Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενοίκιο γραφείου


axoul

Recommended Posts

Αυτό το γνωρίζεις μόνο εσύ (!!!), διότι όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!!! Γνώμη μου είναι ότι οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και θα εξακολουθήσουν να είναι για κάποια (πόσα?) χρόνια ακόμα. Βάλε κάτω τα δεδομένα, τα οικονομικά σου μεγέθη, τις οικογενειακές και κοινωνικές σου υποχρεώσεις, ΑΛΛΟΥΣ αστάθμητους παράγοντες (όπως λέμε στη δουλειά μας απρόβλεπτες εργασίες) και αποφάσισε !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ρώτησα σε τράπεζα και μου είπε ότι η δόση βγαίνει 580Ε για 10 χρόνια. Μου είπε όμως ότι το επιτόκιο θα είναι 7,25% κυμαινόμενο και οτι σταθερά επιτόκια δεν υπάρχουν πια. Ποια είναι η γνώμη σας για δανειοδότηση αυτούς τους καιρούς? μήπως θα είναι η μ......α κίνηση ?

 

Προσωπικά πήρα στεγαστικό πριν από λίγο καιρό. Αν και δύσκολοι καιροί...πιστεύω ότι στην περίπτωσή μου ήταν καλή κίνηση...

 

Τώρα, με 7.25% κυμαινόμενο, έπρεπε να τους βρίσεις...Γύρω στο 4% ναι... Είπαμε...δύσκολοι καιροί και για τις τράπεζες, αλλά όχι έτσι...Αν το σκέφτεσαι, ψάξε πολύ τα επιτόκια και τα "κρυφά" έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη...

δεν θα προσωρούσα ποτέ στην αγορά της επαγγελματικής στέγης.

Είναι ένα πολύ μεγάλο πάγιο έξοδο που μπορεί να γίνει θηλιά στο λαιμό.

Αν οι δουλειές πάνε καλά και χρειάζεται επέκταση/μετακόμιση, τότε η πώληση του γραφείου μπορεί να καθυστερήσει την αλλαγή.

Αν οι δουλειές δεν πάνε καλά, η πληρωμή του δανείου μπορεί να γονατίσει οικονομικά.

 

Προσωπική άποψη

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κατα των παγιων....

 

σε συνθηκες κρισης ειδικα ....

 

οσο για το δανειο οταν εχω εγω ανοιχτο τωρα με 1.8% δεν ειναι υπερβολικο να παρεις στην χειροτερη συγκυρια απο αποψη επιτοκιων......εγω θα περιμενα κανα 6μηνο να πεσουνε παλι....

Link to comment
Share on other sites

akius:

 

1. Kι εγώ είμαι κατά των πάγιων εξόδων ή καλύτερα κατά των εξόδων γενικότερα....Δυστυχώς όμως, πολλές φορές, απλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

2. Επειδή το έψαξα πολύ, τα επιτόκια ανεβαίνουν και μετά από 6 μήνες, μάλλον θα είναι ψηλότερα...

 

3. Μάλλον 18% ήθελες να γράψεις, ή μήπως όχι;;;;:shock:

Link to comment
Share on other sites

οχι 1,8 % καλα εγραψα συναδελφε cv98019

 

τοχα παρει πριν 5 χρονια....αν θυμαμαι +1% απο ευριμπορ....στα πιο χαμηλα που υπηρχανε....και τοχω σταθερο απο τοτε....το πηρα 8ετια με προσημειωση

αλλα 3 και ξεχρεωσα....

 

οσο για το 2 επιχειρημα σου θα συμφωνησω γιατι εγω δεν το ψαχνω πια , μαλλον εχεις δικιο

Link to comment
Share on other sites

οχι 1,8 % καλα εγραψα συναδελφε cv98019

 

:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Η σελίδα του euribor, για όποιον ενδιαφέρεται:

 

http://www.euribor.org/html/content/euribor_data.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.