Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση ιδιοκτήτη


Recommended Posts

@GMEPH

 

Δηλαδή, ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να υπογράφει ότι υπέδειξε τα όρια ?

 

Φαντάσου τι θα γίνεται, σε περιπτώσεις που συνορεύουν με δασικές ή δημόσιες περιοχές. Και ποιος θα προφυλάξει τον μηχανικό εάν ο ιδιοκτήτης κάνει λάθος (εσκεμμένα ή όχι) στην υπόδειξη των ορίων ?

 

Νομίζω ότι ο ιδιοκτήτης έχει και παραέχει σχέση με την ιδιοκτησία του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Και εγώ διαφώνησα με τον προ'ι'στάμενο πολεοδομίας που έτυχε να δεί το τοπογραφικό,αρχιτέκτονας μάλιστα,αλλά το έκανα για να τα υπογράψει και να πάρω

την άδεια..φυσικά και ο τοπογράφος έτσι το ζητάει για να στο υπογράψει..

 

το τι ιδέα έχει ήταν για το ''μπορώ να οικοδομήσω σ'αυτό''

Link to comment
Share on other sites

Mα τι λες τωρα?? Θα μου υποδειξει ο υπαλληλος της πολεοδομιας πως θα κανω το τοπογραφικο που υπογραφω?????

 

Καλα κρασια με τους υπαλληλους αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Γκαρντάσι σας ανέφερα το τι παίζει σε κάποιες πολεοδομίες σ'αυτό το μ...ρ...ο την ελλάδα,

στην ίδια πόλη σε διαφορετικές πολεοδομίες ζητάνε και άλλα πράγματα,αν κάτσω ν'ασχοληθώ με τον κάθε κ..α...ο.η για ψιλολόγια γ..α τα.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι επαγγελματιας, εισαι επιστημονας, ειναι υπευθυνος αυτων που υπογραφεις..

 

Αλλο να μου υποδειξει μια παραληψη ο υπαλληλος και αλλος να μου υποδειξει πως τον βολευει να το γραψω..

 

Αυτο λεμε..

 

Τι σημαινει υπαλληλος πολεοδομια και ξευπαλληλος πολεοδομιας.....

 

Να μην το αλλαξεις..

 

Αν δεν του αρεσει πηγαινε στο διευθυντη...

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο ερώτημα του fanis_boy: Συνάδελφε, η δήλωση του ιδιοκτήτη σε κάποιος περιπτώσεις δεν έχει νόημα, για παράδειγμα εάν είσαι εντός σχεδίου πόλεως εγκεκριμένο κατά τις διατάξεις του Ν.1337/83, τότε ο ιδιοκτήτης δεν έχει δουλειά να υποδεικνύει όρια ( τα οποία προκύπτουν από την πράξη εφαρμογής) . Αντίστοιχα σε κληροτεμάχια. Γενικά εάν υπάρχει κάποια πράξη που καθορίζει τα όρια όπως τα παραπάνω, δεν στηρίζεσαι σε υπόδειξη ιδιοκτήτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

651/77:δηλώνεις σύμφωνα με αυτό το νόμο αν το ακίνητο είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο.

 

1337/83:δηλώνεις αν υπάγεται ή όχι στις διατάξεις του 1337 για εισφορά σε γη κ χρήμα.Αν η περιοχή εντάχθηκε μετά το 1983,τότε υπάγεται.Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ επίσης σε ένα άλλο θρεντ αναφέρει στη γνώμη του ότι πρέπει να γίνεται ΚΑΙ έλεγχος αν έχουν εξοφληθεί αυτές οι εισφορές,εγώ δεν το κάνω πάντως.

 

Αυτά τα 2 αδερφέ,καλή τύχη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Ο υπογράφων ................................. ......................... ιδιοκτήτης του οικοπέδου (ή αγροτεμαχίου) που φαίνεται στο πάρον τοπογραφικό δίαγραμμα δηλώνω ότι τα όρια της ιδιοκτησίας μου που υπέδειξα είναι τα ορθά και φέρω την αποκλειστική ευθύνη για αυτά."Σε σχεδια πόλεως,όρια απαλλοτρίωσης κλπ βέβαια την ευθύνη την έχουμε εμείς.Τελος,έχω δει συναδέλφους να δηλώνουν στη 651/77 ότι "τα όρια υπέδειξε ο ιδιοκτήτης με δική του και αποκλειστική ευθύνη" και έτσι ξεμπερδεύουν...Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μπερδεύτηκαν επειδή ο άνθρωπος δεν γνωρίζει ότι η δήλωση δεν είναι του ιδιοκτήτη,αλλά του μηχανικού.

 

Αυτός ψάχνει δήλωση μηχανικου.

 

''Δηλώνεται υπεύθυνα ότι η παρούσα ιδιοκτησία Α-Β-Γ-Δ-.......-Α τελικής επιφάνειας Χ τ.μ. βρίσκεται εντός/εκτός του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου,άρτια/μή άρτια κατά κανόνα/παρέκκλιση και οικοδομήσιμη/μή οικοδομήσιμη και υπάγεται/δεν υπάγεται στις διατάξεις του 1337 περί εισφοράς σε γή κ σε χρήμα.''

 

Και διάφορα άλλα αλλά σιγά μη στα πώ man,αυτό είναι που μας ξεχωρίζει στον ανταγωνιστικό κόσμο.Μέχρι στιγμής,με αυτά που σου είπα κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους συναδέλφους που απάντησαν με ανιδιοτέλεια!

όσον αφορά την ακρίβεια αν για παράδειγμα χρησιμοοιήσω gps χειρός με τρομερές αποκλίσεις, και πάνω σε αυτό γίνει συμβόλαιο, εγώ τι ποινικές ευθύνες έχω.

Τέλος πολύ συνέδελφοι λεν στη δήλωση του μηχανικου ότι δεν βρίσκεται σε αρχαιολογικό χώρο ρέμα κ.τ.λ, αυτό αναφέρεται σε νόμο? αν είναι πράγματι σε ρέμα δίπλα, πρέπει να είναι καταγεγραμμένο (που το ψάχνω)?

Ευχαριστώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.