Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια με πολλούς ιδιοκτήτες


Recommended Posts

Θέλω να βγάλω 1 αδεια για εργασίες ελαιοχρωματισμων σε πρόσοψη πολυκατοικίας (με αναλυτικο προυπολογισμο). Τι γίνεται με την αναθεση, τώρα που οι ιδιοκτήτες είναι 15? !!! Πρέπει να υπογράψουν αναθεση όλοι, ή ορίζεται εκπρόσωπος? Οσο για το διαχειριστή, για να σας προλάβω, δεν είναι ενας εκ των ιδιοκτητών (οπως ορίζει ο κανονισμός της πολυκατοικίας), αλλά μια εταιρία διαχείρισης, που επι της ουσίας, μόνο τα κοινόχρηστα τυπωνει.....

Αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο, θα θελα μια γνωμη.....

Link to comment
Share on other sites

σου υπογραφουν οι ιδιοκτητες ολοι ή νομιμοι εξουσιοδοτημενοι απο αυτους για θεματα της συγκεκριμενης ιδιοκτησιας...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά την ανάθεση την κάνει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μετά από έγκριση της συνέλευσης.

Εμένα μου συνέβη το εξής φοβερό:Μου έγινε ανάθεση για επισκευές σε πολυκατοικία από τον διαχειριστή ,έχω ετοιμάσει τον φάκελο της άδειας και περιμένω την έγκριση της αρχαιολογίας(περιμένω ήδη 2 εβδομάδες) και τώρα μου λένε ότι δεν εγκρίνουν τα λεφτά της μελέτης.Να φανταστείτε τους χρέωσα την λιγότερη αμοιβή , 1.800,00 ευρώ.

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον άλλον;

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωσεις τετοιες που ειναι δυσκολες γιαυτο ειπα υπογραφες απο ιδιοκτητες ζητας ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ......

 

πληρωνεσαι για τον χρονο σου δεν θα του δωσεις καρπουζια....

Link to comment
Share on other sites

1) katerinag, έχεις κάποια οποιαδήποτε απόδειξη οτι σου ανέθεσαν τη μελέτη; Την αίτηση στην αρχαιολογία πώς την έκανες; Σου έχουν κάνει κάποια εξουσιοδότηση, δήλωση ανάθεσης;;; Αν ναι μπορείς να διεκδικήσεις την αμοιβή σου. Έχει και το ΤΕΕ ειδικό τμήμα, απευθύνσου κι εκεί.

Εγώ ζητάω πάντα στην αρχή εξουσιοδότηση (όπου αναφέρεται ο λόγος πχ έκδοση αδείας τάδε κλπ) ακόμα και αν ξέρω οτι δε θα μου χρειαστεί. Το κάνω γιατί έτσι έχω κάτι σαν δήλωση ανάθεσης χωρίς να τους τρομάζω. (δεν ξέρω γιατί αλλά με το που ακούν "ανάθεση έργου" σαν να τρομάζουν)

 

2) Σε περίπτωση πολυκατοικίας μπορεί η άδεια να βγει στο όνομα του διαχειριστή. Να ζητάς όμως και την απόφαση της συνέλευσης που τον εξουσιοδοτεί.

Ακόμα και όταν υπάρχει εταιρεία διαχείρισης κοινοχρήστων, σίγουρα έχει οριστεί κάποιος από τους ιδιοκτήτες ως εκπρόσωπος για να συνεννοείτε με αυτόν η εταιρεία (έχω δει συμβόλαια με εταιρείες και είναι συνήθως μέσα στους όρους να υπάρχει εκπρόσωπος). Οπότε μπορεί να βγει η άδεια στο όνομα αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δήλωση ανάθεσης από την διαχειρίστρια της πολυκατοικίας.Επίσης, τα λεφτά μου τα κατέθεσε η κοπέλα.Για να καταλάβετε τι συμβαίνει,υπάρχει έκθεση επικινδυνότητας της πολεοδομίας ,λόγω υγρασίας στην ταράτσα και το δώμα.Προσπάθησα να βγάλω άδεια μικρής έκτασης ,αλλά η πολεοδομία δεν το δέχτηκε.Έτσι ετοίμασα τον φάκελο για έκδοση αδείας.Περιμένοντας το χαρτί της αρχαιολογίας,έμαθα από την αρχαιολογία ότι ένας τρελός παπάς (ιδιοκτήτης) τους είπε ότι δεν συμφωνεί να δώσουν την άδεια γιατί δεν εγκρίνει το κόστος της αμοιβής του μηχανικού.Σήμερα με πήρανε από το αστυνομικό τμήμα της Ακρόπολης και μου ανακοίνωσαν ότι υπάρχει εισαγγελική παραγγελία από τον παπά για μένα και να απαντήσω ποιος μου έκανε την ανάθεση και τι αμοιβή θα πάρω.Πρέπει τώρα να τρέχω στο αστυνομικό τμήμα,να δίνω καταθέσεις,χώρια την ταλαιπωρία της όλης ιστορίας.Πας να κάνεις μία εξυπηρέτηση και βρίσκεσαι μπλεγμένος.Όπως σας είπα ξανά,δεν πήρα την νόμιμη αμοιβή,ούτε την επίβλεψη,γιατί ξέρω την διαχειρίστρια (η οποία διαδέχτηκε τον παπά ,ο οποίος δεν δεχότανε να κάνουν τις επισκευές και παραιτήθηκε) και πήρα την ελάχιστη.Η πολυκατοικία είναι του 1970 και δεν κάνανε ποτέ συντήρηση λόγω του παπά.Ελπίζω να μην σας ζάλισα.

Link to comment
Share on other sites

καλο κουραγιο...

 

αν το συνεχισει

 

επι τοπου κανε μηνυση στον παπα στην αστυνομια για προσβολη σου και για συκοφαντικη δυσφημιση και για διαφυγοντα κερδη..

 

 

μια φορα χαριζεις

την 2 ρη απαντας να μην σε πουνε και @@@

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζητάω πάντα στην αρχή εξουσιοδότηση (όπου αναφέρεται ο λόγος πχ έκδοση αδείας τάδε κλπ) ακόμα και αν ξέρω οτι δε θα μου χρειαστεί.

Για να ειναι εγκυρη η εξουσιοδοτηση πρεπει να ειναι θεωρημενη για το γνησιο της υπογραφης? Σε ΚΕΠ ή αστυνομια πχ..

 

αλλά πάντα ζητώ θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής

επίση πάντα ζητώ 2 φορές το κάθε έντυπο ωστε να έχω και ένα αυθεντικό αντίγραφο στο προσωπικό μου αρχείο

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

δε θεωρώ πως είναι απαράιτητη προυπόθεση

αν φτάσεις σε δικαστήριο υπάρχουν και γραφολόγοι που εξακριβώνουν τέτοια θέματα

 

αλλά πάντα ζητώ θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής

επίση πάντα ζητώ 2 φορές το κάθε έντυπο ωστε να έχω και ένα αυθεντικό αντίγραφο στο προσωπικό μου αρχείο

Link to comment
Share on other sites

καλο κουραγιο...

 

αν το συνεχισει

 

επι τοπου κανε μηνυση στον παπα στην αστυνομια για προσβολη σου και για συκοφαντικη δυσφημιση και για διαφυγοντα κερδη..

 

 

μια φορα χαριζεις

την 2 ρη απαντας να μην σε πουνε και @@@

 

Πραγματικά του αξίζει και το σκέφτομαι σοβαρά και εγώ.Διαφυγόντα κέρδη όμως γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.