Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση για κοτσαδόρο


Recommended Posts

Συνάδελφε εχω μια βεβαίωση απο το δικό μου το αυτοκίνητο..στείλε μου email , αμά είναι να στην στείλω,δεν ξέρω όμωσ κατα πόσο μπορεί να σε βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

O κοτσαδόρος είναι γνωστής εταιρείας ή φτιαχτός;

 

Αν είναι "επίσημος" κοτσαδόρος για το όχημα τότε επικοινώνησε με την εταιρεία.

Αν είναι "φτιαχτός" πρόσεχε! Δοκίμασε να τον φορτίσεις με τουλάχιστον 10πλάσιο φορτίο από το ονομαστικό ενώ είναι ακίνητο το όχημα (και στους 2 άξονες). Αν δεν αντέχει σε αυτή την καταπόνηση μην περιμένεις να αντέξει τα δυναμικά φορτία που θα το καταπονήσουν στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

για δε αυτό:

 

1. Για καινούργια ή μεταχειρισμένα ελαφρά ρυμουλκούμενα προοριζόμενα για μεταφορά λέμβων, αποσκευών, που αφορούν μεμονωμένα οχήματα και εφόσον δεν υπάρχει έγκριση τύπου αυτών, ο έλεγχος της καταλληλότητας αυτών θα γίνεται από διπλωματούχο μηχανολόγο μηχανικό ή υπομηχανικό ο οποίος θα δηλώνει υπεύθυνα σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 1599/86.

α. Τα τεχνικά στοιχεία του ρυμουλκού και του ρυμουλκούμενου σύμφωνα με τη 34075/3663/99

β. ότι έλεγξε αυτό και το βρήκε τεχνικά άρτιο και κατάλληλο και ότι πληροί τους όρους της ασφαλούς από πάσης απόψεως κυκλοφορίας, όπως καθορίζονται από τις σχετικές διατάξεις του ΚΟΚ.

γ. ότι ικανοποιούνται οι απαιτήσεις της Υ.Α. 16823/1978 (Β524)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν βοηθάω ιδιαίτερα, αλλά από την πολύ μικρή ενασχόληση που είχα με θέματα ΥΜΕ, θυμάμαι ότι για κοτσαδόρους δεν απαιτείται και δεν προβλέπεται τπτ από τη νομοθεσία (με την έννοια της απαίτησης άδειας για την προσθήκη του). Με επιφύλαξη όμως.

 

Για τα ρυμουλκούμενα (πχ τρέηλερ) ισχύουν αυτά που αναφέρει ο συνάδελφος Manolis gon.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο κοτσαδόρος θέλει κάποιο ρυμουλκούμενο , γιαυτό υπάρχει αυτή η διασύνδεση κοτσαδόρου ρυμουλκούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά στην άδεια ρυμούλκησης αναφέρεται το ρυμουλκούμενο με τα στοιχεία του. Αν δεν έχει κάποιος ρυμουλκούμενο αλλά κοτσαδόρο για οποιοδήποτε λόγο (πχ έτσι αγόρασε το όχημα), δεν υφίσταται άδεια ρυμούλκησης.

 

Το ΥΜΕ δεν απαιτεί έλεγχο επάρκειας κάποιου είδους για τον ίδιο τον κοτσαδόρο κατά την τοποθέτησή του, ούτε και κατά τον τεχνικό έλεγχο των ΚΤΕΟ.

 

Επαναλαμβάνω, τα λέω με επιφύλαξη. Ας μας πει κάποιος συνάδελφος που ασχολείται με το ΥΜΕ συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.