Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Σοφίτα - πατάρι και οικοδομική άδεια


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Τακτοποιηση, με τον καινουργιο (2010) νομο γινεται σε σοφιτα - παταρι, που δεν συμπεριλαμβανεται στην οικοδομικη αδεια ; (αδεια προ 2/7/2009, εννοειτε).

Εστω και αν χρειαζεται νεα κατοψη, στατικη μελετη κτλ.

Σημειωνεται οτι το υψος ειναι νομιμο, και βρισκεται εντος του εγκεκριμενου ογκου του κτηριου.

Σημειωνεται επισης, οτι πολεοδομια και ΚΕΠ δεν γνωριζουν ακομα... Τουλαχιστον στην Ανατολικη Αττικη, αν και πιστευουν οτι τελικα θα περασει (εστω με διευκρινιστικη εγκυκλιο επειδη ο νομος αφορα ΚΑΙ προσθηκες...)

Νομιζω οτι πολυ βρισκομαστε σε αυτη την κατασταση (σχεδον οποιος εχει σοφιτα - παταρι).

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

αν το πατάρι ή η σοφίτα βρίσκεται εντός του εγκεκριμένου όγκου της αδείας (προσοχή το να είσαι στο μέγιστο ύψος της περιοχής δε φτάνει) τότε εντάσσεσαι στη ρύθμιση. Για να γίνει κατανοητό αυτό:

θα πρέπει η όψη της οικοδομής όπως αυτή φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια να μην αλλάζει, εκτός από αλλαγές που δεν αλλάζουν τον όγκο (πχ παράθυρα)

Νέα κάτοψη χρειάζεται, πιθανότατα και τομή ενώ δε χρειάζεται νέα στατική μελέτη.

Δεν είσαστε σε αυτή την κατάσταση πολλοί καθώς οι περισσότεροι για να κάνουν σοφίτα ή πατάρι "σήκωσαν" τη στέγη λιγάκι ή επέκτειναν την απόληξη κλιμακοστασία και άρα είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου αδείας.

Στην Νομαρχία Ανατολικής Αττικής γνωρίζουν πάρα πολύ καλά αυτοί που πρέπει να γνωρίζουν, εξαρτάται ποιόν ρώτησες και αν είχε την όρεξη να σου αναλύσει όταν ακόμα δε μπορείς να καταθέσεις αίτηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.

Ειμαι ιδιωτης και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχτισα σοφιτα 60 τμ πριν 10 χρόνια χωρίς άδεια. Πριν 6 μηνες μου εκαναν καταγγελια και περιμενω το πρόστιμο. Μπορώ να τη νομιμοποιησω με αυτην την ρύθμιση;

Ευχαριστώ

 

Μήπως τώρα που βγήκε η 2 διευκρινιστική γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ειμαι ιδιωτης και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχτισα σοφιτα 60 τμ πριν 10 χρόνια χωρίς άδεια. Πριν 6 μηνες μου εκαναν καταγγελια και περιμενω το πρόστιμο. Μπορώ να τη νομιμοποιησω με αυτην την ρύθμιση;

Ευχαριστώ

 

ΟΧΙ. Κατ' αρχήν, με αυτό το νόμο, δεν νομιμοποιούνται αλλά τακτοποιούνται ημιϋπαίθριοι χώροι και γενικά αλλαγές χρήσης κατασκευών σε οικοδομές που ανεγέρθηκαν με νόμιμη άδεια που εκδόθηκε μέχρι 2.7.2009.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, στην τακτοποίηση περιλαμβάνονται σοφίτες, αρκεί να βρίσκονται εντός του εγκεκριμένου όγκου, για παράδειγμα κάτω από την στεγη (το ύψος της οποίας έχει υλοποιηθεί ως εμφαίνεται στην οικ άδεια) μπορεί κάποιος να τακτοποιήσει αυθαίρετη σοφίτα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, στην τακτοποίηση περιλαμβάνονται σοφίτες, αρκεί να βρίσκονται εντός του εγκεκριμένου όγκου, για παράδειγμα κάτω από την στεγη (το ύψος της οποίας έχει υλοποιηθεί ως εμφαίνεται στην οικ άδεια) μπορεί κάποιος να τακτοποιήσει αυθαίρετη σοφίτα.

 

Πιστεύω ότι διάβασες και εσύ το ερώτημα του dimfal και συγκεκριμένα ότι α) έκτισε σοφίτα 60 τ.μ. χωρίς άδεια και β) περιμένει το πρόστιμο μετά την καταγγελία.

 

Αν ήταν νόμιμη η οικοδομή πάνω στην οποία έκτισε τη σοφίτα, δεν θα ήταν πιο απλό να βγάλει άδεια και να την περιλάβει; Η απάντησή μου βασίστηκε στα δεδομένα της συγκεκριμένης ερώτησης και όχι στη δυνατότητα που παρέχει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΜΑΚΑΡ, επέτρεψε μου να σημειώσω ότι η παρακάτv απάντησή σου, όσον αφορά το ΟΧΙ, δεν είναι απόλυτα σωστή, και έσπευσα να κάνω το παραπάνω σχόλιο για να μην μπερδευτούν αυτοί που μας διαβάζουν.

 

ΟΧΙ. Κατ' αρχήν, με αυτό το νόμο, δεν νομιμοποιούνται αλλά τακτοποιούνται ημιϋπαίθριοι χώροι και γενικά αλλαγές χρήσης κατασκευών σε οικοδομές που ανεγέρθηκαν με νόμιμη άδεια που εκδόθηκε μέχρι 2.7.2009.

 

όπως έγραψα και παραπάνω εκτός από Η.Χ., τακτοποιούνται και πατάρια/σοφίτες/αίθρια/υπόγεια και βοηθ. χώροι που έχουν υποστεί αλλαγή χρήσης κλπ αρεί να βρίσκονται εντός του εγκεκριμένου όγκου.

 

Όσον αφορά την απάντησή σου, μπορεί να μην μπορεί να βγάλει άδεια γιατι δεν θα είχε περιθώριο δόμησης. Θα έπρεπε να κάνει νομιμοποίηση+πρόστιμα+ικα +k.α.

 

Αντίθετα, τώρα, πληρώνει ένα μικρό πρόστιμο και έχει και όποια δόμηση του περισσεύει.

 

Εδώ συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο ΜΠΑΛΑΚΑΚΗ στην απάντηση που δίνει παραπάνω.

 

Δεν αμφιβάλλω πάντως ότι θα έχεις δίκιο στην περίπτωση του dimfal αφού μεγάλο ποσοστό σοφιτών προκύπτουν από υπέρβαση ύψους.

 

JTB

εντάξει κράτα εσύ το στατιστικά, στα δικά μου στατιστικά πάντως έχω υποβάλλει μέχρι τώρα 3 τακτοποιήσεις και η 1 είναι σοφίτα (33,333% :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.