Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορθοδρομική Οπτοπλινθοδομή ύψους 4.5μ


 

Recommended Posts

Θα την κατασκευαζατε?? Για αρχιτεκτονικους λόγους θα γινει με μονο τουβλο...Ειναι μεσοτοιχιες πετρινης κατασκευης...Εγω ελεγα για ενα σεναζ στα 2.6μ που θα ειναι το κουφωμα και ενα στα 4.5μ και τα δυο καλα ακγυρωμενα στον πετρινο τοιχο...

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δρομική: πλάτος μίας πλίνθου που εδράζεται στην πλατιά πλευρά. (κλασσικά 13cm)

ορθοδρομική: πλάτος μίας πλίνθου που εδράζεται στην στενή πλευρά (όρθια, κλασσικά 9cm)

 

OXI...

Link to comment
Share on other sites

Γυψοσανίδα, Νομίζω πως αυτή είναι η λύση. Αν θύμαμαι από Ευρωκώδικα΄6 το ύψος του τοίχου με το πάχος που περιγράφεις δημιουργεί πρόβλημα στον έλεγχο λυγισμού

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ σωστό να κάνω τοίχους πληρώσεως πιο ψηλούς από 30 φορές το πάχος ...καθαρά προσωπικά. Μετά, λες ότι πάνω δεν είναι σφηνωμένη ...δηλαδή εγκαρσίως λειτουργεί ως πρόβολος; Αν ναι αυτό επιδεινώνει τα πράγματα. Εγώ θα περιοριζόμουν σε ύψος 15d.

 

Φυσικά αν πρέπει να το κάνεις, θα το κάνεις.

Εγώ θα έβαζα δρομικό τοίχο, ώστε να αυξηθεί λίγο το πλάτος (δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι κάνουν στους τοίχους οι ηλεκτρολόγοι).

Θα έβαζα και πυκνά, λεπτά σενάζ, ας πούμε ανά ένα μέτρο. Με δύο δεκάρια μέσα δεν είναι άσχημα... Και κα'να πλέγμα (υαλόπλεγμα) στον σοβά. Γενικά όσο κι αν φαίνεται παράξενο, στους συνήθεις ορθοδρομικούς τοίχους το 50% της αντοχής οφείλεται στον σοβά...

Και με κάποιον τρόπο θα προσπαθούσα να δέσμευα εγκαρσίως την στέψη. Τι στο καλό, ταβάνι δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

ΑΚόμα και μη φέρων. Μου φαίνεται μεγάλο το ύψος σε σχέση με το πάχος για να είναι ασφαλής μια τέτοια κατασκευή. Η χρήση τσιμεντοσανίδας?

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για παραδοσιακο σπιτι....Σε καμια περιπτωση και τσιμεντοσανιδα...

 

Ταβανι δεν εχει γτ εχει ξυλινη στεγη...

 

Κ γω το φοβαμαι... Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο επιφοβο...Για δρομικη δεν το σκεφτομαι λογω διπλασιασμου του κοστους των υλικων..(με αυτο εχουμε προβλημα..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.