Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Mια χαρά υποθέτω. Δεν υπήρξε ποτέ εξ όσων γωρίζω διασταύρωση πληροφοριών αυτής της μορφής και δεν υπήρξε γιατί δεν είχε κανένα νόημα . Για τα έσοδα ενδεχομένως να είχαν κάνει . Αλλά αυτή την πληροφορία μπορούν να την έχουν από τις περιοδικές δηλώσεις . Δεν υπάρχει χρεία εκκαθαριστικής δηλώσεως για το σκοπό αυτό , αν και υπάρχουν περιπτώσεις που θα χρειασθούν οι πληροφορίες της εκκαθαριστικής δηλώσεως , όπως πχ ο προσδιορισμός του κλάσματος στην περίπτωση της pro-rata , άρα οι ενδιαφερόμενοι κάπως θα πρέπει να συγκεκρώνουν τις πληροφορίες αυτές , ίσως συντάσσοντας γαι δική τους αποκλειστικά χρήση μια απλοποιημένη εκδοχή εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ.

 

Συγγνώμη λίγο γιατί μπερδεύτηκα εντελώς τότε. Α και χρόνια πολλά σε όλους!!!

 

Λέμε από όσα έχω καταλάβει ότι, τα έξοδα που τα εμφανίζαμε παλαιότερα στην εκκαθαριστική και δεν τα βάζαμε στις περιοδικές, πλέον τα περνάνε (αναμορφωμένα μάλλον) κατευθείαν στο Ε3 και ΔΕΝ χρειάζεται να τα έχουμε εμφανίσει στους περιοδικές;;

 

Έχω καταλάβει σωστά; Ή θα έπρεπε να τα είχαμε περάσει στους περιοδικές κάπως;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Κάτι τέτοιες μέρες βλέπω ότι ξοδεύω πολλά σε γλάστρες, καλάθια, ποτά, δώρα κτλ και είναι σίγουρα από επαγγελματική υποχρέωση.

Μήπως να κόβω κάνα τιμολόγιο; ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ.

 

Υ.Γ. Για να περαστεί Απόδειξη (κάτω από 100€) πρέπει να έχει σφραγίδα από πίσω; 100 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ . ΒΑΖΕ ΚΑΙ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΔΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ.

 

 

SOTIRHS, το 100 ευρω που αναφερεται? Ειναι ανα αποδειξη 100 ευρω?

π.χ. Βενζινες εχω αποδειξεις των 20 ευρω. Μπορω να τις παω ασφραγιστες?

Βενζινες με ημερομηνια προ τελευταιου τριμηνου, πώς τις περναω ως εξοδα?

Link to comment
Share on other sites

@eng11

 

Δεν νομίζω να στις κοιτάξει και κανείς εάν είναι και χωρίς απόδειξη...

 

Εγώ πάντως τις πέρναγα μόνο στα βιβλία και όχι στις περιοδικές... Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.. Στο Ε3 να φανεί;

Link to comment
Share on other sites

@eng11

 

Δεν νομίζω να στις κοιτάξει και κανείς εάν είναι και χωρίς απόδειξη...

 

Εγώ πάντως τις πέρναγα μόνο στα βιβλία και όχι στις περιοδικές..  ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΔΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΘΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ .

  . Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ

.. Στο Ε3 να φανεί; ΑΚΡΙΒΩΣ

Link to comment
Share on other sites

 

@eng11

 

Δεν νομίζω να στις κοιτάξει και κανείς εάν είναι και χωρίς απόδειξη...

 

Εγώ πάντως τις πέρναγα μόνο στα βιβλία και όχι στις περιοδικές..  ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΔΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΘΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ .

  . Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ

.. Στο Ε3 να φανεί; ΑΚΡΙΒΩΣ

 

 

Καλησπέρα Σωτήρη και χρόνια πολλά.

 

Το "Ότι και πρίν" τι σημαίνει; Πριν τις πέρναγα στην εκκαθαριστική, τώρα που δεν υπάρχει; Μάλλον κατευθείαν στο Ε3 και κάνουμε "αναμόρφωση" στο χέρι, σωστά;

 

Επίσης με την pro-rata τι γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τιμολόγιο αγοράς συσκευής κινητού τηλεφώνου μπορούμε να το περάσουμε κανονικά στα έξοδά μας σαν εξοπλισμό επαγγελματικό ώστε να εκπέσει ο ΦΠΑ και να αφαιρεθεί από τα έσοδα για να εκπέσει και ένα 26% από το φόρο μου?

Και αν ναι, ως πάγιο ή ως γενικές δαπάνες?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και από Σωτήρη έχουμε το ok???
Ως γενική δαπάνη? Στα πάγια όχι??? ποιο είναι σωστότερο???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία δεν είναι σε ποια κατηγορία θα το περάσεις.

Εϊναι σε πόσες περιόδους θα το αποσβέσεις.

Για ένα κινητό που αξίζει λιγότερο από 1.200€, η απόσβεση γίνεται σε μία διαχειρηστική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς σε μία χρονιά θα το αποσβέσω στο 100% αν είναι να το περάσω ως πάγιο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.