Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση γηπέδου


Recommended Posts

'Ενα γήπεδο εντος ζωνης στασιμου οικισμου με εμβαδον 4,2 στρεμματα(το οποιο προυπαρχει απτο 1960) συμφωνα με διαθηκη κληρονομειται απο 2 άτομα.το ένα ατομο θα παρει ενα κομματι το οποιο είναι 2.5 στρεμματα και το αλλο ατομο θα παρει το υπολοιπο 1.7 στρεμ.Ετσι αναφέρει η διαθηκη.

τωρα δηλαδη τι ισχυει;μπορει να γινει κατατμηση;εχουμε 2 νεα γηπεδα;ή εχουμε ενα γηπεδο στο οποιο το καθε ατομο θα εχει τμημα αυτου;αν εχουμε 2 νεα γηπεδα,τα νεα γηπεδα που δημιουργουνται ειναι αρτια και οικοδομησιμα κατα παρεκλιση;;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε alexbaz

με βάση όσα περιγράφεις τα εντός ζώνης είναι άρτια και οικοδομήσιμα με εμβαδό >2000 τ.μ και προυφιστάμενα του 1977 αν προχωρήσεις σήμερα σε κατάτμηση η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του ενιαίου γεωτεμαχίου θα χαθεί

τα εντός ζώνης διέπονται απο την εκτός σχεδίου δόμηση

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΘΕΟΧΑΡΗ

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.το μονο που εχω να παραθεσω ειναι οτι το αν θα γινει κατατμηση δεν ειναι επιλογη δικια μου.η διαθηκη αναφερει οτι το γηπεδο αυτο το χωριζει σε 2 τμηματα οπως αναφερω στο παραπανω μηνυμα μου.δεν εχω δικαιωμα επιλογης,αρα αναγκαστικα θα κληρονομησουν 2 γηπεδα μη αρτια και μη οικοδομησιμα.εχουν βαση αυτα που λεω ή καπου κανω λαθος;

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο χρονος θανατου ειναι μετα το '77.

Οποτε αν προχωρησουν σε αποδοχη και διανομη εχουμε κατατμηση.

Ας προσπαθησουν να συννενοηθουν με καποιο συμβολαιογραφο να το αποφυγουν και να μεινουν συνιδιοκτητες

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει στην περιπτωση μου αυτο:ΠΔ/6-12-82. - (ΦΕΚ-588/Δ/23-12-82);;

αρθρο 3:

1. 'Αρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα με όποιες διαστάσεις και εμβαδό είχαν κατά τη 15-9-82.

 

2. Επίσης θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα ελαχίστου εμβαδού 500 μ2 που δημιουργούνται μετά τη δημοσίευση του διατάγματος αυτού από μεγαλύτερες εκτάσεις εφόσον μεταβιβάζονται σε μόνιμους κατοίκους του οικισμού ή Δημότες αυτού ή καταγομένους από τον οικισμό και δεν έχουν άλλη κατοικία στη ζώνη των 800 μέτρων.

 

δεν ισχυει στην περιπτωση μου;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεις δεν ειναι για τα εκτος σχεδιου. Ισχυει για οικισμους που δεν εχουν οριοθετηθει. Προσοχη στους τιτλους των Π.Δ. !!!!

 

Ποιος ειναι ο χρονος θανατου του κληρονομουμενου; Αν εχεις μια πιθανοτητα, ειναι να εχει πεθανει πριν το '77.

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση μου εχουμε στασιμο οικισμο και στην πολεοδομια που ρωτησα μου ειπαν οτι ισχυει αυτο που σας ανεφερα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε alexbaz,

ξεκαθάρισε τους ορισμούς μέσα σου, ώστε να έχουμε μια κοινή γλώσσα επικοινωνίας!

Τα ξαναλέμε όταν είσαι σαφής στο ερώτημά σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.