Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στράτευση και διακοπή στην Εφορία


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

Είναι το πρώτο μου thread στο forum σας, παρότι το συμβουλεύομαι συχνά.

 

Πολύ σύντομα ήρθε και η δική μου ώρα να καταταγώ στις τάξεις του Ελληνικού Στρατού. Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η παρακάτω:

 

Εδώ και 1,5 χρόνο έχω κάνει έναρξη στην εφορία σαν ελεύθερος επαγγελματίας με την ιδιότητα μου ως μηχανικός. Αντίστοιχα και εγγραφή στο ΤΕΕ.

Από ότι ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ για αυτή τη χρονιά που θα είμαι φαντάρος, δε θα πληρώνω το κλάδο υγείας μόνο.

 

Πάμε τώρα στα της εφορίας. Θα πρέπει να κάνω διακοπή? Αν υποθέσουμε ότι όλη τη χρονιά δε θα έχω κανένα έσοδο και θα κάνω μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ, γνωρίζετε αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Θεωρούν ότι θα πρέπει να κερδίζω έστω κάποια ελάχιστα ή δεν υπάρχει θέμα?

 

Θα προτιμούσα να μη κάνω διακοπή, ώστε να μη μπαίνω μετά πάλι στη διαδικασία έναρξης και τα σχετικά.

 

Τι θα με συμβουλεύατε? Βασικά αν δε παίζει θέμα τεκμαρτής φορολόγησης ή κάτι αντίστοιχο και απλά κοιτά έσοδα έξοδα τότε όλα οκ.

 

p.s Η ιδιότητα μου είναι Μηχανικός Πληροφορικής.

 

Ευχαριστώ:grin:

Link to comment
Share on other sites

καλό κουράγιο φίλε μου, αν βρεις καλή παρέα θα περάσεις καλά

και να τους γράφεις όλους ("ανώτερους" και ζώα) εκεί που δεν πιάνει μελάνι μην ξεχνάς

 

όσων αφορά το τσμεδε μόνο μπορώ να σου απαντήσω.

ναι όντως δεν θα πληρώνεις τον κλάδο υγείας μόνο

το χαρτί θα σου έρχεται κανονικά με όλο το ποσό αλλά εσύ θα το αγνοείς. θα πάρεις αντίγραφο αποδείξεως είσπραξης της εθνικής τράπεζας και θα γράψεις

κυρία σύνταξη ......τόσο

επικουρική ......τόσο

κτλ

κλάδος υγείας ...... Υ

οποί αν όλο το εξάμηνο(α η β κάποιου έτους) είσαι φαντάρος Υ=0

αλλιώς το υπολογίζεις ως εξής

αν υποθέσουμε ότι μπαίνεις στο στρατό πχ 18 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

και έστω για ένα εξάμηνο ο κλάδος υγείας είναι χ ευρώ

τότε θεωρώντας κάθε μήνα από 30 μέρες υπολογίζεις πόσο πρέπει να πληρώσεις από 1 ΙΟΥΛΙΟΥ μέχρι 17 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ = 47 ήμερες

θα πληρώσεις Υ= (χ/180)*47

 

φυσικά πρέπει να προσκομίζεις τις απαραίτητες βεβαιώσεις στράτευσης που τα παίρνεις από την εκάστοτε μονάδα σου

 

α και όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα

σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα να κάνεις μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ, αλλά πρέπει να τις κάνεις.

το θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να μην κάνεις διακοπή και αν το επιτρέπει ο στρατός αυτό

δεν ξέρω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στα της εφορίας. Θα πρέπει να κάνω διακοπή? Αν υποθέσουμε ότι όλη τη χρονιά δε θα έχω κανένα έσοδο και θα κάνω μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ, γνωρίζετε αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Θεωρούν ότι θα πρέπει να κερδίζω έστω κάποια ελάχιστα ή δεν υπάρχει θέμα?

 

Όχι,κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Απλά θα δείξεις ζημία.

 

No problem.

 

Στην τελική,μπορεί κ να σου κάτσει καμιά δουλειά κατά τη διάρκεια της θητείας σου.Να μην έχεις να κόψεις δελτίο?;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με zavi! Δεν χρειάζεται να κάνεις διακοπή. Μάλιστα μπορείς και να δουλεύεις κατά την διάρκεια της θητείας σου.

 

Επίσης, σε περίπτωση μηδενικής δήλωσης δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα (προς το παρόν τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ για αυτή τη χρονιά που θα είμαι φαντάρος, δε θα πληρώνω το κλάδο υγείας μόνο.

 

Συμβουλη: οσο εισαι φανταρος ΜΗΝ πληρωσεις τις εισφορες σου στο ΤΣΜΕΔΕ. Πρωτα παρε την βεβαιώση στράτευσης (ή ακομα καλυτερα πηγαινε φανταρος, απολυσου και παρε βεβαιωση) και μετα πληρωσε οτι ειναι να πληρωσεις.

 

Αλλιως θα παθεις οτι επαθα εγω, εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε που απολυθηκα και εκανα αιτηση για επιστροφη του κλαδου υγειας οσο καιρο ημουν φανταρος και ακομα περιμενω τα 450 Euro μου. Ενταξει, δεν ειναι και κανενα τρελλο ποσο, αλλα ειναι το γ@μωτο!:-x

Link to comment
Share on other sites

Topap δηλαδή πλήρωσες όλες τις εισφορές?

εννοείτε μην το κάνει αυτό..το χαρτί που έρχεται στο γραμματοκιβώτιο το αγνοείς και κάνεις τη διαδικασία που περιγράφω πιο πάνω (με βεβαίωση στράτευσης φυσικά)

 

έτσι έκανα εγώ

 

 

Ναι γμτ.... την πατησα τοτε και ακομα περιμενω τα 450 ευρωπουλακια μου...

 

Λες αν στο Β εξαμηνο του 2010 πληρωσω τις εισφορές μου μειον τα 450 Ευρω, να βγαλω άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.