Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Είναι όπως το διαβάζεις.

1. Άμα κάνεις αυτοπεραίωση (έστω και με ακαθάριστα έσοδα 1€) τότε θέλεις λογιστή.

2. Επίσης (αν ασκείς μόνο το ελεύθερο επάγγελμα) άμα έχεις ακαθάριστα έσοδα πάνω από 50000€ (κωδικός 283 στο Ε3 και 517 στο Ε1) τότε πάλι θα πρέπει η δήλωση σου να φέρει την υπογραφή του λογιστή.

Δηλαδή το θέμα αυτοπεραίωση ή/και >50000€.

 

Θα κάνεις απλά μία εξουσιοδότηση μέσω του taxisnet στον λογιστή της αρεσκείας σου.

 

Να ρωτήσω και το εξής, αν γνωρίζει κάποιος:

Ελεύθερος επαγγελματίας με έσοδα <50.000€ δεν κάνει αυτοπεραίωση και υποβάλλει μόνος του, ηλεκτρονικά, Ε3 και Ε1. Εάν έχει δαπάνες μη εκπιπτόμενες ή εκπιπτόμενες εν μέρει (π.χ. τα γνωστά, αυτοκίνητο κινητό) μπορεί/πρέπει να υποβάλλει ο ίδιος την "αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης" με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται; Ή μόνο λογιστές μπορούν να την υποβάλλουν; Ή μήπως δεν την υποβάλλει καθόλου αλλά την κρατάει εντύπως για πιθανό έλεγχο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOTHRIS, ευχαριστώ για την απάντηση, η ερώτησή μου όμως δεν ήταν για τις ημερομηνίες, αλλά για το αν έχει το δικαίωμα (ή/και την υποχρέωση) ο ελ. επ. να υποβάλλει μόνος του τις καταστάσεις αυτές.

 

Στην ανακοίνωση του υπουργείου http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/98bb5bc9-b332-4616-8c54-a097bc326d00 αναφέρεται σχετικά:

"Καταστάσεις από λογιστές – φοροτεχνικούς.( Ηλεκτρονική υποβολή Καταστάσεων Φορολογικής Αναμόρφωσης, Αυτοκινήτων Εταιρείας, Κινητής Τηλεφωνίας και Αποδοθέντων και Οφειλομένων Φόρων Εισοδήματος και Εμμέσων Φόρων.) Η υποβολή των σχετικών δηλώσεων μέσω διαδικτύου είναι υποχρεωτική και η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί την 1/6/2011 ενώ η προθεσμία υποβολής ορίζεται για τις 30/6/2011."

 

Γιατί τις ονομάζει "Καταστάσεις από λογιστές – φοροτεχνικούς"; Εάν ο ελ. επ. δεν υποχρεούται να υποβάλλει Ε3 και Ε1 μέσω λογιστή (έσοδα <50.000, όχι αυτοπεραίωση), τι πρέπει να κάνει για τις καταστάσεις αυτές;

Link to comment
Share on other sites

"ΟΔΗΓΙΕΣ για τη συμπλήρωση της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων οικονομικού έτους 2011" - σελ 52 - Κωδικοί 811-816:

..........

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν στην ένδειξη 10 γράψατε ότι φιλοξενείστε, πρέπει να σημειώσετε το ονοματεπώνυμο του προσώπου που σας φιλοξενεί και τον Α.Φ.Μ. του. Τον Α.Φ.Μ. αυτό θα τον αναγράψετε κάτω από το ονοματεπώνυμο και όχι στους Κ.Α. 801-803.

 

Και σας ρωτάω: στην ηλεκτρονική υποβολή, με το που κάνω κλικ πάνω στο "Ονοματεπώνυμο ή Επωνυμία εκμισθωτή" βγάζει μήνυμα:"Το πεδίο αυτό ενημερώνεται αυτόματα μόλις συμπληρώσετε τον αντίστοιχο ΑΦΜ" !!!!!

 

όπου ο αντίστοιχος ΑΦΜ είναι το πεδίο 801!!!!!!!!

 

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή????

Link to comment
Share on other sites

Θεωρειται επαγγελματικη δαπανη τα εξοδα μετακινησης απο την εδρα μου στο υποκαταστημα μου?

 

Η για να γινει αυτο θα πρεπει ντε και καλα να αποδειξω πως εχω και αντιστοιχα εισοδηματα απο το υποκαταστημα μου?

 

Ο λογιστης μου με συμβουλεψε να μην περναω καθολου βενζινες στα βιβλια μου, γιατι αυτο το 70% για το οποιο ολοι μιλαμε ως επαγγελματικη δαπανη κινησης και συντηρησης του οχηματος μας ισχυει, λεει, μονο για Εταιρειες (Ο.Ε., Ε.Π.Ε, Ε.Ε.) και οχι για Ατομικες επιχειρησεις...

 

Το ΦΕΚ του νεου φορολογικου μιλαει ρητα για ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, χωρις να κατηγοριοποιει Ατομικες απο τις πιο πανω εταιρειες....

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

 

παρ. 2 άρθρο 49 ΚΦΕ (π.χ. http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7) :

"Από το ακαθάριστο εισόδημα εκπίπτουν οι επαγγελματικές δαπάνες που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 31"

Link to comment
Share on other sites

Θεωρειται επαγγελματικη δαπανη τα εξοδα μετακινησης απο την εδρα μου στο υποκαταστημα μου?

 

Η για να γινει αυτο θα πρεπει ντε και καλα να αποδειξω πως εχω και αντιστοιχα εισοδηματα απο το υποκαταστημα μου?

 

Ο λογιστης μου με συμβουλεψε να μην περναω καθολου βενζινες στα βιβλια μου, γιατι αυτο το 70% για το οποιο ολοι μιλαμε ως επαγγελματικη δαπανη κινησης και συντηρησης του οχηματος μας ισχυει, λεει, μονο για Εταιρειες (Ο.Ε., Ε.Π.Ε, Ε.Ε.) και οχι για Ατομικες επιχειρησεις...

 

Το ΦΕΚ του νεου φορολογικου μιλαει ρητα για ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, χωρις να κατηγοριοποιει Ατομικες απο τις πιο πανω εταιρειες....

 

@Inzaghi

 

παρ. 2 άρθρο 49 ΚΦΕ (π.χ. http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7) :

"Από το ακαθάριστο εισόδημα εκπίπτουν οι επαγγελματικές δαπάνες που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 31"

 

Τα διαβασα και πραγματικα ηταν πολυ χρησιμα...

Παρολα αυτα, ολα αυτα εγω τα ηξερα, το θεμα ειναι οτι πρεπει να "αντικρουσω" τον ισχυρισμο του λογιστη μου που λεει οτι τα παραπανω αφορουν Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε. και οχι Ατομικες Επιχειρησεις, τις οποιες και εχουμε εμεις οι ελευθεροι επαγγελματιες...

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα και πραγματικα ηταν πολυ χρησιμα...

Παρολα αυτα, ολα αυτα εγω τα ηξερα, το θεμα ειναι οτι πρεπει να "αντικρουσω" τον ισχυρισμο του λογιστη μου που λεει οτι τα παραπανω αφορουν Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε. και οχι Ατομικες Επιχειρησεις, τις οποιες και εχουμε εμεις οι ελευθεροι επαγγελματιες...

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να "αντικρούσεις" τίποτα. Του λες να πάει να διαβάσει και βρίσκεις άλλον λογιστή "σοβαρό"...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να "αντικρούσεις" τίποτα. Του λες να πάει να διαβάσει και βρίσκεις άλλον λογιστή "σοβαρό"...

 

Νομιζω το κλειδι βρισκεται εδω...

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα και πραγματικα ηταν πολυ χρησιμα...

Παρολα αυτα, ολα αυτα εγω τα ηξερα, το θεμα ειναι οτι πρεπει να "αντικρουσω" τον ισχυρισμο του λογιστη μου που λεει οτι τα παραπανω αφορουν Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε. και οχι Ατομικες Επιχειρησεις, τις οποιες και εχουμε εμεις οι ελευθεροι επαγγελματιες...

 

 

... το αστείο είναι ότι παρόμοια είπανε και σε εμένα σήμερα το πρωί:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.