Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση οικοπέδου σε μικρό χωριό


Recommended Posts

γεια σας ειμαι πολιτικος μηχανικος και θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

 

θελω να κανω ενα τοπογραφικο σε οικόπεδο ποθ είναι σε νεα μικρο! πως θα εξασφαλιστω με το ταχύμετρο για να έχω σωστες συντεταγμένες?δεν υπάρχει απο τριγωνομετρικα!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θέλεις εξάρτηση μέσα σε χωριό;

 

Αν θέλεις απαραίτητα τότε δεν υπάρχει άλλη λύση από το να βρεις τριγωνομετρικά τριγύρω (δεν μπορεί κάπου θα υπάρχουν)

 

Σε ποιο νομό/περιοχή είναι;

Το gps χειρός μέσα σε οικισμό/σχέδιο ούτε γι' αστείο...

Link to comment
Share on other sites

hjiannis

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στον τίτλο όσο και στο κείμενο της δημοσίευσης από τους Κανόνες Συμμετοχής. Σε παρακαλώ να το διορθώσεις άμεσα (πάτα την "Επεξεργασία" πάνω δεξιά).

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μου λέτε οτι δεν είναι αναγκέο οι συντεταγμένες να είναι εξαρτημένες απο κάποιο συστημα! δηλαδη να στίσω το όργανο όπως θέλω και να αρχίσω αποτύπωση?και ότι μου βγάλει?σορρυ για υα κεφαλαια δε το γνώριζα! μη βαρατε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

Ναι, μπορείς να θεωρήσεις ενα αυθαίρετο σύστημα συν/νων ( η στάση σου ασ πούμε :χ=1000, ψ=1000) και αφετηρία οριζοντίων γωνιών ένα σημείο επιλογής σου.

Αν θες εξαρτημένο τοπογραφικό όμως (δεν γνωρίζω για τι χρήση το θέλεις), χρειάζεσαι κάποια τριγωνομετρικά.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστούμε που το διόρθωσες. Τώρα θα σε παρακαλούσα να βάλεις και τόνους στον τίτλο. Είναι υποχρεωτικό από τους Κανόνες Συμμετοχής.

Δεν ήθελα να ακουστώ πολύ αυστηρή απλά έχουμε κουραστεί να κάνουμε συνεχώς την ίδια παρατήρηση γιά κεφαλαία και ορθογραφημένους και με τόνους τίτλους.

Κατα τ' άλλα καλώς ήρθες στην κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.