Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγαστρα αντλιών βενζίνης μετράνε στην κάλυψη


Recommended Posts

Συνάδελφοι μηχανικοί καλησπέρα.

Θα ήθελα να μάθω αν τα στέγαστρα πάνω από τις αντλίες καυσίμων σε βενζινάδικο μετράνε στην κάλυψη. Έχω μια περίπτωση σε αγροτεμάχιο 15 στρεμ. εκτός σχεδίου θέλω να εκδόσω άδεια μονοκατοικίας. Στο ίδιο γήπεδο κατασκευάστηκε και λειτουργεί πρατήριο υγρών καυσίμων. Στην προηγούμενη άδεια δεν φαίνονται πουθενά τα στέγαστρα. Εγώ τι να κάνω? Να τα δείξω ή όχι? Και στην περίπτωση που θα μου ζητήσουν φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Εγγρ-15549/6-6-05 (ΔΟΚΚ) Εγγρ-15549/05

Διευκρινίσεις σχετικά με τους όρους δόμησης δεξαμενών υγρών καυσίμων σε πρατήρια

@ΚΕΙΜΕΝΟ

Σε απάντηση των (α) και (β) σχετικών εγγράφων, σας γνωρίζουμε ότι από τον συνδυασμό των Αρθ-7 , Αρθ-8 και Αρθ-17 του ΓΟΚ/85 όπως ισχύει, προκύπτουν τα εξής:

1. Οι υπόγειες δεξαμενές καυσίμων προσμετρώνται στην κάλυψη και όχι στον ΣΔ των οικοπέδων ή γηπέδων, ενώ τα στέγαστρά τους προσμετρώνται στην κάλυψη σε κάθε περίπτωση και μόνο στον ΣΔ στις εντός σχεδίου περιοχές.

2. Οι αποστάσεις των ανωτέρω κατασκευών (δεξαμενές, στέγαστρα) ορίζονται σε απόσταση Δ από τα όρια των οικοπέδων εκτός προκηπίου, ενώ στις εκτός σχεδίου περιοχές και οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο ορίζονται σύμφωνα με την έγκριση του αρμόδιου φορέα τους.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΚΚ

ΤΜΗΜΑ Α

@ΣΧΕΤ-ΝΟΜ

α) Εγγρ-545/05 ΔΙΠΕΧΩ Κρήτης

β) το Εγγρ-950/05 της Δ/νσης Πολεοδομικών Λειτουργιών του Δήμου Ηρακλείου

@ΣΥΝ-ΛΕΞ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την σαφή και τεκμηριωμένη απάντηση.

Δηλαδή στην περίπτωσή μου είναι προτιμότερο να μην δείξω καθόλου στέγαστρα. Αφού δεν υπάρχουν και στην άδεια που εκδόθηκε για την ίδρυση του πρατηρίου. Παράλογο βέβαια, βενζινάδικο χωρίς στέγαστρο γίνεται? Τι να κάνω όμως, αλλιώς δεν μου περισσεύουν τετραγωνικά για την κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

...Δηλαδή στην περίπτωσή μου είναι προτιμότερο να μην δείξω καθόλου στέγαστρα...

 

Προφανώς εννοείς στο τοπογραφικό για τη νέα κατοικία. Θα το υπογράψεις το σχέδιο? Θα το σφραγίσεις επίσης? Καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την σαφή και τεκμηριωμένη απάντηση.

Δηλαδή στην περίπτωσή μου είναι προτιμότερο να μην δείξω καθόλου στέγαστρα. Αφού δεν υπάρχουν και στην άδεια που εκδόθηκε για την ίδρυση του πρατηρίου. Παράλογο βέβαια, βενζινάδικο χωρίς στέγαστρο γίνεται? Τι να κάνω όμως, αλλιώς δεν μου περισσεύουν τετραγωνικά για την κατοικία.

 

Αγαπητέ, βενζινάδικο χωρίς στέγαστρο, βγάζει μάτι!!!

Για τη παρανομία σου σκέφτεσαι να ζητήσεις κάτι παραπάνω, ή χωρίς κέρδος κέρατα;;;

Απορία... Τα στέγαστρα, διακοσμητικά είναι; Μόνο; Δεν προστατεύουν τα μηχανήματα, τους πελάτες κλπ... Δηλαδή, πως πήρε την άδεια ο άλλος χωρίς στέγαστρα... δεν ενόχλησε κανένα τότε;

 

Αίτημα : Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνει δώρο το φόρουμ μία άδεια ακόμη από τις ΑΜΟΙΒΕΣ ή άλλο πρόγραμμα που θέλετε, σε αυτόν που θα παρουσιάσει (εεε, όχι photoshop!!!) ένα βενζινάδικο χωρίς στέγαστρα...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος νόμος που να αναφέρει με σαφήνια οτι το στέγαστρο είναι αναγκαστικό για να λειτουργήσει πρατήριο καυσίμων?το 465 / 70 και η εγκύκλιος που το συνόδευε ανάφερε γενικά οτι το στέγαστρο συμβάλει στην ασφάλεια την οχημάτων κτλ κτλ, αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ οτι είναι αναγκαστικό. πιστεύω οτι αν δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης / κάλυψης -γιατί και οι υπόγειες δεξαμενές προσμετρώνται στην κάλυψη- θα μπορούσε να μην υπάρχει στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, βενζινάδικο χωρίς στέγαστρο, βγάζει μάτι!!!

Για τη παρανομία σου σκέφτεσαι να ζητήσεις κάτι παραπάνω, ή χωρίς κέρδος κέρατα;;;

Απορία... Τα στέγαστρα, διακοσμητικά είναι; Μόνο; Δεν προστατεύουν τα μηχανήματα, τους πελάτες κλπ... Δηλαδή, πως πήρε την άδεια ο άλλος χωρίς στέγαστρα... δεν ενόχλησε κανένα τότε;

 

Αίτημα : Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνει δώρο το φόρουμ μία άδεια ακόμη από τις ΑΜΟΙΒΕΣ ή άλλο πρόγραμμα που θέλετε, σε αυτόν που θα παρουσιάσει (εεε, όχι photoshop!!!) ένα βενζινάδικο χωρίς στέγαστρα...

 

Σίγουρα δεν είναι διακοσμητικά.

Δεν μπορούν όμως να θεωρηθούν και μόνιμη κατασκευή. Αν για παράδειγμα αλλάξει προμηθεύτρια εταιρεία καυσίμων τα ξηλώνει και βάζει άλλα.

Δεν είναι κρίμα σε ένα γήπεδο 15 στρεμμάτων να μην μπορείς να οικοδομήσεις για ένα στέγαστρο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η αδεια του παρτηρίου εχει εκδοθεί πριν απο το εγγραφο της ΔΟΚΚ ; Ισως τότε να μην μετρούσαν και δεν τα εδειξαν στην αδεια. Τώρα δεν εχεις πρόβλημα να τα δείξεις και να τα μετρήσεις στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν όμως να θεωρηθούν και μόνιμη κατασκευή. Αν για παράδειγμα αλλάξει προμηθεύτρια εταιρεία καυσίμων τα ξηλώνει και βάζει άλλα.

 

Για το ότι δεν θεωρούνται μόνιμες κατασκευές είσαι καλυμένος από το άρθρο 8 της ερμηνευτικής εγκυκλίου του ΠΔ 465 / 1970.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.