Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Διευκρίνιση εγκυκλίου 8/15.6.2010


nomos

Recommended Posts

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε την ερμηνεία του άρθρου 18 της εγκυκλίου 8/15.6.2010;

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=440jBn2jvmg%3d&tabid=367

Και εν ολίγοις, βάσει του άρθρου 11 της ίδιας εγκυκλίου, οι τακτοποιημένοι ή ρυθμισμένοι χώροι, δεν μετατρέπονται σε χώρους κυρίας χρήσης;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όταν το διάβαζα σε σκεφτόμουν, ήμουν σίγουρη πως θα σε ξαναδούμε :)

 

11. Για τους χώρους , που υπαχθούν στην παρούσα ρύθμιση δεν χορηγείται βεβαίωση οτι ο χώρος είναι κύριας χρήσης , αλλά οτι ρυθμίστηκε με το ν. 3843/10 ή οτι τακτοποιήθηκε με το ν . 3775/09.

 

αντί για ΒΚΧ δηλ πως ο χώρος είναι κυριας χρήσης παίρνεις βεβαίωση που γράφει πως τακτοποιήθηκε ή ρυθμίστηκε

 

 

18 . Δεν επιτρέπεται η περαιτέρω αλλαγή χρήσης των χώρων που είτε τακτοποιήθηκαν με τον ν. 3775/2009, είτε θα υπαχθούν στη ρύθμιση του ν. 3843/2010, πλην βέβαια της περίπτωσης επαναφοράς τους στη χρήση που προβλέπεται στην σχετική οικοδομική άδεια.

 

δηλαδή αν ο χώρος ρυμιστεί ως διαμέρισμα δεν μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα

αν ρυθμιστεί ως κατάστημα δεν μπορεί να γίνει διαμέρισμα

αν ρυθμιστεί ως διαμέρισμα δε μπορεί να γίνει βιοτεχνια

 

πιθανώς αν είναι κατάστημα δε θα μπορεί να γίνει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εδώ θα κλάψουνε μανούλες)

Link to comment
Share on other sites

πιθανώς αν είναι κατάστημα δε θα μπορεί να γίνει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εδώ θα κλάψουνε μανούλες)

 

myri αυτό με ενδιαφέρει.Θα μπορούσες να μοιραστείς τους προβληματισμούς σου?

 

Κ εγώ αυτό ψυλιάζομαι,ότι εφόσον δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση κύριας χρήσης,δεν θα μπορεί κ να λειτουργήσει κατάστημα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω

 

με τη βεβαίωση πως έχει "ρυθμιστεί" ως κατάστημα θεωρώ πως μπορεί να πάρει άδεια λειτουργιας εφόσον τηρεί τις υπόλοιπες προδιαγραφές που μπορεί να χρειάζεται ένα κατάστημα

πχ να φέρει ΥΔ του διαχειρηστή πως ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν απαγορευει τη χρήση του καταστήματος ως καταστημα για ρούχα

κλπ

 

άρα πχ ένα υπόγειο που "ρυθμίζεται" ως κατάστημα και ενοικιάζεται ως κατάστημα ρούχων δεν έχει θέμα

 

πάμε τώρα στο αγαπημένο μας θέμα

το ίδιο υπόγειο που "ρυθμίζεται" ως κατάστημα δεν μπορεί να αλλάξει χρήση και να γίνει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

πχ τυροπιτάδικο, ψιλικά, αναψυκτήριο κλπ

εκτός αν ρυθμιστει από την αρχή ως κατάστημα ψιλικών

και σε αυτή όμως την περίπτωση δεν μπορεί να γίνει από κατάστημα ψιλικών σε κατάστημα παντοπωλέιο ή αναψηκτήριο

ότι δηλώσεις παραμένει έτσι για τα επόμενα 40χρόνια και τέλος

 

τι λες και εσύ Ζαβι;

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος ''κατάστημα'' κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ αποκλείει αυτά του υγειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Τώρα,επειδή στις αλλαγές χρήσης υπάρχουν χίλια δύο καταστήματα,όταν αλλάζεις χρήση πρέπει να είσαι συγκεκριμένος στο ποιά είναι η λειτουργία του.

 

Κ επειδή η νομοθεσία αναφερει ότι αν δεν μεσολαβεί η έγκριση άλλων υπηρεσιών πλην της πολεοδομίας για τις αλλαγές χρήσεις,τότε αυτές δεν είναι απαραίτητο να γίνουν με έκδοση αδείας,στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος ακόμα κ αν έχεις ψητοπωλείο κ θες να το αλλάξεις σε τυροπιτάδικο,ΠΑΛΙ θες πολεοδομική άδεια αλλαγή χρήσης,διότι μεσολαβούν οι εγκρίσεις Υγειονομικού κ Πυροσβεστικής.

 

Πιστεύω ότι άπαξ κ το δηλώσεις ως ''κατάστημα'' γενικά,θα είσαι μέσα στις επόμενες διατάξεις που θα εκδοθούν μόλις τα κορόιδα πάνε κ τα ακουμπήσουν.Διότι,τέτοιο φιάσκο δεν θεωρώ ότι μπορεί να γίνει.....οπότε τί ''κατάστημα ρούχων'',τί ''κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος'',πάλι κατάστημα θα είναι,κ αν είναι δίκαιο το Υπουργείο δεν θα πρέπει να αρνηθεί μετέπειτα αλλαγές χρήσεις,παρά μόνο να δέχεται ΝΕΕΣ άδειες εγκατάστασης κ λειτουργίας,χωρίς το πολεοδομικό κομμάτι.

 

Εγώ έχω χάσει τη μπάλα πάντως,διότι στην Πολεοδομίας της έδρας μου δεν είναι κ πολύ ενημερωμένοι,βέβαια δεν είναι το φταίξιμο ολοκληρωτικά δικό τους,φταεί κ αυτή η ******* του ΥΠΕΚΑ που τσακίζει κόκκαλα κ διαρκώς παράγουν εγκυκλίους για να ερμηνεύσουν ''τί ήθελε να πει ο ποιητής''.......

 

Εγώ πιστεύω ότι θα μπορεί να πάρει άδεια εκατάστασης κ λειτουργίας,εκτός κ αν βρεθεί ο ΘΕΟΣ υπάλληλος που τη βεβαίωση της ρύθμισης θα τη δει κ θα πει ''εγώ σας ζήτησα βεβαίωση κύριας χρήσης,όχι βεβαίωση ρύθμισης''!!!!!!!!!!!:lol:

 

Ε ρε κάτι πλάκες!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μπερδεμένο νομίζω..

Στην αίτηση του 2009 επέλεγες -κατάστημα- χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες.

Αυτό λογικά από μόνο του δεν συγκεκριμενοποιεί ποια θα είναι η χρήση του καταστήματος.

Η διαίσθησή σου myri δεν απογοήτευσε.

Thank you...

Link to comment
Share on other sites

καλά οτι θα γελάμε μέχρι δακρύων

και θα κλάιμε μέχρι γέλιων είναι σίγουρο

 

Ο όρος ''κατάστημα'' κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ αποκλείει αυτά του υγειονομικού ενδιαφέροντος.

ως προς αυτό μονο θέλω να σχολιάσω

πως η χρήση κατάστημα θεωρείται διαφορτική από τη χρήση κατάστμα υγειονομικού ενδιαφέροντος, που δεν είναι κάτι το γενικό και αόριστο είναι πάντα συγκεκριμένο: κομμωτήριο, ψιλικά, παντοπωλέιο κλπ

άρα ότι δηλώνεις αυτό θα έχεις για τα επόμενα 40χρόνια

 

το θέμα θα λυθεί με επόμενη εγκύκλιο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή,

 

αν δήλωνες ''κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος'' κ άνοιγες στο ρυθμισμένο χώρο ένα απλό ''κατάστημα'',τότε αυτό θα θεωρείτω αυθαίρετο????

 

Απίστευτο μου φαίνεται......

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, δεν μπορείς να δηλώσεις απλά "κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος"

πρέπει να πεις "κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος: κομμωτήριο" δηλ συγκεκριμένα πράγματα

 

αυτή είναι η γνώμη μου επι του θέματος

ή τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω τη διευκρίνηση

 

τώρα τι ήθελε να πει ο ποιητής-Υποργείο με τις διευκρινήσεις περι αλλαγής χρήσης !!!!!!

ξέρεις μπορεί να είναι από αυτά που άλλα θέλει να κάνει άλλα λέει και εμέις τρέχουμε σαν το Βεγγο

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό είναι μπερδεμένο..

Πήγε ο Ελληναράς την υπόγεια αποθηκούλα του για τακτοποίηση, όχι με το σκεπτικό να είναι και καλά σωστός, αλλά με το σκεπτικό να το νοικιάσει ή να το πουλήσει ως κατάστημα, χώρο για επαγγελματικό εργαστήριο, βιοτεχνία, διαμέρισμα και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του!

Τις προάλλες πήγα σε μεσίτη να αγοράσω υπόγειο διαμέρισμα καί όλα ήταν αποθήκες προς τακτοποίηση!!

Όχι τακτοποιημένα, αλλά προς τακτοποίηση από τον υποψήφιο αγοραστή!!

Να μην μπουν και στα έξοδα..

Συν τοις άλλοις που δεν σου αναφέρουν ότι η τακτοποίηση δεν είναι και νομιμοποίηση!

Όταν ανέφερα στον μεσίτη για τις όποιες ελάχιστες βασικές γνώσεις μου επί των ακινήτων, έστριψε δια του αρραβώνος και δεν ξαναφάνηκε..

 

Το πιο πιθανό σενάριο κατά την γνώμη μου είναι πως το άρθρο 11 της εγκυκλίου στοχεύει στην κεντρική ιδέα της τακτοποίησης. Δηλαδή ναι μεν χρησιμοποιείς ένα χώρο ως κύρια χρήση και δεν τον νομιμοποιείς αλλά τον ρυθμίζεις και τον τακτοποιείς και για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν σου χορηγείται βεβαίωση κυρίας χρήσης.

Κατά πάσα πιθανότητα με αυτόν τον τρόπο να θέλουν να αποφύγουν συγκεκριμένες χρήσεις από τους τακτοποιούντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.