Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

χρησιμη η περιληψη του gotzis.

 

και επι την ευκαιρια να κανω δυο ερωτησεις:

1.σε οτι αφορα εξοδα αυτοκινητου (ολα οτι εχει γραφτει μεχρι τωρα οτι περνα ως εξοδο:τελη,διοδια,ασφαλειες,βενζινες,συντηρηση,εξοπλισμος κτλ κτλ) υπαρχει καποιο απο το οποιο εκπιπτεις το φπα?

 

2. εχω ενα τιμολογιο απο ταξιδι που πηγα μες στο 2010 εξωτερικο για μια εκθεση, επειδη δεν ειχα χρονο και διαθεση να τα ψαξω εγω, ειχα παει σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και τα ειχε αναλαβει ολα (εισητηρια, ξενοδοχεια κτλ). το τιμολογιο που ειχα παρει ηταν πιστωτικο εφοσον ειχα προπληρωσει ολα τα εξοδα και μετα εγινε το ταξιδι (και επειδη ηταν επε μου ειπε η λογιστρια τους οτι κοβουν πιστωτικο τιμολογιο και αποδειξη επισης μαζι γιατι δεν επιτρεπεται να κοψουν εκ νεου τιμολογιο αφου πραγματοποιηθει το ταξιδι, ψιλοακαταλαβιστικα για εμενα καποια πραγματα αλλα οκ:roll:). ο λογιστης μου ειχε πει οτι αυτο δεν εκπιπτει απο το φπα, αλλα ειναι στα εξοδα που δηλωνουμε στην εκκαθαριστικη (και στην φορολογικη αργοτερα) στον αντιστοιχο κωδικο που λογιζεται ως επαγγελματικο εξοδο αλλα δεν εκπιπτει ο φπα. εχω την εξης απορια: αυτο λογιζεται ως 100% ή με κανεναν συντελεστη παλι? υπαρχει καποια ιδιαιτεροτητα εν ολιγοις σε σχεση με κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. ΦΠΑ που προκύπτει από αγορά ΕΙΧ και δαπάνη πάσης φύσεως σχετική με ΕΙΧ, φορολογικά δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των εσόδων, αλλά ενσωματώνεται στη δαπάνη και επτίπτει (με τα προβλεπόμενα ποσοστά) στη φορολογία εισοδήματος.

2. Η δαπάνη που περιγράφεις είναι σε "πρώτη φάση" φορολογικά αναγνωρίσιμη (για εκπτωση ΦΠΑ δεν γίνεται κουβέντα ) .

Link to comment
Share on other sites

1. ΦΠΑ που προκύπτει από αγορά ΕΙΧ και δαπάνη πάσης φύσεως σχετική με ΕΙΧ, φορολογικά δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των εσόδων, αλλά ενσωματώνεται στη δαπάνη και επτίπτει (με τα προβλεπόμενα ποσοστά) στη φορολογία εισοδήματος.

2. Η δαπάνη που περιγράφεις είναι σε "πρώτη φάση" φορολογικά αναγνωρίσιμη (για εκπτωση ΦΠΑ δεν γίνεται κουβέντα ) .

 

 

ευχαριστω πολυ Σωτήρη.

2. αρα αν καταλαβα καλα ενδεχεται σε πιθανο ελεγχο να μην αναγνωρισουν ως εξοδο κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Oxι, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική (αυτό ήθελα να επισημάνω στην απάντησή μου) και εξαρτάται από "τα πραγματικά περιστατικά".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Η ερώτησή μου ίσως να κόλλαγε περισσότερο στην ενότητα "Βιβλίο Εσ-Εξ", αλλά την κάνω εδώ, διότι είδα ότι έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα των διοδίων εδώ.

 

Εμένα μου έρχεται στην αρχή κάθε έτους μια Βεβαίωση Ετήσιας Δαπάνης Διοδίων από την Αττική Οδό (έχω e-pass) που συνοδεύεται από συγκεντρωτικό πίνακα για όλους τους μήνες του προηγούμενου έτους. Δηλ. μου ήρθε τώρα, με ημ/νια Βεβαίωσης 12/01/2011 η λίστα για όλο το 2010.

 

Η απορία μου είναι: με ποιά ημ/νια θα το καταχωρίσω στο Βιβλίο Εσ-εξ (μήπως 31/12/2010?) κ τί είδος παραστατικού (δεν έστειλαν πχ τιμολόγιο, παρα μόνο Βεβαίωση+Πίνακα για όλους τους μήνες) να γράψω??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για δαπάνη της χρήσεως 2010 και στη χρήση αυτή θα καταχωρηθεί , με ημερομηνία καταχωρήσεως την 31-12-2010 και με δικαιολογητικό την βεβαίωση της ετήσιας δαπάνης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έρχεται στην αρχή κάθε έτους μια Βεβαίωση Ετήσιας Δαπάνης Διοδίων από την Αττική Οδό (έχω e-pass) που συνοδεύεται από συγκεντρωτικό πίνακα για όλους τους μήνες του προηγούμενου έτους. Δηλ. μου ήρθε τώρα, με ημ/νια Βεβαίωσης 12/01/2011 η λίστα για όλο το 2010.

 

Δεν είμαι σίγουρος για το περί ετήσιας δαπάνης διοδίων....

Έχω e-pass από την Αττική Οδό, το πρόγραμμα 2.2 νομίζω λέγεται , που είναι για επαγγελματίες και μου στέλνουν κάθε μήνα κατάσταση που αναφέρεται το ποσό που πλήρωσα για τις διελεύσεις μου, το πιστωτικό υπόλοιπο, την αναλυτική κατάσταση διελεύσεων κτλ, το οποίο όπως έγραψα και σε ένα post μου παραπάνω θεωρείται "Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών" και το περνάω στα έξοδα μου κάθε μήνα.

Είσαι σίγουρος ότι έχεις το κατάλληλο πακέτο της Αττικής Οδού? Μήπως πληρώνεις για να σου στέλνουν αυτή την κατάσταση? Γιατί εάν πληρώνεις τότε πολύ απλά έχεις το πακέτο για ιδιώτες. Στους επαγγελματίες η μηνιαία κατάσταση είναι δωρεάν. Για πάρε του ς ένα τηλέφωνο για να δεις τι γίνεται...

 

Κατά τα άλλα, όσον αφορά το πότε θα περαστεί στο βιβλίο σου, ισχύει ότι είπε ο SOTHRIS.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη κ Topap, ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις,

 

Topap, όντως το χαρτί μου γράφει ¨ιδιώτης¨.

Μήπως αυτό αποτελεί πρόβλημα κ θα έπρεπε να γράφει υποχρεωτικά επαγγελματίας για να το περάσω ως έξοδο?

 

Δεν πληρώνω τπτ για να μου στέλνουν την κατάσταση (άλλωστε είναι υποχρέωσή τους φαντάζομαι να στείλουν εκκαθάριση ετησίως) μια φορά το χρόνο. Δε θυμάμαι ποιό πακέτο έχω, αλλά σίγουρα κάποιο από τα πιο light.

 

Νομίζω κάποτε με είχαν ρωτήσει με επιστολή εαν ήθελα να με ενημερώνουν κάθε μήνα, αλλά δεν απάντησα καν, διότι προτιμούσα να μαζεύω λιγότερο χαρτομάνι (εξάλλου κάπου μόνο 100 ευρω το χρόνο ξοδεύω σε Αττικη Οδό).

 

Αν αποφασίσω όμως μηνιαία ενημέρωση, θα καταχωρώ στο Βιβλίο Εσ-Εξ το έξοδο κάθε 31 του προηγούμενου μήνα?

Σαν είδος δικαιολογητικού, στο Βιβλίο να γράψω ΤΠΥ ή Βεβαίωση Ετήσιας Δαπάνης?

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σε ρωτήσω εάν στο πάνω μέρος της κατάστασης γράφει στοιχεία όπως το ΑΦΜ σου και την ΔΟΥ, το επάγγελμα σου κτλ. Αλλά με πρόλαβες και είδες και μόνος σου ότι έχεις το πακέτο για ιδιώτες. Στο πακέτο αυτό, μπορείς να σου στέλνουν την κατάσταση ανά μήνα αλλά υπάρχει μια - μικρή - χρέωση.

 

Υποθέτω ότι για να μπορεί να περαστεί στα επαγγελματικά σου έξοδα, καλό θα ήταν να υπάρχουν τα στοιχεία που ανέφερα παραπάνω (ίσως ο SOTHRIS να έχει αντίθετη άποψη). Σου προτείνω λοιπόν να τηλεφωνήσεις στην Αττική Οδό και να κανονίσεις για να μετατρέψεις το πακέτο σου σε επαγγελματικό, όπου θα σου στέλνουν κατάσταση διελεύσεων ανά μήνα.

Η κατάσταση αυτή έχει ισχύ «Τιμολογίου Παροχής Υπηρεσιών» όπως σου είπα και πάνω. Αυτό μου το είπαν στην ΑΟ κατόπιν ερώτησης μου για το τι είδους παραστατικό είναι η κατάσταση που μου στέλνουν. Σαν ημερομηνία έκδοσης έχει την τελευταία μέρα του κάθε μήνα και το παραλαμβάνεις στις αρχές του επόμενου. Εδώ υπάρχει ένα μικρό ζήτημα καθότι η κατάσταση έρχεται με ταχυδρομείο στο σπίτι και πολλές φορές αργεί λίγο... πχ σήμερα είναι 11 Φεβρουαρίου και ακόμα δεν έχω παραλάβει την κατάσταση του Ιανουαρίου (ούτε από την Αττική Οδό, ούτε από την Ολυμπία Οδό, ούτε από την Γέφυρα, ούτε από την Αιγαίου) συνήθως την παραλαμβάνω μεταξύ 15-20 του μηνός. Το πρόβλημα προκύπτει τους μήνες που κλείνει το τρίμηνο καθότι μέχρι να παραλάβω τις καταστάσεις και από τις 4 εταιρίες δεν μπορώ να κλείσω το τρίμηνο, άρα ούτε και να αποδώσω ΦΠΑ... Η λύση που έχω βρει είναι να τους στέλνω email και να μου αποστέλλουν αντίγραφο του λογαριασμού για να κάνω τη δουλεία μου μέχρι να έρθει το πρωτότυπο.

Στην Αττική Οδό, έχεις online λογαριασμό που μπορείς να εκτυπώνεις τις καταστάσεις οπότε δεν χρειάζεται να στέλνεις email.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.