Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Γυψοσανίδα και συστολές - διαστολές αυτής


Recommended Posts

pk10gr συμφωνω αλλα με μετρο. αλλα δεν πρέπει ο μηχανικός να λάβει όλα τα μέτρα για τη ορθή κ χωρίς προβλήματα δόμηση?

 

Για αυτο προσπαθουμε παντα αλλα δεν δουλευει τοσο ευκολα. Παντα υπαρχουν προβληματα αλλα στην περιπτωση σου ειναι το ευκολο προβλημα που δεν θα επρεπε να υπάρχει.

 

Ασφαλως και με μετρο!!! Και ασφαλως δεν σημαινει οτι η γνωμη του δευτερου μηχανικου θα ειναι ντε και καλα η σωστοτερη.. Απλα ανοιγει τα ματια σε καποιον που δεν γνωριζει.. Οσο για το αν προσπαθουμε για αυτο ή αν αυτο επρεπε να συμβαινει, ειμαι σιγουρος οτι γνωριζετε περιπτωσεις που αυτο το "ευχολογιο" παει περιπατο.....

 

Ισως η προταση του κ. Ροδοπουλου για δικη σας επιβαρυνση καποιων πραγματων να ειναι η καλυτερη λυση για την κατα το δυνατον καλυτερη κατασκευη, αλλα κυριε καθηγητα δεν ειναι και αυτη αντιθετη στην πρωτη σας προταση?

 

 

To σκέφτηκα για μηχανικό αλλά σε μια μικρή κωμόπολη θα διαδοθεί.....γιατί όλοι γνωρίζονται...

Απλά θα πιέσω τον κατασκευαστή κ θ α του δώσω να καταλάβει πως αν δεν είναι σωστή η κατασκευή θα υπάρχουν προβλήματα. Απλά προσπαθώ όσο ποιο καλόβουλα μπορω.

 

Αγαπητε, εχετε απολυτο δικιο στον προβληματισμο σας για την μικρη κοινωνια.. Περαν του οτι ειναι δικαιωμα σας ομως οπως προαναφερθηκε, η κοινωνια δεν θα ερθει να βοηθησει στην διορθωση των πιθανων ή απιθανων προβληματων που μπορει μελλοντικα να αντιμετωπισετε.. Αλλωστε αυτος ειναι ο λογος που μιλησα για απογευματινη επισκεψη.. Δεν ειναι αναγκη να υπαρχουν συνεργεια εκει οταν θα πατε..

 

Τελος πιστευω πως ολοι θα συμφωνησουμε πως καλο ειναι να προλαβαινεις προβληματα απο το να τα διορθωνεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναμφισβήτητα!!!

Δεν με καλύπτει όμως ο όρος στο συμβόλαιο που αναφέρει οτι θα πρεπει η κατασκευή να γίνει με τους όρους σωστής δόμησης και τεχνικής? και αν διαπιστώσω κατά την παραλαβή οτι "χτυπάνε τενεκέδες" να απαιτήσω αποκατάσταση?

Επίσης ο μηχανικός ξέρει οτι παρακολουθώ σχεδόν κάθε απόγευμα κ φωτογραφίζω καθημερινά τις εργασίες που εκτελούνται. Αν δω σε σύντομο χρονικό διάστημα οτι δεν εισακούομαι θα χρειαστώ σίγουρα την τεχνική έκθεση ανεξάρτητου μηχανικού για να κοιμάμαι ήσυχος. Εξ'άλλου το συμφέρον συμφέρον κ η κοινωνία κοινωνία

Σας ευχαριστώ που ασχολείστε με τους "φόβους " μου

Link to comment
Share on other sites

pk10gr

 

παιδια προσπαθω να αποφυγω συγκρουση που δεν βοηθαει κανενα.

 

Κυριε hpapagigr

 

προσπαθουμε να σας βρουμε μια τεχνική λυση με βάση καποιους κανονες δεοντολογιας. Η φωτογραφηση σας μπορει να ειναι επισφαλης αλλα με κανενα τροπο δεν θα πρεπει να αποτελει πληροφορία για τον μηχανικό. Σαν μηχανικοί γνωριζουμε αρκετα πραγματα. Στην προκείμενη περίπτωση θα ελεγα οτι θα πρεπει να κατεβασεται τις ανησυχιες σας στο ελαχιστο και θα πρεπει πολυ φιλικα να βρειτε μια λυση.

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτό κάνω κ εγώ. Συζητάω!!!!

Σε καμμιά περίπτωση δεν ειμαι υπέρ της φιλονικίας. Μεχρι τώρα δεν είχα καμμία διαφορά κ μ κανέναν. Δεν μου αρέσει όμως να μην εφαρμόζονται τα συμφωνημένα για πεντε-δεκα ευρώ οικονομία.

Πιστεύω τελικά ό,τι προβλημα υπάρχει να διορθωθεί. Κανεις δεν θέλει ασχημες σχεσεις ή διενέξεις.

Κύριοι σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ hpapagigr

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει καμία ανάγκη για συγκρούσεις και διενέξεις.

Φιλικά όμως θα ήθελα να σας επισημάνω ότι τα όποια προβλήματα (αν τυχόν υπάρχουν) θα πρέπει να προληφθούν και όχι να τρέχετε εκ των υστέρων να τα διορθώσετε.

Αυτό είναι και το έργο του μηχανικού τεχνικού συμβούλου που σας συνιστούμε να απευθυνθείτε.

Οι όποιοι όροι στο συμβόλαιο και οι όποιες φωτογραφήσεις απλώς σας δίνουν επιχειρήματα αν και εφόσον παρουσιαστούν κακοτεχνίες. Δεν τις προλαμβάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα. Και λυσεις παντα υπάρχουν εαν εχουμε χιουμορ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Όμως δεν πρεπει αυτός που έχει την ευθύνη του έργου να προλαμβανει τυχόν "κακοτεχνίες"? Πρεπει εγώ να επιβαρυνθώ με επί πλέον κόστος χρηματων που ίσως δενεχω?

Και σίγουρα το humor ειναι το παν ιδίως στους "χαλεπούς" καιρους που ζουμε.

Σας ευχαριστω κ παλι.

Καποια στιγμή - οταν ολα θα εχουν παει κατ'ευχήν- θα σας ενημερωσω κ θα καλεσω κ για καφε με θέα :)

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αλλα το συγκεκριμένο ειναι το αυτι της κατσικας και δεν κουτσαινει απο αυτό. Οσο για τον καφε ειμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.