Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση μεταλλικού κτιρίου με γερανογέφυρα


 

Recommended Posts

Δεν έχει σημασία η έδραση.Μπορείς να έχεις είτε άρθρωση είτε πάκτωση.

Επειδή, το πρόβλημα θα είναι ο περιορισμός των μετακινήσεων, συνήθως χρειάζεσαι πάκτωση.

Όμως, λόγω της γερανογέφυρας θα αυξηθούν κι άλλο οι ροπές στη βάση και θα έχεις μεγάλα πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ρε παιδια, θελω να προσομοιωσω τη γερανογεφυρα μαζι με το μεταλικο κτιριο μου,εγω δουλευω με το scia και το ελυσα με mobile loads ,αλλα θελω να το λυσω και με τον κλασικο τροπο λυνοντας τη δοκο κυλισεως ξεχωριστα και χρησιμοποιωντας τις αντιδρασεις των στιριξεων σαν φορτισεις..για να δω τις δοιαφορες,λοιπον εγω ελυσα την δοκο κυλισεως σαν αμφιερειστη και με τις φορτισεις του ευρωκωδικα οπως στο παραδειγμα στο βιβλιο του βαγια,το προβλημα μου ειναι το εξης(μπορει να ακουστει χαζο αλλα εχω λιγο μπερδευτει):το κτιριο μου ςχει μηκος 30 μ και 10 πλατος ,6 πλαισια ανα 5 μ.,η ερωτηση μου ειναι σε πιο "ματι" θα βαλω τις αντιδρασεις σαν φορτια? η πρεπει να τις βαλω σε ολα τα "ματια" ?και αν τις βαλω σε ολα τα ματια πως μπορω να κανω κατι τετοιο αφου εγω το ελυσα σαν αμφιερειστη και ετσι σε ενα κομβο θα αντιστοιχουν 2 αντιδρασεις ?

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το ματι???

Ο κοντος προβολος που "βγαινει" απο το υποστυλωμα???

 

Αν την ελυσες αμφιερειστη πρεπει να την κανεις και εμφιερειστη στην κατασκευη...

 

Φυσικα τα ενδιαμεσα "ματια" θα εχουν 2 αντιδρασεις..Τα ακραια 1 αντιδραση...

 

Δεν ειναι βεβαια σκοπιμο να βαλλεις δυο αντιδρασεις...ΑΝ δρουν ταυτοχρονα, προσθεσε τις..

Link to comment
Share on other sites

Ιταλε φυσικά και δεν θα την βάλεις σε όλα τα ματιά γιατί κάτι τέτοιο είναι εκτός πραγματικότητας. Θα κανείς μερικές δοκιμές η θα την βάλεις στο μάτι-φατνωμα που ΕΣΥ κρίνεις ότι θα έχεις δυσμένεια.

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα παιδια καταλαβα,το ελυσα μια φορα χωρις φορτια γερανογεφυρας,ειδα ποια ειναι τα υποστηλωματα με την πιο δυσμενης φορτιση και επελεξα το συγκεκριμενο φαντωμα

 

ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το θέμα της θεμελίωσης,όπου δυσμενεστερη είναι η φορτιση με το μικροτερο αξονικο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα που ειπατε για θεμελειωση ,απο τη μια τη μερια αναγκαστηκα εχω εκκεντρα πεδιλα ,διοτι το κτιριο μου συνορευει με αλλο,με αποτελεσμα να μη μου βγαινει ο ελενχος με τιποτα (τα πεδιλα ειναι 2m x 1.5m) ,τι μπορω να κανω γιαυτο? να αυξησω και αλλο το πεδιλο στα 2,5m (μου φαινεται αρκετα μεγαλο ηδη)το διπλανο κτιριο(μεταλικο και αυτο) απεχει γυρω στα 15cm

και τα πεδιλα του ειναι σε βαθος 1,5m ενω τα δικα μου ειναι σε 1m,θα υπαρξει προβλημα αν γινει το πεδιλο κανονικο (οχι εκκεντρο) και πανω απο το πεδιλο που βρισκεται στο 1,5m η κατι τετοιο πρεπει να αποφευγεται,ο κανονισμος το επιτρεπει?????

 

να σημειωσω οτι κατα τον υπολογισμο του πεδιλου δε ελαβα υποψην τα συνδετηρια δοκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.