Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Σοφίτα - πατάρι και οικοδομική άδεια


Recommended Posts

Γειά σας,

Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι περι παταριού. Πρόκειτε να αγοράσω ένα κατάστημα στο οποίο θέλω να κάνω ένα πατάρι, όχι για κύρια χρήση.

Χρειάζετε να το τακτοποιήσω εάν το φτιάξω τελικά; Κάπου άκουσα ότι εάν δεν έχω μόνιμη σκάλα (που μπορώ να το κάνω αφού δεν θα το χρησιμοποιώ συχνά) ότι μπορώ να το φτιάξω και χωρίς τακτοποίηση, ή να είναι παράνομο δηλαδή. Ισχύει;;

Μπορείτε να μου πείτε επίσεις πώς μπορώ να υπολογίσω το πρόστιμο εάν το τακτοποιήσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν συγχαρητήρια για το site, είναι ιδιαιτέρως κατατοπιστικό!

Έχω την εξής απορία: ο πατέρας μου είχε σε μια πολυκατοικία δικαίωμα στο υψούν (αέρας). Έχτισε στην πιλοτή ένα κτίσμα, το οποίο χρησιμοποιήθηκε ως κατοικία, με την συναίνεση των ιδιοκτητών, και το οποίο δεν υπερέβαινε σε τετραγωνικά το διακαίωμά του. Τώρα θα προβεί στην τακτοποιήσή του. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες όμως θεωρούν ότι αυτό θα πρέπει να είναι κοινόχρηστο. Ποιο θα είναι το ιδιοκτησιακό καθεστώς και πώς μπορεί - αν μπορεί- να κατοχυρωθεί.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.