Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κατανομή δαπανών θέρμανσης


kakla

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα σοβαρό πρόβλημα που εχω. Αφορά ένα διαμέρισμα έκτου ορόφου σε παλιά πολυκατοικία του 1978. Η σύσταση σε κάθε διαμέρισμα αναφέρει ότι η κατανομή των δαπανών θέρμανσης θα γίνει βάσει της επιφανείας των θερμαντικών σωμάτων. Έτσι για το διαμέρισμά μου που είναι 60 τ.μ πληρώνω 190/1000 ενώ διαμερίσματα κατώτερων ορόφων 90 τ.μ πληρώνουν μόνο 70/1000. Μου φαίνεται παράλογη αυτή η κατανομή και θέλω να κινηθώ δικαστικά αλλά μου λένε ότι έχω λίγες πιθανότητες να βρω το δίκιο μου λόγω σύστασης. Θα πρέπει να βρω μηχανικό που θα κάνει μία έξυπνη έκθεση;Ποια είναι η γνώμη σας;

Σας ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Εν προκειμένω μιλώντας για "το δίκιο σας" εκφράζετε μία υποκειμενική άποψη...

Όμως η σύσταση ορίζει απόλυτα πιο είναι το κατά νόμο "δίκαιο". Επίσης όπως το λέτε, το δίκαιο αυτό έχει σαφή τεχνική βάση που είναι στην ουσία της σωστή.

 

Τώρα αν υποθέσουμε ότι επί της ουσίας αδικείστε, αυτό θα σημαίνει είτε ότι δεν εφαρμόζεται η νομικά "δίκαιη" συμφωνία (η κατανομή με βάση την διανομή) είτε ότι αντικειμενικά αδικείστε, απολαμβάνετε δηλαδή το αγαθό της θερμότητας σε υψηλότερη τιμή από τους υπόλοιπους ενοίκους.

 

ΑΝ ισχύει το τελευταίο, μπορεί να το διαπιστώσει και να το βεβαιώσει ένας μηχανολόγος με την σχετική εξειδίκευση και εξοπλισμό, ο οποίος θα μετρήσει την θερμότητα (θερμίδες) που απολαμβάνετε εσείς και οι υπόλοιποι ένοικοι της οικοδομής. Διαδικασία δαπανηρή και χρονοβόρα, η οποία, εφόσον ολοκληρωθεί σωστά από επιστημονικής απόψεως και αποδείξει την αδικία, θα μπορέσει να χρησιμεύσει στον δικηγόρο που θα αναλάβει την διεκδίκησή σας, χωρίς όμως και να προεξοφλεί της έκβασή της...

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση σε κάθε διαμέρισμα αναφέρει ότι η κατανομή των δαπανών θέρμανσης θα γίνει βάσει της επιφανείας των θερμαντικών σωμάτων.

Υπάρχει όρος που να περιορίζει την αλλαγή (με μεγαλύτερα ή μικρότερα) ή ακόμα και την κατάργηση των θερμαντικών σωμάτων;

 

 

Μου φαίνεται παράλογη αυτή η κατανομή και θέλω να κινηθώ δικαστικά αλλά μου λένε ότι έχω λίγες πιθανότητες να βρω το δίκιο μου λόγω σύστασης

Παράλογη, δεν θα το έλεγα. Εχει μία βάσιμη λογική: Η χρέωση θα γίνεται ανάλογα με την επιφάνεια των θερμαντικών σωμάτων. Μπορεί να μην είναι δίκαιη η μοιρασιά (εξάλλου το δίκαιο είναι λίγο σχετική έννοια), αλλά παράλογη δεν είναι.

Τώρα, εσείς ψάχνετε τρόπο να πληρώνετε λιγότερα. Θεμιτό. Αλλά κατά πόσο είναι θεμιτό να "σπάσετε" μία συμφωνία που έχετε δεχτεί ως σωστή όταν αγοράζατε το διαμέρισμα;

 

Θα πρέπει να βρω μηχανικό που θα κάνει μία έξυπνη έκθεση;Ποια είναι η γνώμη σας;

Ξεκινήστε από τον δικηγόρο... Το βασικό είναι κατά πόσο μπορείτε να "βγείτε" από την αρχική σας συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.