Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Πέτρινα σπίτια


Recommended Posts

Έβλεπα πριν κάποιες ιστοσελίδες με διαφορες κατασκευές σπιτιών.

Ειλικρινά έχω μείνει άφωνη με τις πέτρινες κατασκευές.είναι πανέμορφες.

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι κατασκευές που τις αναλαμβάνει οποιοσδήποτε κατασκευαστής η είναι μονο συγκεκριμένοι.

Ποσο είναι το κόστος τους περίπου? ποσο μπορεί να μου στοιχίσει δηλαδή μια πέτρινη κατοικία 200τμ?

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα.

 

Για λόγους δεοντολογίας , δεν είναι δυνατόν να σας προτείνουμε συγκεκριμένο κατασκευαστή που εξειδικεύεται στην πέτρα.

 

Μπορείτε να κοιτάξετε και εδώ ή να αγοράσετε κάποιον ετήσιο οδηγό κατασκευών όπου υπάρχουν διαφημιστικές καταχωρήσεις κατασκευαστών καθώς και κάποιες φωτογραφίες από δείγματα δουλειάς τους.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω την παρατήρηση σας μονο που εγώ δεν ζήτησα στοιχεια κατασκευαστών δημοσιευμένα στο διαδίκτυο.

ζητάω μονο να μου πείτε αν όλοι οι κατασκευαστές κάνουν κατασκευές πέτρινες η θα πρέπει να ψάξω για εξειδικευμένους και φυσικά αν ξέρει κάποιος να μου πει αν μια κατασκευή από πετρα θα μου κοστίσει περισσότερο από μια κλασσική κατασκευή.

ευχαριστώ! περιμένω απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν παρακαλούμε δειτε την παρατήρηση που σας έγινε και γράψτε στα ελληνικα γιατι τα greeklish ειναι δυσκολοδιαβαστα.

 

το θέμα του πέτρινου σπιτιού όπως και το άλλο θεμα που ρωτάγατε για την αντιπαροχή μπορείτε πολύ εύκολα να το ξεκαθαρίσετε αν απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό με τα ερωτήματά σας.

 

Για να καταλάβετε, διαβάζοντας σας κάποιος μηχανικός σκέφτεται "για πού είναι", "πόσο είναι το σπίτι", "πότε το θέλει", "πώς θα το φτιάξουμε" και άλλα πολλά που τετ α τετ μόνο ξεκαθαρίζονται. Θα δείτε κι εσείς οτι θα πάρετε πληθώρα πληροφοριών όταν μιλήσετε συγκεκριμένα με έναν μηχανικό.

 

Επίσης αυτό που βλέπετε εσείς σαν "πέτρινο" είναι κατά πάσα πιθανότητα επένδυση πέτρας σε συμβατικό κτίριο. Και οφείλω σαν προσωπική άποψη να σας πώ οτι ιδιώτης που πάει σε "κατασκευαστή" χωρίς τον μηχανικό του, μου θυμίζει την κοκκινοσκουφίτσα που μπαίνει στο δάσος... ειναι προδιαγεγραμμένο το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

POSO EINAI TO KOSTOS TOUS PERIPOU?POSO MPOREI NA MOU STOIXISEI DHLADH MIA PETRINH KATOIKIA 200TM?

 

Είναι σαν να σας πάρω τηλέφωνο και να σας πω "γιατρέ, νιώθω έναν πόνο στο στομάχι, τι περίπου θα μου κοστίσει για να γίνω καλά ;"...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θέλει πολύ ψάξιμο. Καταρχήν ιεραρχείς κάποια κριτήρια (με δικιά μου σειρά προτεραιότητας):

-Ασφάλεια

-Οικονομία

-Αισθητική

-Ταχύτητα κατασκευής

-Γνωστός κατασκευαστής ή στην περιοχή μου (διευκόλυνση)

-Υπάρχουν υλικά κοντά ή στην κατοχή μου

-Βίτσιο

 

Το κόστος κατασκευής μιας πέτρινης κατοικίας μπορεί να είναι το ίδιο ή μεγαλύτερο από μια συμβατική. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (τι εκπτώσεις θα κάνεις στα παραπάνω κριτήρια).

Δεν νομίζω ότι όλοι οι κατασκευαστές ασχολούνται με την πέτρα. Συζήτα με τον μηχανικό σου. Πάρε αποφάσεις με βάση τις συμβουλές του και την ιεράρχηση των παραπάνω κριτηρίων ή/και άλλων που θα προκύψουν και μετά ψάχνεις για κατασκευαστή/εργολάβο ή αναθέτεις την δουλειά στον μηχανικό σου και βρίσκει αυτός καλά συνεργεία για να χτίσουν το σπίτι σου όπως το ονειρεύεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι κατασκευές που τις αναλαμβάνει οποιοσδήποτε κατασκευαστής η είναι μονο συγκεκριμένοι.

Ποσο είναι το κόστος τους περίπου? ποσο μπορεί να μου στοιχίσει δηλαδή μια πέτρινη κατοικία 200τμ?

 

Νομίζω πως η λογική σου είναι λάθος.

Εσένα το μόνο που σε απασχολεί είναι η αισθητική του θέματος, δηλαδή οι τελικές επιφάνειες να είναι πέτρα και όχι κάτι άλλο (επίχρισμα, σκυρόδεμα κλπ)

 

Άρα στην συγγραφή υποχρεώσεων του μηχανικού που θα κατασκευάσει το σπίτι σου, που θα περιλαμβάνεται στο εργολαβικό, θα του ζητήσεις πέτρα (πελεκητή, σκαπιτσαριστή, προέλευση λατομείου κλπ). Αυτό και τίποτα άλλο.

 

Αυτός μετά είναι υποχρεωμένος να βρει τον κατάλληλο και σωστό υπεργολάβο χτίστη πέτρας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή bzp όντως οι πέτρινες κατοικίες είναι εξαιρετικές.

Δουλεύω σε κατασκευαστική πέτρινων κατοικιών και οφείλω να ομολογήσω πως αν και στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτική με την πέτρα,πλέον την έχω αγαπήσει. Το κυριότερο απ'όλα είναι η εξαιρετική αισθητική που έχουν τα πέτρινα σπίτια, μιλάμε για σπίτια-ζωγραφιές, με 50-60πόντους τοιχεία και τρομερά σχέδια.Πραγματικά ΑΡΧΟΝΤΙΚΑ. Ομολογουμένως δεν αναλαμβάνουν όλοι οι κατασκευαστές τέτοια έργα, παρά μόνο όσοι γνωρίζουν την τέχνη. Γι'αυτό και η τιμή ανα τμ είναι λίγο υψηλότερη. ******************************************

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα τελευταια χρόνια επιβλέπω συνήθως πέτρινα σπιτια υπάρχουνε διάφορα...

 

με οπλισμένο σκυρόδεμα σκελετό και τοιχοπιία και επένδυση πέτρας..

 

πέτρινα με φέρουσα κατασκευη πέτρα πάχους 0,50 μέτρου με ξερολιθιά η αρμολόι....

 

να προσέξεις τα δεσίματα της πέτρας και να προσέξεις τους μαστορες κατασκευαστές που τα κάνουνε όλα....

 

δες ποιο σαρέσει στην περιοχή σου ....

μάθε ποιος μηχανικός ήταν ο μελετητής και επιβλέπων ...

 

έλα σε επαφή μαζί τους...

 

φυσιολογικα θα σου προτείνουνε και τον καλύτερο κατασκευστή κατά την γνώμη τους μετά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.