Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υφίσταται ιδιωτική οδός σε Τοπογραφικό Διάγραμμα αγροτεμαχίου;


Recommended Posts

Η αφοριστική παράθεση των στοιχείων της συγκεκριμένης περίπτωσης, με τον τρόπο που το κάνει ο dgt, δεν βοηθάει στην απάντηση των ερωτημάτων που έθεσε ο mixos. Επαναλαμβάνω, και πάλι, ότι, εάν για κάποιο λόγο, η περιγραφή του mixos δεν είναι σωστή, ως προς το θέμα "κατάτμηση", δηλαδή δεν συντάχθηκαν συμβόλαια για τα 4 τεμάχια, που έχουν σχεδιαστεί στο τδ, αλλά μόνον πχ για ένα, τότε δεν πραγματοποιήθηκε η κατάτμηση του αρχικού ακινήτου.

 

Ας περιμένουμε τις διευκρινίσεις του συναδέλφου και επανερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,σε παρακαλώ απάντα με σαφήνεια στις παρακάτω ερωτήσεις:

 

1.Υπάρχει ή δεν υπάρχει συμβόλαιο που να αποκόπτει τμήμα από μεγαλύτερη έκταση?

 

2.Είσαι σε ΖΟΕ,ή άλλη περιοχή που να ορίζεται ελάχιστο όριο κατάτμησης?

 

3.Ο δρόμος αυτός που λες,φαίνεται σε κάποιο παλαιότερο τοπογραφικό-αναφέρεται ως ''ιδιωτική οδός'' σε κάποιο συμβόλαιο?

 

4.Βάσει ΠΟΙΟΥ τοπογραφικού συμβολαίου λές ότι το γήπεδο που μετράς έχει ''πρόσωπο 83 μέτρα'' επί της ''ιδιωτικής οδού''?

 

Αγροτικές οδοί προκύπτουν κατόπιν χαρακτηρισμού.Ιδιωτικές προκύπτουν από βούληση του ιδιοκτήτη ,γι' αυτό κ δεν ''είναι σε κοινή χρήση'' παρά μόνο ΕΝΤΟΣ του ίδιου τους του γηπέδου,γα να πηγαίνουν π.χ. από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη.Οποιαδήποτε άλλη ''ιδιωτική οδός'' που εξυπηρετεί πρόσβαση ΑΛΛΟΥ ακινήτου χρήζει συμβολαιογραφικής παραχώρησης ΔΟΥΛΕίΑΣ.

 

Κ μπορεί να βοηθηθείς.........

 

edit:

 

mixos,είσαι τελείως ασύντακτος κ δεν βγάζω άκρη.

 

Εγώ απ' ό,τι κατάλαβα εχεις την εξής περίπτωση:ένα αρχικό γήπεδο το οποίο ουδέποτε έχει κατατμηθεί,κ ο πονηρίδης ο ιδιοκτήτης που νομίζει ότι έχουμε ακόμα 1965 θέλει να τσεπώσει εις τετραπλούν.Καμάρι μου,ούτε δρόμος υπάρχει,ούτε 4ιδιοκτησίες.Αν καλείσαι να συντάξεις ΕΣΥ τοπογραφικό κατάτμησης,τότε πρέπει ΟΠΩΣΚΑΙΔΗΠΟΤΕ να απαντήσεις στο ερώτημά μου Νο2.Πώς θα απαντήσεις?----->Θα πας στην Πολεοδομία κ θα ρωτήσεις.Κ αν είσαι εντός Νομού Αττικής,Θεσσαλονίκης,ή Κυθήρων σου λέω από τώρα ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να τελειώσεις τη δουλειά,γιατί ο Νόμος σου δένει τα χέρια.

 

Απάντα πρώτα κ τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αφοριστικη απαντηση που εδωσα εχει να κανει ευθεως με την ανευθυνη αρχικη παραθεση των στοιχειων. Οταν ζητα καποιος βοηθεια, ας εχει τουλαχιστον την ευαισθησια να δωσει σωστα τα δεδομενα. Δεν ειναι δυνατον να χανουμε το χρονο μας να βοηθησουμε καποιους που ρωτανε στην τυχη

(και η μονιμη δικαιολογια , ειμαι νεος....ε, τοτε πες'το απ'την αρχη! )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου mixos επειδή κι εγω όταν ξεκίνησα δεν ήξερα να βγάλω τα μάτια μου σε συμβουλεύω να ακολουθείς την εξής σειρά σε όποια εργασία σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος αναλαμβάνεις:

1.συμβόλαια τοπογραφικά (έχω υποχρεώσει πελάτη να μου φέρει μέχρι και πρόσφατα

πιστοποιητικά ιδιοκτησίας γιατί κάτι "βρώμαγε". Ο σωστός "πελάτης" θα σου φέρει ότι

ζητήσεις . Το "λαμόγιο" θα εξαφανιστεί

2.Πολεοδομικό καθεστώς της περιοχής που ανήκει το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει συνταχθει τοπογραφικο και συμβόλαιο κατατμησης το 1982 που στο μεν τοπογραφικο ο δρομος περιγραφεται ως "οδός πλατους 3μ.",στο δε συμβόλαιο δεν αναφερεται καθόλου.

Το αγροτεμαχιο ανηκει σε ΖΟΕ οπου το ελαχιστο εμβαδο κατατμησης ειναι 4000 τ.μ.

post-15567-131887242763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν αναγραφεται στο συμβολαιο, δεν υφισταται. Πραγμα που ουτως ή αλλως ισχυει γιατι η διανοιξη αγροτικων οδω απαγορευεται. Εξ' αλλου το 82 δεν τους ενοιαζε το προσωπο για την κατατμηση.

Τη ΖΟΕ γιατι την αναφερεις; Το 82 υπηρχε;

 

αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι το ξαναπαιρνουμε απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.