συνδρομη ΤΕΕ που πληρωνουμε στην αρχη του χρονου (20,48 ευρω) καταχωρειται?

 

Φυσικά!

(στην λίστα με τις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.