Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ολκιμότητα Χάλυβα


 

Recommended Posts

για να μην μπω σε θεωριες κοπωσης διαβασε απλα αυτό

 

http://www.scipub.org/fulltext/ajeas/ajeas22324-327.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το διάβασα, αλλά που μιλάει για κόπωση;

 

Θα μου απαντήσει καποιος τί είναι το agt;

 

παραμορφωση στην μεγιστη τάση

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα, αλλά που μιλάει για κόπωση;

 

Θα μου απαντήσει καποιος τί είναι το agt;

 

λαθος paper

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για να καταλάβεις καλυτερα

 

Χρησιμοποιώντας τις καταγραφές των αξονικων παραμορφώσεων και μοντέλα πεπερασμένων στοιχείων, οι ερευνητές κατέληξαν οτι οι μέγιστες τιμές των παραμορφωσεων δεν ηταν αρκετά σημαντικές για να επιφέρουν τέτοια μεγέθοι λυγισμού. Δοκίμια οπλισμού απο τις περιοχές με έντονο λυγισμό καθως και με αστοχίες στάλθηκαν στο Πανεπιστήμιο του Berkeley για μεταλλογραφικό έλεγχο. Ο έλεχγος βρήκε οτι και στις δυο περιπτώσεις, ο οπλισμός εμπεριέχει μεγαλό αριθμό μικρορωγμών απο κόπωση, εικόνα 4.

post-25492-131887242189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα η σειρα στο μυαλο μου και πειτε μου εαν ειμαι λαθος ειναι. Το σκυροδεμα ρυγματωνει λιγο (1 κυκλος), το σκυροδεμα ρυγματωνει περισσοτερο (2ος κυκλος), η οπλισμός μπαινει σε κατασταση απωλειας ολκιμοτητας λογω εντονης παραμορφωσης, η ολκιμοτητα μειωνεται με τους κυκλους (Χ) στους Χ επερχεται μερικώς λυγισμός, τα τσερκια μετακινουνται, η πλαστική παραμόρφωση αυξανεται (γεωμετρια), επιπλεον λυγισμός και στοπ. Τωρα εαν εχουμε λιγοτερο Agt λογω διαβρωσης μου λες εαν θα προλάβει να λυγιση ή θα σπάσει ή θα λυγίση περισσοτερο. Με λιγα λογια λεω οτι το που θα σταματήσει ο λυγισμός εν μέρει εχει να κάνει με απομενουσα ολκιμοτητα. Εαν εχεις μικρή (κοιτα πανταζοπουλου) τι γίνεται?

συγνώμη τι εννοείς μειώνεται η ολκιμότητα? ως προς τον προηγούμενο κύκλο φόρτισης? αν ναι, σαν τι? σαν ποσοστό? μάλλον δεν μας τα λες καλά. και γιατί να'χει να κάνει μόνο με την ολκιμότητα? η κράτυνση δεν παίζει ρόλο?

 

επίσης ξέρουμε σε ποιον κύκλο αστόχησε? μπορεί να αστόχησε στο 2ο λέω εγώ

 

η αστοχία αυτή είναι ή καραμπινάτη υπεραντοχή χάλυβα ή κατακόρυφη Ν θλιπτική που δεν είχε ληφθεί καθόλου υπόψην. και επειδή συνέβει λυγισμός μάλλον το 2ο γιατί καλά τα βλέπω τα σίδερα

 

είχα ανεβάσει παλαιότερα στα downloads για την υπενθύμιση στα spiral. δεν το βλέπω γιατί μπορεί να το αφαιρέσαν. αν ήμουν ιδιώτης θα το αφήναν (ευλογητός ο άγιος mod ΑΡΗΣ_ΧΑΝΙΑ και ο άγιος μηχανικός, βοήθειά μας)

 

εδώ δεν βλέπω κανά σπιράλ να εξέχει λόγω αστοχίας. βασικά υπάρχει πιο κοντινή φώτο?

Link to comment
Share on other sites

τα τσερκια μετακινουνται

συγνώμη αλλά αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας και δεν μπορείς να το συγκρίνεις με την Αθήνα που ανέφερες. αυτά είναι μασίφ, δεν έρχεται και το βάζεις χεράτο το σπιράλ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα και πάλι δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται η κόπωση με τον λυγισμό.

-- Ας διευκρινίσουμε για τους συναδέλφους (επειδή στις Ελληνικές δημοσιεύσεις και τα πρότυπα συνήθως γίνεται αναφορά στην κοινή "ελαστική" κόπωση κλασική περίπτωση) ότι αναφερόμαστε σε ολιγοκυκλική κόπωση (low cycle fatigue) που είναι μετελαστικό φαινόμενο και περιγράφεται από την σχέση Coffin-Manson (1953 - 1954) --

Λόγω κόπωσης, η τελική μήκυνση της ράβδου προ της θραύσης θα είναι μικρότερη του εu. Από την άλλη ο λυγισμός των ράβδων των υποστυλωμάτων είναι αποτέλεσμα αφενός του σημαντικού αρχικού θλιπτικού φορτίου και αφετέρου της βράχυνσης του υποστυλώματος λόγω αποδιοργάνωσης του σκυροδέματος. Η κόπωση και η διάβρωση που υπεισέρχονται;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περι ολκιμοτητας. Εαν κανετε μια κυκλικη ανελαστική φορτιση και μετα εφελκυσμο θα δειτε μειωση τοσο της κρατυνσης οσο και της ενεργειας παραμορφωσης. Με την δευτερη περισσοτερο, κλπ. Βεβαια μεγαλυτερη μειωση με το μεγεθος της ανελαστικής.

 

Τωρα ολκιμοτητα και κρατυνση. Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα τα μεγέθοι. Ολκιμοτητα ειναι στην ουσιά η δυνατοτητα να παρει πλαστικό εργο. Εαν ολοκληρωσεις μετα το Mises (διαρροη) μεχρι την θραυση θα παρεις το εργο. Η κρατυνση ειναι η κλιση που αυξάνει η μειωνεται η τάση μετα το 0.2%. Τωρα η θεωρια της κρατυνσης επηρεαζεται απο το υλικό και το ρυθμό επίδρασης του φορτιου. Εαν κοιταξεις

 

http://www.globalspec.com/RefArticleImages/55A153CE170B92B1B2AF841B70F3819B_5_05_100.gif

 

 

ή

 

http://www.sckcen.be/var/plain_site/storage/images/media/images/our-services/mechanical-and-corrosion-analysis/evolution-of-hysteresis-cycles/31818-1-eng-GB/Evolution-of-hysteresis-cycles_reference.jpg

 

θα καταλάβεις τι γινεται με την κοπωση.

 

τωρα την ολκιμοτητα στο Β500 την δινει ο μαρτενσιτης. Εαν χαθει απο διαβρωση η πτωση ειναι πολυ μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα και πάλι δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται η κόπωση με τον λυγισμό.

αν το στοιχείο δεν έχει υποστεί βράχυνση δεν σχετίζεται σίγουρα. αν έχει υποστεί θα έλεγα ναι αλλά σαν ένα επιπλέον και όχι κύριο αίτιο αστοχίας λόγω λυγισμού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.