Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποφ-82070/98/2-12-89 Αποφ-82070/98/89

Προδιαγραφές μελετών για έκδοση οικοδομικών αδειών.

6. Τρόπος παρουσίας μελετών

παρ5. Συσκευασία μελέτης. 'Ολα τα στοιχεία μελέτης υποβάλλονται μέσα στο φάκελλο. Στο εξώφυλλο του φακέλλου υπάρχει ετικέτα τυποποιημένη για όλες τις μελέτες όπου υπάρχει θέση για τα βασικά στοιχεία της μελέτης. Εργοδότης - έργο - θέση έργου - μελετητές - περίοδος εκπόνησης μελέτης αριθμός άδειας και αναθεωρήσεως. Στην εσωτερική πλευρά του εξώφυλλου είναι κολλημένος ο πίνακας υποβαλλομένων στοιχείων - περιεχομένων της μελέτης. Μέσα στο φάκελλο οι επιμέρους μελέτες και όλα τα δικαιολογητικά, έντυπα κλπ. βρίσκονται σε υποφακέλλους.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είμαστε στο θέμα του Ν. 3843 και οι "τακτοποιήσεις" δεν είναι άδειες. Δεν υπάρχει κανόνας. Απλά castor_troy σου συνιστώ όσο γίνεται πιο απλό και λιγότερο ογκώδη φάκελο (χάρτινο απλό) αρκεί να έχει "αυτιά" για να συγκρατεί τα χαρτιά μέσα. Σε Πολ. δήμου Αθηναίων και Β. Τομέα παίρνουν οτιδήποτε από όσο έχω δει και ξέρω. Στην Παλλήνη όμως, είχα πετύχει πριν κανένα 2μηνο, να γίνεται παρατήρηση σε συνάδελφο γιατί είχε φέρει φακέλους πλαστικοποιημένους με λάστιχο γιατί όπως είπε ο υπάλληλος "δημιουργείται χωροταξικό ζήτημα αν φέρνουν όλοι χοντρούς φακέλους-δε θα έχουμε ράφια να τους βάλουμε σε λίγο"!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζονται δύο αιτήσεις ή μια, στην Βούλα μου είπαν εις διπλούν μόνο οι υπ. δηλώσεις, όλα τα υπόλοιπα από μια φορά.

Επίσης όπου ζητάνε όλους τους ιδιοκτήτες στις αιτήσεις, πού βάζουμε τα ονόματά τους και που υπογράφουν όλοι ??

Link to comment
Share on other sites

@Sdimis

Δύο αιτήσεις απαραιτήτως. Μπούρδες σου είπαν στη Βούλα. Αυτό λέει ο νόμος και είναι προφανές άλλωστε καθώς την 2η αίτηση την παίρνεις πίσω σφραγισμένη ως αποδεικτικό κατάθεσης, πληρότητας κλπ. Αν πας μόνο μια, θα την κρατήσουν και θα φύγεις με άδεια χέρια. Κάποιες πολεοδομίες όπως αυτή του Δ. Αθηναίων, ζητάνε τρεις μάλιστα (καταχρηστικά νομίζω αλλά έτσι είναι).

Στις αιτήσεις δεν βάζουμε τα στοιχεία όλων των ιδιοκτητών παρά μόνο ενός εξ αυτών. Συνυπογράφουν όλοι μόνο.

 

Υ.Γ. Ενημερωτικά, χθες στη Σωκράτους μου ζήτησαν και ...φύλλο ελέγχου συμπληρωμένο. Τους είπα ότι δεν προβλέπει πουθενά τέτοιο πράγμα από εμένα ο νόμος, δεν υπάρχει στα υποδείγματα του ΥΠΕΚΑ και πως δεν το έχω ξαναδεί καν. Εκεί τα μάσησε η υπάλληλος και μου το τύπωσε, οπότε και απλά τη βοήθησα συμπληρώνοντάς το επιτόπου. Άκουσα μετά σε άλλον να του λένε να πάει να το πάρει από το απέναντι φωτοτυπείο. Μην ψαρώσετε με κάτι τέτοιο. Δεν είναι σε καμία περίπτωση δική μας δουλειά το φύλλο ελέγχου, αλλά δική τους.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι γίνεται στην περίπτωση που η εντολή πληρωμής από το τεε, καθώς και το έντυπο της κατάθεσης στην ετε, έχουν κοπεί σε λάθος όνομα? Το λάθος είναι της μορφής: π.χ αντί για Μηροπούλου έγραψα Μητροπούλου!

Πήγα στην τράπεζα και μου είπαν καλύτερα να πάω πρώτα να καταθέσω τον φάκελο στην πολεοδομία και αν δεν δημιουργηθεί πρόβλημα τότε όλα ok, αν όχι τότε βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν γινεται....γραψε σωστα το ονομα στο γραμματιο της τραπεζας και εισαι ok....

 

Εγω που εβγαλα εντολη πληρωμης που τελικα δεν θα χρειαστω γιατο ο πελατης τελευταια στιγμη αλλαξε γνωμη και μου ζηταει τα λεφτα πισω? Να ενημερωσω το ΤΕΕ για την ακυρωση της εντολης?

Link to comment
Share on other sites

@Sdimis

Δύο αιτήσεις απαραιτήτως. Μπούρδες σου είπαν στη Βούλα. Αυτό λέει ο νόμος και είναι προφανές άλλωστε καθώς την 2η αίτηση την παίρνεις πίσω σφραγισμένη ως αποδεικτικό κατάθεσης, πληρότητας κλπ. Αν πας μόνο μια, θα την κρατήσουν και θα φύγεις με άδεια χέρια. Κάποιες πολεοδομίες όπως αυτή του Δ. Αθηναίων, ζητάνε τρεις μάλιστα (καταχρηστικά νομίζω αλλά έτσι είναι).

Στις αιτήσεις δεν βάζουμε τα στοιχεία όλων των ιδιοκτητών παρά μόνο ενός εξ αυτών. Συνυπογράφουν όλοι μόνο.

 

Υ.Γ. Ενημερωτικά, χθες στη Σωκράτους μου ζήτησαν και ...φύλλο ελέγχου συμπληρωμένο. Τους είπα ότι δεν προβλέπει πουθενά τέτοιο πράγμα από εμένα ο νόμος, δεν υπάρχει στα υποδείγματα του ΥΠΕΚΑ και πως δεν το έχω ξαναδεί καν. Εκεί τα μάσησε η υπάλληλος και μου το τύπωσε, οπότε και απλά τη βοήθησα συμπληρώνοντάς το επιτόπου. Άκουσα μετά σε άλλον να του λένε να πάει να το πάρει από το απέναντι φωτοτυπείο. Μην ψαρώσετε με κάτι τέτοιο. Δεν είναι σε καμία περίπτωση δική μας δουλειά το φύλλο ελέγχου, αλλά δική τους.

 

Και εγώ έτσι είχα καταλάβει, δυο αιτησεις για να παρω πίσω την μία.

Η αίτηση θέλει γνήσιο της υπογραφής όπως η υπ. δήλωση ??

Επίσης να πάρω και εξουδιοδότηση και από τους άλλου ιδιοκτήτες ή όχι ?

Και μια τελευταία ερώτηση, στην αίτηση "Εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος" είναι αυτός που θα την καταθέσει ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εβγαλα εντολη πληρωμης που τελικα δεν θα χρειαστω γιατο ο πελατης τελευταια στιγμη αλλαξε γνωμη και μου ζηταει τα λεφτα πισω? Να ενημερωσω το ΤΕΕ για την ακυρωση της εντολης?

 

Δεν χρειάζεται να ενημερώσεις το ΤΕΕ, αν έχεις πληρώσει την ΕΤΕ λεφτά δεν επιστρέφονται, αν δεν έχεις πληρώσει ανάλογα το τρέξιμο σου είναι στην ευχέρεια σου αν θα τα κρατήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.