Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόστιμο για κλείσιμο μπαλκονιού


pilalas

Recommended Posts

Καλημέρα Μπράσκο!

 

Βασικά, νόμιζα ότι το όλο θέμα θα ήταν κάποια νομοθεσία με "global" χαρακτήρα...

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι είναι τόσο μπέρδεμα!

Νόμιζα ότι θα ήταν τόσο ποσοστό επί της αντικειμενικής χ τόσα τ.μ.= πρόστιμο και κάτι ακριβώς ανάλογο για το πρόστιμο διατήρησης....

 

Αλλά φαίνεται όλα σε αυτή τη χώρα λειτουργούν πολύυυυ περίεργα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου δεν λειτουργούν πολυυυυ περίεργα. Απλά για τη συγκεκριμένη ερώτηση για να σου απαντήσει κάποιος πρέπει να έρθει να δει το μπαλκόνι να πάρει την οικοδομική άδεια να πάει στην πολεοδομία στην ΔΟΥ και όπου αλλού χρειαστεί (δικηγόρο, συμβολαιογράφο κ.λ.π.) για να σου δώσει μία σωστή και υπεύθυνη απάντηση. Όλα αυτά πληρώνονται.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι το δικό μου μπαλκόνι!!!!

 

 

δλδ ποιου ειναι?

 

εγω μονο και μονο γιαυτο δεν απαντω....

να βγαλλω και εναν οδηγο '' πως να κανεις καταγγελια σε ολη την γειτονια '''

Link to comment
Share on other sites

δλδ ποιου ειναι?

 

εγω μονο και μονο γιαυτο δεν απαντω....

να βγαλλω και εναν οδηγο '' πως να κανεις καταγγελια σε ολη την γειτονια '''

 

Δεν με πειράζει αν δεν απαντήσεις...

 

Ούτως ή άλλως το δικό σου ακίνητο χάνει την αξία του από το κλείσιμο του γείτονα....; Δικό μου είναι...

 

Πάντως δεν το ήξερα ότι οι μηχανικοί υπερασπίζεστε με τόσο μένος την παρανομία και την λέτε και σε όσους χάνουν το δίκιο τους...

Κρίμα... Δεν ξέρω αν πληρώνεστε για τέτοιες πράξεις και αν συμμετέχετε στο κλείσιμο των μπαλκονιών, αλλά κρίμα είναι να μας βρίζετε και εμάς τα θύματα...

 

Μην ανησυχείς, η προειδοποίηση έχει υπάρξει και έχει ευκαιρία να το γκρεμίσει...Δεν είπα ότι θα πάω αύριο... Αλλά αντί να πει και συγγνώμη με έβρισε και σφόδρα...

Αλλά εγώ φταίω που δεν έχω πάει ακόμη ή που δεν τον άφησα και απροειδοποίητο...Έτσι για να μάθουν οι παράνομοι να μας την λένε και από πάνω!

 

 

Τεσπα, λόγω της συμπεριφοράς του εύχομαι να είναι αρκετό το πρόστιμο...και πάνω από το 30% που υπολόγιζα περίπου ότι είναι...

Link to comment
Share on other sites

ποιος σεβρισε πλακα κανεις?

 

αν ερθω στο ακινητο σου θα μαθεις για παρανομιες που δεν ηξερες...και μετα θα λες στον απενατνι ναποσυρεις την καταγγελια γιατι ετσι γινεται συνηθως....

απλα δεν μπορω τους χαφιεδες που εχουν λερωμενη την φωλια τους και απο πανω ηδονιζονται μαθαινοντας ποσο προστιμο θα πληρωσει ο απεναντι....και η μονιμη δικαιολογια τους ειναι εγω ετσι το πηρα απο κατασκευαστη !!!σιγα μην το πηρες ετσι....τα χαρτια στον συμβολαιογραφο αλλα λενε και ειναι επισημα εντυπα του κρατους ....οχι σαν τον προφορικο σου λογο....

 

εχω βαρεθει να πηγαινω για δουλεια και καλα και το μονο που τους ενδιεφερε τελικα ειναι να ριξω μια ματια στον απεναντι τι παρανομιες εχει......και οταν τους ελεγα πρωτα για τις δικες τους μουγγα στην στρουγγα...

 

και για να σου κοπει λιγο η χαρα....30% εκτπωση αν πει οτι οντως συμφωνει με αυτοψια πολεοδομιας...και αλλο ενα 50% εκπτωση απο ΔΟΥ αν τα πληρωσει μετρητα....δλδ τουμεινε ενα 35% να πληρωσει απο το προστιμο....

 

αν ξεκιναγα αυριο τον ανεδνοτο σε ολες τις παρανομιες παλι δεν θασου αρεσε....επομενως η αποψη σου ασημαντη...ειδικα οταν μπενεις σαν ηδονοβλεψιας και ρωτας κατι και καλα δικο σου

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θες έλα και εσύ και η πολεοδομία να με ελέγξετε!

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να έρθει η πολεοδομία στο σπίτι μου να με ελέγξει και ταυτόχρονα να ελέγξει και αυτόν! Γιατί όσα τ.μ. γράφει τόσα έχω και δεν είναι από ημιυπαίθριο όπως έμαθα πρόσφατα ότι χτίζουν πολλοί! Αν αυτό εννοείς...

 

Εντάξει τι να κάνουμε είμαι ηδονοβλεψίας...Αλλά και εσύ που δεν ξέρεις τι έχει προηγηθεί τόσα χρόνια μεταξύ μας καλύτερα να μην εκφράζεις γνώμη τόσο αβέρτα! Αν ήθελα τόσα χρόνια θα τον είχα πειράξει εξ απροοπτου...Αλλά αφού με έφερε στο αμήν με αναίδεια και θράσος(και δεν του φτάνει ότι του έχω δώσει και περιθώριο αν θέλει να το γκρεμίσει αλλά μου κάνει και τον καμπόσο...)

 

Τέλοσπάντων, αφού σας την σπάμε τα θύματα όταν μπαίνουμε και ρωτάμε...καλώς δεν ρωτάω...Είμαι καρφί βλέπεις και αυτός είναι ο καλός, σωστός και αγαπητός γείτονας....

 

Άντε τώρα να απαντήσετε σε κανέναν άλλο...πώς θα παρακάμψει το νόμο εν γνώσει του... Μπορεί να τον κερδίσετε και σαν πελάτη δεν ξέρεις τι γίνεται καμία φορά!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το λαθος σου....δεν απανταμε ποτε πως να κανεις την παρανομια...

ακομα και σε σενα δεν λεμε το προστιμο γιατι μερικοι λετεμετα λιγα ειναι το προστιμο και το κανετε...

απλα εχετε μαθει να σας φταινε για ολα οι μηχανικοι.....μαθατε και τους η/χ και νομιζετε οτι ανοιχτηκε μπροστα σας η χαμενη βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας....

οσο για πελατες δεν ασχολουμαι με τετοια θεματα δεν σπουδασα για να αναλωνω τον χρονο μου σε καβγαδες της γειτονιας και ποιος ειναι ο πιο παλιος....

 

οσο για θυματα κανεις δεν ειναι....

νομοταγης κανεις δεν ειναι , νομοτυποι οι πιο πολλοι...

 

και για σενα απλα θεματακια...

 

την φυτευση την εχεις σωστη?

ραμπα για ΑΜΕΑ εχεις?

το πεζοδρομιο στην οψη του οικοπεδου σου ειναι σωστα φτιαγμενο?

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον χαιρομαι που συμφωνουμε σε κατι στην τελικη.....

σε σενα τα προστιμα θα μοιραστουν προς ολους τους ιδιοκτητες

 

 

και απαντα μου τιμια σε κατι....

 

 

βλεπω την ερωτηση σου και σου απαντω αρχικα 3000 ευρω και 300 ευρω διατηρηση....

εσυ σκεφτεσαι λιγα ειναι συμφερει..!! και το κανεις!!!

 

δεν εχω συμβαλλει αθελα μου σε παρανομια?

γιατι να με κατακρινεις που δεν απαντω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι ασχετο. Μιλανε για νεα διαμορφωση αντικειμενικων αξιων απο Αυγουστο. Δηλαδη τα προστιμα λογικα θα αλλαξουν και αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.