Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

έχοντας περάσεις μέρες ψάχνοντας το θέμα δε βλέπω να υπάρχουν σαφείς παραπομπές σε νομοθεσία ή άλλα άρθρα που να δικαιολογούν τη καταχώρηση αγοράς ΙΧ στο βιβλιο εσόδων εξόδων ως πάγιο με συντελεστή 70-30 ...

 

Το καλύτερο που βρήκα είναι η απόφαση του ΣΤΕ 1143/85 που δικαιώνει μηχανικό για αυτό το θέμα ...

 

Το ΤΕΕ δεν απαντάει το ίδιο και η ΔΟΥ μου ... Μου ειπαν να το ψάξω με το λογιστή μου ...

 

Ο λογιστής μου αρνείται να υπογράψει αν μπει το έξοδο ... Καμιά ιδέα?

 

Χαιρετώ

 

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο πρέπει να αναφέρεται ο αριθμός πινακίδας του αυτοκίνητου αλλά το αυτοκίνητο πρέπει να ανήκει σε εσένα. Δεν μπορείς πχ να κόβεις βενζίνη σε αυτοκίνητο που ανήκει στον πατέρα σου.

 

Αυτό όντος ισχύει; γιατί είχα διαβάσει ότι δεν έχει σημασία αν το αυτοκίνητο είναι στο όνομα του πατέρα... αν ισχύει έχω κάνει χοντρό λάθος στα βιβλία μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντος ισχύει;

 

 

"Εξαπανέκαθεν"...

Καμιά φορά είμαι περίεργος που τα διαβάζεται αυτά... Αλήθεια, μπορείς να μας πεις που το διάβασες αυτό?

Άλλο φυσικά αν έχεις κατασκευαστικές δραστηριότητες, οπού μπορείς να ισχυριστείς ότι πχ τη βενζίνη την έβαλες σε γεννήτρια (πχ δόνητης σκυροδέματος).

 

Γενικά μην αγχώνεσαι όμως, σε ενδεχόμενο έλεγχο μόνο αν κάτσει και ψάξει να δει αν ο αριθμός κυκλοφορίας στο τιμολόγιο ανήκει σε εσένα. Το ρισκάρεις όμως ξανά?

 

 

Το καλύτερο που βρήκα είναι η απόφαση του ΣΤΕ 1143/85 που δικαιώνει μηχανικό για αυτό το θέμα ...

 

Καταρχάς, το ΣΤΕ δεν δικαιώνει τον μηχανικό αντίθετα λέει ότι το χρησιμοποιεί για τις οικογενειακές του ανάγκες...

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις τον Ν.3842 23.4.2010 (ΦΕΚ 58Α) που είναι πρόσφατος νόμος και όχι 25ετίας και να πας με αυτό στην ΔΟΥ σου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τώρα θυμήθηκα. Είναι μια παλιά ιστορία (τη συζητήσαμε αλλού). Η απόφαση 1143/85 και η 281/82 δεν δικαιώνουν τον προσφεύγοντα. Σε μια από αυτές μάλλιστα, αν θυμάμαι καλά, γίνεται αναφορά ότι πάγια στοιχεία είναι αυτά που αποκλειστικά χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες του ελευθερίου επαγγέλματος. Αυτή η παραδοχή αυτόματα βγάζει εκτός φορολογικής αναγνώρισης την απόσβεση του ΙΧ , το οποίο χρησιμοποιείται και για την κάλυψη οικογενειακών αναγκών , παράλληλα με τις επαγγελματικές (και για το λόγο αυτό το άρθρο 31 του ΚΦΕ προβλέπει "κούρεμα" στην έκπτωση των δαπανών λειτουργίας του ΙΧ. )

Ωστόσο οι αποφάσεις του ΣΤΕ δεν δεσμεύουν την διοίκηση γενικά. Ισχύουν μόνο για το συγκεκριμένο ζήτημα το οποίο και έκριναν. Αν κάποιος μπορεί να αποδείξει ότι το ΙΧ του το χρησιμοποεί αποκλειστικά για επαγγελματικούς σκοπούς , δεν υπάρχει πρόβλημα με την έκπτωση των αποσβέσεων (θα έλεγα ότι εκπίπτει φορολογικά το 100% της δαπάνης ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

εχω ξεχάσει τα ελληνικά μου?

Βρε παιδία ... Την αιτηση στο ΣΤΕ την κάνει ο έφορος μετά από απόφαση του διοικητικού εφετείου που ΔΙΚΑΙΩΝΕΙ το μηχανικό επειδή ο έφορος ΔΕΝ μπορεσε να αποδείξει οτι το ΙΧ κάλυπτε επι το πλείστον προσωπικές ανάγκες του μηχανικού...

 

Στο τέλος το ΣΤΕ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ---> ΤΟΥ ΕΦΟΡΟΥ !!!<---

 

Για διαβάστε την απόφαση ΟΛΟΚΛΗΡΗ πάλι... Topap ευχαριστώ για το νόμο θα το δώ και αυτό

 

Παντα φιλικά

 

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Tην άλλη απόφαση του ΣΤΕ (ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΌ) την διάβασες ? Υπάρχει CONTRA ανάμεσα στις δύο αυτές αποφάσεις . Τι τελικά ισχύει ?

Ακόμη φαντάζομαι ότι έχεις ελέγξει το σχετικό νομικό πλαίσιο : τα ισχύοντα το 1980-1985 είναι ίδια με τα τωρινά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σωτήρη

 

όπως καταλαβαίνεις αυτοκίνητο αγόρασα φετος και στατιστικά δεν νομίζω να το επαναλάβω σύντομα. Παρόμοιες ανησυχίες λοιπόν δεν είχα .. Από αυτά που έχω ψάξει πάντως μέχρι τώρα δεν βρίσκω κανένα σαφές νομικό υπόβαθρο που να επιτρεπει τη καταγραφή της ΑΓΟΡΑΣ ΙΧ στα πάγια ...

Οπότε μάλλον θα το φάω όλο το κόστος σα τεκμήριο ... Κρίμα γιατι είναι πραγματικά άδικο να αναγνωρίζονται οι δαπάνες κίνησης και όχι η δαπάνη αγοράς.

 

Όσο για το τελευταίο νόμο που ανέφερε ο topap , δυστυχώς δεν κατόρθωσα να απομονώσω εδάφιο για την αγορά ..

 

Πήρα στο ΤΕΕ αλλά η Κ.Πέρου δεν ήταν εκεί , όλοι πάντως μου λένε οτι δεν μπαίνει πάγιο !

 

Χαιρετώ

 

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.