Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Θα ρωτήσω κάτι για το οποίο ψάχνοντας δεν εχω βρει απάντηση. Δεν είναι τπτ σημαντικό βεβαια, αλλά αυτη την εποχή που πρέπει να καλύπτουμε και το τελευταιο ευρώ, όλα εχουν την σημασία τους.

 

Το ερώτημα ειναι πως μπορώ να δικαιολογησω (μικρο)δαπάνες που μπορεί να προκύψουν κατα την εκτέλεση μιας εργασίας που εχω αναλάβει εκτός έδρας. Πχ, για μια μελέτη αποδεδειγμένα πρέπει να πάω σε ενα βουνό στην μέση του πουθενα, και χρειάζομαι για μία μέρα εναν εργατη να κουβαλάει τον εξοπλισμό μετρήσεων.

 

Επειδή εχω χάσει επεισόδια, παλιότερα ειχα ακουσει για ιδιώτες για Αποδείξεις Επαγελματικής Δαπάνης, πρόσφατα εχω ακούσει για εργόσημα κτλ κτλ.

 

Ξέρει κανείς τι ισχύει?

 

Επίσης, αν για καθαριστρια μια φορά τον μηνα για το γραφειο μου βγάλω εργοσημο (οτι και εαν ειναι αυτό), η δαπάνη υποτίθεται πως εκπίπτει από τα εσοδα μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει περιπτωση να εχει ο εργατης μπλοκακι και να σου κοψει αποδειξη? Δυσκολο μου φαινεται...Δεν ξερω ομως αν θα μπορουσες να βαλεις τα εξοδα βενζινης και διοδιων. Αν κοψεις ΑΠΥ οπου θα λεει οτι εκανες καποιες εργασιες σε περιοχη π.χ. 150 χλμ μακρια απο την εδρα σου θα ειναι δικαιολογημενο ενα κοστος 50-60 ευρω με τιμολογιο βενζινης. Αν ειναι και απο πρατηριο της περιοχης που πηγες, ακομα καλυτερα. Ισως καποιος λογιστης που ξερει να μπορουσε να μας δωσει μια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να με διαφωτισεις τι γινεται με τις βενζινες? Μεχρι τωρα δεν εχω περασει καμια σαν εξοδο αν και ειχα αρκετα ταξιδια εκτος εδρας γιατι ηταν διφορουμενες οι αποψεις των λογιστων.

Link to comment
Share on other sites

Επισης παρακαλω για τον διαφωτισμο για τα εξοδα των βενζινων και αλλαγη ελαστικων καθως και την εκπτωση του ΦΠΑ αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Το 1,5% νομίζω είναι επί του μηνιαίου δηλαδή επί του: (έστω 975 το εξάμηνο) 975:6=162,5 Ε.

 

Για παλαιότερες περιόδους δηλαδή 2010 και πριν! Η τροποποιητική, όμως, ΦΠΑ, άλλου έτους, συνεπάγεται και τροποποιητική στην εκκαθαριστική ΦΠΑ και στη δήλωση εισοδήματος. Κι αν σου έχει επιστραφεί παρακρατηθέντας ενώ είσαι άνω του αφορολόγητου πρέπει να γίνει κάποιος συμψηφισμός. Όταν η τροποποιητική ΦΠΑ είναι από προηγούμενο έτος, μου φαίνεται λίγο μπλέξιμο, κι αν πρόκειται για μικροποσά δεν είναι καλύτερα να αοφεύγεται?

 

Μέχρι το 2010 έκανα μόνη μου τις περιοδικές οπότε είμαι εντάξει. Πήγα για καλύτερα σε λογιστή από 1/1/2011 και αυτός πέρναγε ότι ήθελε... Δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα γιατί μου κρατάει αυτός τα βιβλία και δεν είχα προσέξει, όμως αυτόν τον μήνα που αασχολήθηκα είδα το θέμα. Επίσης όταν του το είπα δήλωσε: "εαν σου κάνουν έλεγχο κάτι θα σου βρούν για αυτό καλύτερα να έχεις το λάθος έτοιμο στο πιάτο για να μην σε πολυψάξουν" Ημαρτον είναι αυτοί επαγγελματίες? Δεν ξέρω πως να κινηθώ, να του πάρω τα βιβλία και να φύγω ή να τον βάλω να μαζέψει τα ασυμαζευτα και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν του το είπα δήλωσε: "εαν σου κάνουν έλεγχο κάτι θα σου βρούν για αυτό καλύτερα να έχεις το λάθος έτοιμο στο πιάτο για να μην σε πολυψάξουν" ..

 

 

Xωρίς να θέλω να δικαιολογήσω πρόσωπα και καταστάσεις , η παραπάνω φράση αποτυπώνει (ή αν θέλετε αποτύπωνε ) μια πραγματικότητα, χωρίς φυσικά να έχει και "καθολική εφαρμογή" δηλ. κανείς δεν σου εξασφαλίζει ότι αυτό το "λάθος που είναι έτοιμο στο πιάτο" θα είναι αρκετό και δεν θα πάνε και παρακάτω , αν φυσικά υπάρχει έδαφος για να κινηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Επισης παρακαλω για τον διαφωτισμο για τα εξοδα των βενζινων και αλλαγη ελαστικων καθως και την εκπτωση του ΦΠΑ αυτων.

 

¨οπως εχει γραφει πολλάκις, ΦΠΑ δεν εκπίπτει για τα εξοδα του ΙΧΕ σου.ΜΟνο αν ειχες επαγγελματικό

 

τα εξοδα ΙΧΕ δικαιολογούνται σε ποσοστό τους αναλογα με τον κυβισμό - για αμάξια μέχρι 1600cc σε ποσοστό 70% και παραπάνω σε ποσοστό 35%.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να δικαιολογήσω πρόσωπα και καταστάσεις , η παραπάνω φράση αποτυπώνει (ή αν θέλετε αποτύπωνε ) μια πραγματικότητα, χωρίς φυσικά να έχει και "καθολική εφαρμογή" δηλ. κανείς δεν σου εξασφαλίζει ότι αυτό το "λάθος που είναι έτοιμο στο πιάτο" θα είναι αρκετό και δεν θα πάνε και παρακάτω , αν φυσικά υπάρχει έδαφος για να κινηθούν.

 

Και έτσι να είναι, τι σκεπτικό έχει δηλαδή? Θα ζώ μια ζωή με το άγχος μην μου κάνει έλεγχο η εφορία και τα 50Ε που μου δίνει τωρα τα πληρώσω με ένας Θεός ξέρει τι προσαύξηση? Το θέμα είναι ότι πλέον δεν έχω διάυλο επικοινωνίας με τον εν λόγω κύριο, εδηλαδή του λέω ότι θέλω να μου τα περνάει σωστά και βάσει νόμου και αυτός τα δικά του... και φυσικά δεν υπογράφει...Τέλος πάντων, δεν είναι το site για να γραφουμε τα προβλήματα μας αλλά πρέπει να γνωρίζουν και οι συνάδελφοι τι κυκλοφορεί εκεί έξω και να έχουν το νου τους.

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικά για τις προσαυξήσεις στον ΦΠΑ :

 

Εκπρόθεσμη δήλωση 1,5% κατά μήνα με οροφή το 60%

 

Ανακριβής δήλωση από 3% έως 120%

 

Μη υποβολή δήλωσης από 3,5% έως 120 %

 

Σχετικά στο Ν 3943/2000 άρθρο 26.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.