Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για Συμβόλαιο


Recommended Posts

Από όσο ξέρω δεν είναι απαραίτητη η καταγραφή αρτιότητας-οικοδομησιμότητας, παρά μόνο όταν χρειαστεί να κτίσει ή να γίνει οποιαδήποτε εργασία που απαιτείται έγκριση από κρατικό μηχανισμό (πολεοδομία κτλ).

 

Έκανα ένα έκτος σχεδίου τοπογραφικό για ένα συγγενή μου, το οποίο απλώς περιλάμβανε καταγραφή τον ορίων της ιδιοκτησίας καθώς δεν προϋπήρχε τοπογραφικό. Η περιουσία είχε παραχωρηθεί από την κοινότητα του νησιού στην κυριότητά του (Του Παππού του δλδ εξαρχής, και φτάνοντας σ'άυτόν κατ'επέκταση).

 

Το όλο ζήτημα είναι να του κατοχυρωθεί και νομικά μέσω συμβολαίου που συμπεριλαμβάνει τοπογραφικό. Και για τον λόγο αυτό έγινε απλή αποτύπωση της ιδιοκτησίας.

 

Η συμβολαιογράφος όμως ζήτησε πλήρη δήλωση 651 που να λέει αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και όλα τα άλλα λογάκια που γράφονται.

 

Δεδομένης της σκοπιμότητας που περιέγραψα είναι όντως αναγκαία αυτά? Δεν θα πρέπε κανονικά να προχωρήσει το συμβόλαιο κανονικότατα?

 

Το πρόβλημα μου στην σύνταξη της δήλωσης είναι πως το μπροστινό μέρος του οικοπέδου συνορεύει με θάλασσα και πρέπει να διατρέξω σε αιγιαλούς, και λόγου της απομακρυσμένης του τοποθεσίας πιστεύω πως δεν θα υπάρχει καν προσδιορισμός και θα πρέπει να γίνουν και έργα διευθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφε, ο 651/77 λέει εν συντομία πως για μεταβιβάσεις οικοπέδων ή αγροτεμαχίων, επισυνάπτεται στο συμβόλαιο , τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο περιέχει διαστάσεις, εμβαδόν κλπ. του μεταβιβαζόμενου καθώς και δήλωση του μηχανικού εάν επί αυτού επιτρέπεται ή όχι η ανοικοδόμηση όπως και εάν προήλθε από κατάτμηση μεγαλύτερης έκτασης.

(Σημειώνει επίσης πως των παραπάνω υποχρεώσεων εξαιρούνται μεταβιβάσεις εκτάσεων που ανήκουν σε καθαρά αγροτικές περιοχές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σαφές είναι αυτο...)

Link to comment
Share on other sites

Και τι σχέση έχει ο αιγιαλός με τα "έργα διευθέτησης" που επικαλείσαι??

Από τη στιγμή που συντάσσεις τοπογραφικό που θα συναφθεί σε συμβόλαιο η 651 είναι εκ των ούκ άνευ κι ας είναι και σε γη υψηλής παραγωγικότητας!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι η συμβολαιογραφος εχει δικιο...Ακου τοπογραφικο χωρις Ν.651/77...

Ελπιζω να μη σε πληρωσε...

 

 

Θα τρελαθουμε εδω μεσα πια.....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου στην σύνταξη της δήλωσης είναι πως το μπροστινό μέρος του οικοπέδου συνορεύει με θάλασσα και πρέπει να διατρέξω σε αιγιαλούς, και λόγου της απομακρυσμένης του τοποθεσίας πιστεύω πως δεν θα υπάρχει καν προσδιορισμός και θα πρέπει να γίνουν και έργα διευθέτησης.

 

Αφού εξακριβώσεις από την Κτηματική Υπηρεσία ότι δεν έχουν καθοριστεί οι γραμμές αιγιαλού και παραλίας, θα πρέπει να εξετάσεις, χονδρικά και με βάση το ανάγλυφο του φυσικού εδάφους, εάν η γραμμή του χειμερίου κύματος επηρεάζει το όριο του γεωτεμαχίου που σου υποδεικνύει ο πελάτης. Αυτό για να είσαι ΕΣΥ ήσυχος με τον εαυτό σου. Από εκεί και ύστερα, είναι στην κρίση σου να αναφέρεις στη δήλωση την έλλειψη καθορισμού των γραμμών αλλά πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αναφέρεις ότι τα όρια υποδείχθηκαν από τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω δεν είναι απαραίτητη η καταγραφή αρτιότητας-οικοδομησιμότητας, παρά μόνο όταν χρειαστεί να κτίσει ή να γίνει οποιαδήποτε εργασία που απαιτείται έγκριση από κρατικό μηχανισμό (πολεοδομία κτλ).

 

Άκυρο.

 

ΠΟΛΥ άκυρο.

 

Είναι θέμα δήλωσης ιδιοκτησίας στην Εφορεία.Χωρίς δήλωση 651,αφενός μεν ο συμβ/φος δεν γνωρίζει τί μεταβιβάζεται,αφετέρου στην Εφορεία δεν θα γνωρίζουν πώς θα φορολογήσουν τη μεταβίβαση.

 

Μεταβίβαση χωρίς διαστάσεις γηπέδου μπορεί να γίνει,μεταβίβαση χωρίς οικοδομησιμότητα ΔΕΝ μπορεί να γίνει,ακόμα κ αν είναι αποδοχή κληρονομιάς-όπου κ καλά δεν απαιτείται τοπογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Ή εφορία το φορολογεί και κατά βάση αρτιότητας? Εγώ το μόνο που ήξερα είναι πως κοιτάζει την απόσταση από την θάλασσα και θεωρούσα πως μόνο αυτό παρέλειψα με το να μην συμπεριλάβω 651. Αλλά δεδομένου πως συνορεύει με θάλασσα και η απόσταση είναι κυριολεκτικά 0, μπορεί κατευθείαν ο συμβολαιογράφος να καταλάβει πως είναι κάτω των 100 μέτρων.

 

Αφού εξακριβώσεις από την Κτηματική Υπηρεσία ότι δεν έχουν καθοριστεί οι γραμμές αιγιαλού και παραλίας, θα πρέπει να εξετάσεις, χονδρικά και με βάση το ανάγλυφο του φυσικού εδάφους, εάν η γραμμή του χειμερίου κύματος επηρεάζει το όριο του γεωτεμαχίου που σου υποδεικνύει ο πελάτης.

 

Σίγουρα δεν την επηρεάζει, καθώς ναι μεν ακριβώς μπροστά από τα όρια υπάρχει θάλασσα, υπάρχει όμως και γκρεμός αρκετών μέτρων για να καταλήξει στην θάλασσα. Το κύμα δεν φτάνει καν στα όρια. Άρα με αυτό το σκεπτικό, το κομμάτι όλο είναι οικοδομήσιμο.

 

Ελπιζω να μη σε πληρωσε...

 

 

Θα τρελαθουμε εδω μεσα πια.....

 

Αυτή η απάντηση ήταν κομπλεξική. Άσχετα που έχω άδικο απλώς ήθελες να βγάλεις την κακία σου. Όταν κάνεις και εσύ 75 στρέμματα τοπογραφικό μέσα στο κατακαλόκαιρο με ένα βοηθό και χωρίς χρήματα, μετά έλα να μιλήσουμε. Και βάζε και κάνα τόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ατονος, και τα 75 στρ εκτος του οτι δεν μου λενε κατι, δε σε δικοιολογουν . Κι εχω βαρεθει ακουω πραγματα που ουτε πρωτοετης δε ρωταει. Κι αν ησουν πρωτοετης, θα το καταλαβαινα και θα αποντουσα διαφορετικα.

Μα τοπογραφικο χωρις δηλωση μηχανικου;;; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

και δεν ειναι κακια; Αγανακτηση ειναι.

Εισαι στο φορουμ πανω απο ενα χρονο, αρα τουλαχιστο τοσο εισαι και στο επαγγελμα. Εχεις δωσει κι αλλα τοπογραφικα χωρις την 651/77; Σε συμβουλευω να τα μαζεψεις......για πολλους λογους

 

υγ

δλδ ποσους βοηθους θελεις εσυ για να μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.