Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πράξη Χαρακτηρισμού Έκτασης από Δασαρχείο


Recommended Posts

Συμπληρώνοντας τα παραπάνω κατατοπιστικά του συναδέλφου να σου υπενθυμίσω ότι υπάρχει και χρονικό περιθώριο για καταθέσεις ενστάσεων (τρίτων) επί της πράξης, οπότε μην βιάζεσε τόσο.

Συνάδελφε Μιχαήλ στο Διαύγεια αναρτώνται όλες οι αποφάσεις της διοίκησης το οποίο μας βοηθάει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ για την διαφωτιστική και συγκεκριμένη απάντηση! Συμπεραίνω ότι παίρνοντας την περίληψη με το χαρακτηρισμό της έκτασης, είναι στη διακριτική ευχέρεια του αγοραστή να προχωρήσει στην υπογραφή των συμβολαίων. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα επιδιώξω εφόσον πάρω απάντηση αυτές τις μέρες από δασαρχείο και αρχαιολογία. Έχουν περάσει ήδη 5 μήνες από τη στιγμή που βρέθηκε ο αγοραστής και δεν τίθεται θέμα βιασύνης αλλα αναγκαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα εκτός σχεδίου χρειάζονται χαρακτηρισμό και από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. Σε περίπτωση που είναι γη υψηλής παραγωγικότητας δεν μπορείς να το πουλήσεις χωρίς να ενημερώσεις και ακόμα χειρότερα δεν θα μπορείς να κτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το νομικό καθεστώς και τις εκάστοτε διαφοροποιήσεις. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα έπρεπε κάποιος να με κατευθύνει να κάνω ότι απαιτείται.Δεν υπήρχε σχετική αναφορά από το μηχανικό η το συμβολαιογράφο όταν συμπληρώθηκαν οι αιτήσεις προς δασαρχείο, αρχαιολογία για να γίνει αντίστοιχη αίτηση προς το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και εγώ δεν έχω την τύχη να έχω μαντικές ικανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το νομικό καθεστώς και τις εκάστοτε διαφοροποιήσεις. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα έπρεπε κάποιος να με κατευθύνει να κάνω ότι απαιτείται.Δεν υπήρχε σχετική αναφορά από το μηχανικό η το συμβολαιογράφο όταν συμπληρώθηκαν οι αιτήσεις προς δασαρχείο, αρχαιολογία για να γίνει αντίστοιχη αίτηση προς το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και εγώ δεν έχω την τύχη να έχω μαντικές ικανότητες.

 

Αν το Μηχανικό τον πλήρωσες για να σου ετοιμάσει απλά το Τοπογραφικό, δε σημαίνει ότι ανέλαβε και την υποχρέωση να παρακολουθεί το θέμα σου για 2-3 χρόνια που ενδεχομένως μπορεί να κρατήσει η όλη διαδικασία... Οι αιτήσεις κατατίθενται από τους ιδιοκτήτες συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Αν το Μηχανικό τον πλήρωσες για να σου ετοιμάσει απλά το Τοπογραφικό, δε σημαίνει ότι ανέλαβε και την υποχρέωση να παρακολουθεί το θέμα σου για 2-3 χρόνια που ενδεχομένως μπορεί να κρατήσει η όλη διαδικασία... Οι αιτήσεις κατατίθενται από τους ιδιοκτήτες συνήθως.

 

Αν το Μηχανικό τον πλήρωσες για να σου ετοιμάσει απλά το Τοπογραφικό, δε σημαίνει ότι ανέλαβε και την υποχρέωση να παρακολουθεί το θέμα σου για 2-3 χρόνια που ενδεχομένως μπορεί να κρατήσει η όλη διαδικασία... Οι αιτήσεις κατατίθενται από τους ιδιοκτήτες συνήθως.

 

την επομενη φορα που θα πουλήσω μια έκταση, θα φροντίσω μετά την έκδοση του τοπογραφικού, να εξασφαλίσω μια μισθοδοσία για τον μηχανικό τουλάχιστον για την επομενη δεκαετία γιατί φαίνεται πως ευθύνομαι εγώ για το γεγονός πως ο αγοραστής διάλεξε άλλο τεχνικό γραφείο να εκπονήσει τη μελέτη για την ανέγερση της οικοδομής του. Επιπρόσθετα, είναι ιδιαιτερα κοπιαστικό να πεις σε κάποιον ότι χρειάζεται να κάνει ενδεχομένως μια ακόμη αίτηση. Προϋποθέτει κατανάλωση σάλιου...φυσικά τις αιτήσεις τις έκανα μονη μου, να καταλαβαίνουμε και τι λέμε. 2 χρονια είναι λίγα, καλύτερα να το πηγαίναμε στη δεκαετία, όχι τόση αισιοδοξία! :grin:

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να με παραξηγήσετε αλλά επειδή και σε μένα συμβαίνει αυτό , είναι αδύνατο να έχω στο μυαλό μου όλες τις περιπτώσεις των εργασίών που έχουν καταλήξει Δασαρχείο και να ενημερώνω όλους τους πελάτες χωρίς να ξεχάσω κάποιον Με αυτην την έννοια ο τοπογράφος που συνέταξε το τοπογραφικό είναι υπεύθυνος για την ορθή σύνταξη του Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να σας ενημερώσει για την διαδικασία έκδοσης της πράξης και φαντάζομαι ότι θα το έχει κάνει. Τώρα για τα υπόλοιπα είστε εσείς υπέυθυνη (εκτός αν του έχετε αναθέσει να υποδείξει την έκταση κατά την αυτοψία που περιλαμβάνεται με επιπλέον αμοιβή και επίσης να κάνει τις δημοσιεύσεις και την υπόλοιπη διεκπαίρωση με επίσης επιπλέον αμοιβή)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα λόγο να σας παρεξηγήσω..Αντίθετα, σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως γιατί με την προηγουμενη απάντηση σας, με βοηθήσατε να κατανοήσω κάποια πράγματα που μέχρι χθες, δεν ήταν δεδομένα για μένα. Είμαι σε θέση να διακρίνω την καλή προαίρεση, στον τρόπο που εκφραζεται κάποιος εύκολα και εσείς σίγουρα μιλήσατε καλοπροαίρετα. Δεν κατηγόρησα κανένα μηχανικό, ούτε είχα την αξίωση να κάνει κάποιος αιτήσεις και λοιπές ενέργειες αντ' εμού.. Ποσο μάλλον να έχω μεγάλες προσδοκιες από κάποιον και να έχω ξεχωριστή αντιμετώπιση. Σέβομαι κάθε επαγγελματία και το μονο που είπα, ήταν ότι πρέπει κάποιος να σε ενημερώσει ότι χρειάζεται να κανεις αυτό το βήμα.. προκειμενου να γίνεται ομαλά ένας κύκλος εργασιών, που αφορά διάφορε επαγγελματικές ομάδες. Δεν δέχομαι τα αυθαίρετα συμπεράσματα τα οποια δεν είχαν καμια σχέση με τα δικά μου γραφόμενα.. Η δικη σας γνώμη είναι σεβαστή και εκτιμητέα!! Εγώ αυτό που ήταν να πάρω από το forum, με την καλή διάθεση των άλλων που ανταποκρίθηκαν στο ερώτημα μου, το πήρα. Σας ευχαριστώ κύριε Μιχαήλ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα που θα πουλήσω μια έκταση, θα φροντίσω μετά την έκδοση του τοπογραφικού, να εξασφαλίσω μια μισθοδοσία για τον μηχανικό τουλάχιστον για την επομενη δεκαετία

 

Αν και εφόσον ο ο Μηχανικός που επέλεξες, τήρησε τη συμφωνία σας και έκανε τη δουλειά του, από εκεί και πέρα η οποιαδήποτε εργασία έχεις την απαίτηση να κάνει για λογαριασμό σου, θα αμοιφθεί επιπλέον. Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου είναι, ναι, ενδεχομένως θα κάνεις νέα συμφωνία και θα του κόψεις και "μισθό" εφόσον θέλεις κάποιον να παρακολουθεί μόνιμα το θέμα σου. Υπηρεσίες δωρεάν δεν παρέχονται από κανέναν. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα εκτός σχεδίου χρειάζονται χαρακτηρισμό και από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. Σε περίπτωση που είναι γη υψηλής παραγωγικότητας δεν μπορείς να το πουλήσεις χωρίς να ενημερώσεις και ακόμα χειρότερα δεν θα μπορείς να κτίσεις.

 

Α ΤΗΝ ΓΗ ΥΨΗΛΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑΣ

15.03.11

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ

ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΓΙΑ

ΤΗΝ ΓΗ ΥΨΗΛΗΣ

ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑΣ

Με συντονισμένες παρεμβάσεις και συνεργασία των βουλευτών Κεφαλληνίας & Ιθάκης Σπύρου Μοσχόπουλου και Λευκάδας Σπύρου Μαργέλη με την Πολιτική Ηγεσία των Υπουργείων Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων αφενός και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής αφετέρου , τροποποιείται η γνωστή μας πλέον Κοινή Υπουργική Απόφαση (αρ. 168040/3-9-2010), με την οποία ορίστηκαν τα κριτήρια για τον καθορισμό της Γης Υψηλής Παραγωγικότητας. Θυμίζουμε πως με προηγούμενη τροποποίηση της ΚΥΑ (ΦΕΚ 102Β / 1.2.2011) καταργήθηκε το κριτήριο με βάση το οποίο

ζώνη 300 μέτρων από τα όρια της ζώνης Natura στις νησιώτικες περιοχές χαρακτηριζόταν ως Γη Υψηλής Παραγωγικότητας και απαγορευόταν οποιαδήποτε δραστηριότητα πλην της γεωργικής.

Με την προωθούμενη τώρα τροποποίηση διευκρινίζεται και ορίζεται πως η αρχική ΚΥΑ έχει εκδοθεί για να

χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά και μόνο από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης , σαν βάση για τον καθορισμό των γεωγραφικών ορίων της Αγροτικής Γης Υψηλής Παραγωγικότητας και την έκδοση στο μέλλον των σχετικών υπουργικών αποφάσεων, με τις οποίες θα καθορίζονται οι ζώνες Αγροτικής Γης Υψηλής Παραγωγικότητας σε όλη τη χώρα . Έτσι, μετά την δημοσίευση στην εφημερίδα της Κυβέρνησης μέσα στις προσεχείς ημέρες της νέας τροποποιητικής Κοινής Υπουργικής Απόφασης (η οποία ήδη έχει υπογραφεί από τους συναρμόδιους Υπουργούς Κώστα Σκανδαλίδη και Τίνα Μπιρπίλη ) δεν θα απαιτείται πλέον χορήγηση πιστοποιητικού από τις κατά τόπους Διευθύνσεις Αγροτικής Οικονομίας για τον χαρακτηρισμό του κάθε ακινήτου. Με αυτόν τον τρόπο επιλύεται με τον καλύτερο τρόπο το πρόβλημα που είχε προκύψει και ταλαιπωρούσε τους τελευταίους μήνες όλους τους εμπλεκόμενους ( πολίτες,

συμβολαιογράφους, μηχανικούς, υπηρεσίες). Όλο το προηγούμενο διάστημα από κοινού οι δύο βουλευτές με συντονισμένες ενέργειες στα δύο Υπουργεία και μετά από πολύωρη συνεργασία που έγινε στις 21/2/2011 στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης με τον Γενικό Γραμματέα κ .Κανελλόπουλο και τον

Γενικό Διευθυντή κ . Βιτζηλάκη, προκρίθηκε τελικά και συμφωνήθηκε, μεταξύ πολλών εναλλακτικών λύσεων που συζητήθηκαν , η έκδοση τροποποιητικής ΚΥΑ με το περιεχόμενο που έχουμεαναφέρει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.