Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος Β' και Γ' ορόφου


 

Recommended Posts

Εγώ δεν μίλησα για δήλωση αντοχής. Είπα ότι θα πεις στον πελάτη σου να σου δώσει μία προκαταβολή για να :

 

1) πάρεις σχέδια από πολεοδομία

2) να κάνεις επίσκεψη στο κτίριο να δεις αν συμφωνούν τα στατικά των αδειών με την πραγματικότητα.

3) τέλος να κάνεις αντισεισμικό έλεγχο υπάρχοντος και νέου κτιρίου και να δεις αν αντέχουν

 

Για όλα αυτά υπάρχει αμοιβή του ΤΕΕ . Αποτύπωση και αντισεισμικός έλεγχος όπου μπορούμε εύκολα να τις υπολογίσουμε και από το πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Επειδή όμως δεν ξέρουμε εάν όντως θα αντέχει το κτίριο και θα βγει η άδεια ζητάμε μία προκαταβολή η οποία μπορεί να είναι και μικρότερη από τις ελάχιστες αμοιβές του ΤΕΕ για τα παραπάνω και εφόσον δούμε ότι το κτίριο αντέχει και προχωρήσουμε σε έκδοση αδείας την συμπεριλαμβάνουμε στο τελικό ποσό που θα πληρώσει ο πελάτης.

 

Δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος σε θέματα αμοιβών. Νομίζω μετά καταντάει αντιεπαγγελματικό.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Δυστυχώς δεν εχω την καταλληλη εμπειρια για ενα τετοιο θεμα ειδικα σε προσθηκη σε κτιριο του 59! θα το ψαξω το θέμα πάντως και θα δω τι θα κανώ...θα επανέλθω με περαιτερω απορείες στην πορεία!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστω για τις πολυτιμές συμβουλες σας. Νομιζω πάντως οτι όντως η προσθηκη ξεπερναει τον εαυτό μου... θα προσπαθήσω όμως! Δεν εχω να χασω τίποτα.

θα επανέλθω με απορειες στην πορεία!

Ευχαριστώ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς προσπάθησε να κατανοήσεις ΤΊ είναι αυτό που θέλουν οι πελάτες σου. Προφανώς, θα μου πεις, το να μεγιστοποιήσουν τα οφέλη από το ακίνητό τους με το μικρότερο δυνατό κόστος... Όμως αυτοί δεν γνωρίζουν το πως. ΕΣΎ είσαι υπεύθυνος να βρεις το ΠΩΣ, αφού κατανοήσεις τι θέλουν, και αφού μελετήσεις το υφιστάμενο. Το πιθανότερο είναι να καταλήξεις ότι ο βέλτιστος τρόπος αξιοποίησης περιλαμβάνει την κατεδάφιση του υφισταμένου... Όταν έχεις δεδομένα (σχέδια, φώτο, υπολογισμούς, συλλογισμούς), μην διστάσεις να τα καταθέσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.