Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πώς χωρίζω εξ αδιαιρέτου;


Recommended Posts

Γεια σας.

Ο παππους μας θα μας "γραψει" σε μενα και τον αδερφο μου καποια αγροτεμαχια

(εκτος σχεδιου, αν τα λεω σωστα).

Ξεκιναω με τα προβληματα. Με τον αδερφο μου ΔΕΝ εχουμε καλες σχεσεις. :( Επισης, ο αδερφος μου δεν συμμετεχει σε κανενα εξοδο του αγροτεμαχιου (π.χ. ΓΟΕΒ, αφου αρδευοταν παλια).

Οπότε θελω να χωριστουνε ΕΝΤΕΛΩΣ τα μεριδια μας, κι οχι εξ αδιαιρετου (αν γινεται..).

Υπαρχει καποια λυση?

 

Εχω ακουσει για ιδιωτικα συμφωνητικα, αλλα και παλι δεν θα ειμαι καλυμμενος. Δηλαδη, αν μετα μπει στο σχεδιο το αγροτεμαχιο, θα πρεπει να χωριστει και παλι...

Ο παππους δεν μπορει να τα χωρισει μιας και ειναι εν ζωη? Ή να κανουμε καποιο συμβολαιο οι 3 (εγω, αδερφος, παππους) που να οριζει την τωρινη (μη πωληση, μη χρεωση, συμμετοχη στα εξοδα απο κοινου), αλλα και την μελλοντικη μεταχειριση(να οριζει ποιο κομματι μου αντιστοιχει επ'ακριβως και να μην εχει το δικαιωμα να με παει σε τιποτα δικαστηρια ο αδερφος μου).

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου δεν γίνεται διανομή. Πάντα θα είναι εξ' αδιαιρέτου. Αλλά, για υπεύθυνη συμβουλή ως προς το τι συμφέρει να κάνετε χρειάζεστε δηκηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Αφου δεν γινεται, ενταξει τοτε.

Αρα να κοιταξω πως μπορω να προστατευθω απο τον αδερφο μου (και τις ατασθαλιες του), για να μη βρεθω ουτε χρεωμενος, αλλα ουτε και να του πληρωνω το δικο του μεριδιο.

Καποιες συμβουλες ως προς το πως να κινηθω?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις erling? Τροπος για ποιο πραγμα? Μηπως χωριζεται?

 

Λοιπον καποιες επιπλεον πληρφοριες:

To αγροτεμαχιο εχει ρυμοτομηθει (αν το λεω σωστα) και εγινε ενα οικοπεδο και ενα παραμενει αγροτεμαχιο 1000τμ, το οποιο παιρνω απο κοινου με αδερφο. Ειναι διπλα στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να κανετε κατατμηση, που θα οδηγησει πιθανως σε μη αρτια τμηματα.

Τα ιδιωτικα συμφωνητικα, αν υπαρξει διαφωνια μεταξυ σας, καταρρεουν αμεσως στο δικαστηριο

Link to comment
Share on other sites

Δε με πειραζει το να μεινει ανεκμεταλλευτο (μη αρτιο - αυτο δε σημαινει?).

Φανταζομαι οταν θα μπει στο σχεδιο θα μπορω να το εκμεταλλευτω μετα, ε?

 

Απο αυτα που λες, το ιδιωτικο συμφωνητικο ειναι ενα τιποτα. Ειναι δυνατο να κανω κατι πιο "δυνατο", απο το συμφωνητικο? π.χ. ενα συμβολαιο μεταξυ των 3 μας που να οριζει καποιες "συνθηκες"?

Link to comment
Share on other sites

ή κατατμηση του αρχικου με πρωτοβουλια του σημερινου ιδιοκτητη (κι οταν/αν μπει στο σχεδιο αντιμετωπιζονται τα επιμερους τεμαχια ως αυτοτελης ιδιοκτησιες) ή ιδιωτικο συμφωνητικο με τα προβληματα του

 

δεν υπαρχει αλλη λυση

Link to comment
Share on other sites

Επιλεγω το πρωτο.

Κατατμηση σημαινει? τα +, - ?

 

Να χτισω εκει δεν με ενδιαφερει.

Με νοιαζει μονο η μελλοντικη εκμεταλλευση (μετα τα 10 χρονια).. (Γεωργικη ή χτισιμο)

Link to comment
Share on other sites

Κατατμηση σημαινει χωρισμος του αρχικου τεμαχιου σε δυο ή περισσοτερα ανεξαρτητα που μπορει να εχουν ή οχι αρτιοτητα. Το τελευταιο, θα το δει ο τοπογραφος ο οποιος και θα κανει την κατατμηση γιατι χωρις αυτον ο συμβολαιογραφος δε μπορει να κανει τα συμβολαια.

Αρκει βεβαια να μπορει να γινει κατατμηση γιατι εντος ζωνης υπαρχουν περιορισμοι στο ελαχιστο εμβαδον. Δειτε καποιον τοπογραφο της περιοχης και θα σας ενημερωσει σχετικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.