Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση για αναθεωρήσεις του Γ.Ο.Κ.


Recommended Posts

Καλημέρα.

θα ηθελα να μου προτεινει καποιος ένα βιβλιο για τον ΓΟΚ.

επισης θελω να ρωτησω με ποιον τροπο μπορω να ενημερώνομαι για αναθεωρησεις του.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα

 

***********************************

να προσθεσω μια ερωτηση ακομα.

στον γοκ αναφερονται οι κατατμήσεις κλπ ή πρεπει να ανατρεξω και σε άλλο βιβλιο?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το βιβλίο των εκδόσεων Γκιούρδα.

Στον ΓΟΚ δεν αναφέρονται οι κατατμήσεις, τα βιβλία του Ρωμαλιάδη είναι νομίζω από τα πιο γνωστά για τέτοια θέματα.

 

 

PS: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο περιεχόμενο όσο και στους τίτλους των δημοσιεύσεων. Επίσης θα πρέπει η δημοσίευση να γίνεται στην πιο σχετική ενότητα που για την παρούσα δημοσίευση είναι νομίζω οι "Αρχιτέκτονες Μηχανικοί".

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

τοπογραφος ειμαι και θελω από καπου να ενημερωθω και να μαθω τους ισχυοντες κανονισμους για αρτιοτητα,οικοδομησιμοτητα,κατατμησεις,παρεκλισεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οπως είπε ο συνάδελφος τα βιβλία του Ρωμαλιάδη είναι ιδιαιτέρως κατατοπιστικά.

Τσέκαρε αν θες και το "Το δίκαιο της κατάτμησης των γεωτεμαχιών" - Κωτούλας Ι. - Εκδόσεις Σάκκουλα που είναι γραμμένο απο συμ/φο για να δεις και την ματιά των συμ/φων :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ.

κατι τελευταιο:

ειναι ευθυνη και υποχρεωση του μηχανικου να ξερει αν ενα τεμαχειο μπορει να κατατμηστει ή του συμβολαιογραφου?

δηλαδη αν καποιος θελει να παραχωρίσει 1 στρεμμα από τα 8 στην γειτονικη ιδιοκτησια (συγγενης του) θα πρεπει ο τοπογραφος να γνωριζει αν μπορει να γίνει ή απλά μετραει όπως θελει ο πελατης και επειτα ο συμβολαιογραφος το κρινει?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κατάτμησης ο τοπογράφος στην δήλωση του 651/77 μιλάει περι αρτιότητας και οικοδομησιμότητας οπότε αν η κατάτμηση εν προκειμένω δεν είναι σύμφωνη με το γράμμα του νόμου, θα είναι και η δήλωση ψευδής, κάτι το οποίο βαρύνει τον μηχανικό. Και ο συμ/φος όμως έχει ευθύνη για συμ/φική πράξη που δεν γίνεται.

Ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη και αποτελεσματικότερη λύση (κυρίως για αναθεωρήσεις) είναι οι σχετικές υπηρεσίες κωδικοποίησης νομοθεσίας.

 

anka (επί του ασφαλούς χρησιμοποιώ το δημόσιο όνομα) εδώ θα διαφωνήσω λίγο. Το παρόν είναι ψιλογενικό και το πάω στην ''Κουβέντα''.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η Κωδικοποίηση της Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας (ΚΒΠΝ), που κυρώθηκε το 1999 βρίσκεται ΕΔΩ , δηλαδή στο μέχρι προχθές site του τέως ΥΠΕΧΩΔΕ (δημιουργήθηκε νέο site πλέον ως ΥΠΕΚΑ αλλά δεν έχει ακόμη links για όλο το υλικό που ήταν αναρτημένο στο προηγούμενο) και ΕΔΩ.

 

Το αρχικό κείμενο του ΓΟΚ μπορείς να το βρεις και ΕΔΩ, δηλαδή στα Downloads αυτού του forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.