Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαφή κτηρίου με το όριο του οικοπέδου


chronism

Recommended Posts

Σε μια άδεια που μου έτυχε ο πελάτης θέλει οι κολώνες να μην προεξέχουν μέσα στο κτίριο (θέλει να τοποθετήσει ράφια ) ... Στην πλευρά του ακάλυπτου εντάξει τις βγάζω από έξω ... στο κοινό όριο ???

Επιτρέπεται αυτό που δείχνω στην photo ???

 

 

Υ.Γ στον ακάλυπτο οι κολώνες που προεξέχουν μετράνε στην δόμηση και στην κάλυψη ??? (ευνοείται πως στο δοκάρι είναι προς το εσωτερικό του κτιρίου και δεν δημιουργείται Ημιυπαίθριος χώρος)

post-339-131887199657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεώρήστε πως στις προεξοχές έχει ενσοματωθεί φελιζολ για τον αντισεισμικό αρμό και τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει να χάσει τα μέτρα από την δόμηση ..

 

Επιτρέπεται όμως να κατασκευαστεί έτσι όπως δείχνω στην photo ???

Link to comment
Share on other sites

Αν το μετρήσεις στη δόμηση, έχεις αντιμετωπίσει και το θέμα του αντισεισμικού αρμού τότε γιατί να έχεις πρόβλημα.

Ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος κάνει κουχ-μουχ να το δείξεις ως τοίχο πάχους 40cm (15cm τούβλο - 10cm φελιζόλ - 15cm τούβλο) όσο είναι το πάχος του στύλου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντισεισμικός αρμός ισχύει για όλα, και τα υποστυλώματα. Δεν νομίζω ότι στέκει στο όριο αυτή η διαμόρφωση.

 

Τις προεξοχές στύλων προς τα έξω, στον ακάλυπτο, τις βαφτίζεις «αρχιτεκτονικές προεξοχές» (μέχρι 40 cm) και δεν μετράνε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θέμα είναι να μην δείχνω άλλα στα σχέδια και άλλα στην πράξη ...

Θέλω να το κατασκευάσω έτσι και μετράει στην δόμηση , δεν θέλω ούτε 40 εκ τοίχο να κάνω αλλά ούτε να κολλήσω τον τοίχο (+αρμό ) και μετά να το

κλείνω με γυψοσανίδες .. έτσι πως το δείχνω επιτρέπεται ???

 

Αναθεωρώ και την photo (+αρμός)

post-339-131887199677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα δόμησης δεν υπάρχει και πρόβλημα. Εξάλλου υπάρχει και συγκεκριμένος λόγος για αυτήν την επιλογή.

 

Αλλά κοίτα γούστα που έχει ο κόσμος!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τον πελάτη δεν τον απασχολεί να χάσει μέτρα από τη δόμηση, γιατί αυτά τα μέτρα να τα χάσει για πάντα (χτίζοντας τον τοίχο μέσα περασιά με τα υποστηλώματα) και να μη χτίσει τον τοίχο έξω περασιά με τα υποστηλώματα (κρατώντας εννοείται πάντα τον αντισεισμικό αρμό - αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο) και να έρθει πρόσωπο εσωτερικά με γυψοσανίδα;

Το κέρδος θα είναι διπλό: όποτε θελήσει, μπορεί να ξηλώσει τη γυψοσανίδα και να ανακτήσει το χαμένο χώρο κι επιπλέον έχει εσωτερικά μια ενιαία επιφάνεια με άψογο φινίρισμα και χωρίς τον φόβο μελλοντικών ρωγμών στα σημεία που διαφοροποιείται το υλικό.

Η αρχική λύση μου φαίνεται απλώς "ποντιακή".

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική λύση μου φαίνεται απλώς "ποντιακή".

 

Και να σκεφτείς πως δεν είναι πόντιος D D ... και τι δεν έκανα να τον πείσω ... αλλά τίποτα ... Τεσπα εγώ τα είπα οπότε ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.