Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για πείραμα


 
Νίκος 88

Recommended Posts

Επίσης καλό είναι να κρατήσεις μια ακολουθία στο πως αυξομειώνεις το άνοιγμα

Για παράδειγμα να δοκιμάσεις σε άνοιγμα 40εκ , 80εκ 120εκ κτλ να έχεις σταθερό βήμα ώστε στα συμπεράσματα να μπορείς να αποδόσεις συγκρίσιμα αποτελέσματα. Π.χ τι συμβαίνει όταν διπλασιάζεις το άνοιγμα ή το τετραπλασιάζεις.

Πάντως πριν προχωρήσεις στο πείραμα καλό είναι να σιγουρέψεις ότι οι σιδερόβεργες είναι αποδεκτές από τον καθηγητή σου ως δοκοί. Αν σου πει ότι χρειάζεσαι κάτι μεγαλύτερης διατομής επόμενη λύση πας σε ένα πράκτικερ και παίρνεις μια τετραγωνική ξύλινη δοκό 4εκΧ4εκ διατομής και την κόβεις σε διαφορετικά μήκη..

Σύμφωνα με τον τίτλο απ' ότι καταλαβαίνω το πείραμα θέλει αναλογικά αποτελέσματα και όχι θεωρητικά που προκύπτουν από τύπους...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε Excadrix, θέλει αναλογικά αποτελέσματα, αλλά χρειάζονται και οι τύποι για να τους γράψω στην εργασία αλλά και για να επαληθεύω τις μετρήσεις μου.

Επειδή δεν έχω και πολύ μεγάλες ράβδους, σκέφτομαι να αλλάξω το θέμα έχοντας ως μεταβλητή το βάρος και όχι το άνοιγμα στηριγμάτων... Ακούγεται πιο βολικό...:P Υποθέτω πως ο τύπος μένει ίδιος.....

 

Λοιπόν, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους όσους βοηθήσατε, πολύ χρήσιμες όλες οι συμβουλές σας! Αν έχω πάλι κάποιο πρόβλημα θα ρωτήσω εδώ.. Χωρίς αυτό το φόρουμ, θα αναγκαζόμουν να αλλάξω εργασια λογικά.. 8-) Να στε καλά παίδες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι φίλε Excadrix, θέλει αναλογικά αποτελέσματα, αλλά χρειάζονται και οι τύποι για να τους γράψω στην εργασία αλλά και για να επαληθεύω τις μετρήσεις μου.

Επειδή δεν έχω και πολύ μεγάλες ράβδους, σκέφτομαι να αλλάξω το θέμα έχοντας ως μεταβλητή το βάρος και όχι το άνοιγμα στηριγμάτων... Ακούγεται πιο βολικό...:P Υποθέτω πως ο τύπος μένει ίδιος.....

 

Λοιπόν, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους όσους βοηθήσατε, πολύ χρήσιμες όλες οι συμβουλές σας! Αν έχω πάλι κάποιο πρόβλημα θα ρωτήσω εδώ.. Χωρίς αυτό το φόρουμ, θα αναγκαζόμουν να αλλάξω εργασια λογικά.. 8-) Να στε καλά παίδες!

 

πολυ ωραιο πειραμα. Το βελος μπορει να μετρηθεί οπτικα με το μιλιμετρε χαρτι ή με χαρακα απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εεεεπ! ποιος κλέβει ιδέες...

 

...Αν δυσκολευτείς να μετρήσεις το βέλος απευθείας (πολύ πιθανό) κάνε το πείραμα μπροστά σε ένα τοίχο και μέτρα το βέλος στην σκιά της δοκού πάνω στον τοίχο, πχ πάνω σε ένα μιλιμετρέ χαρτί.

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:

Link to comment
Share on other sites

Εεεεπ! ποιος κλέβει ιδέες...

 

 

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:

 

ΟΟΠς με πιασανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.