Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

Δεν εγκαθίσταται λόγω περιορισμών του προγράμματος (π.χ. προαπαιτούμενα προγράμματα) ή υπάρχει πρόβλημα στο αρχείο εγκατάστασης ;

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι θυμάμαι (έχω να κανω κανα αιώνα φορματ το πισι) και σε μένα η έκδοση 1.60 δε δούλευε, δεν εγκαθίστατο και βρήκα την παλιά εκδοση 1.4 κατι, την οποία ψάχνω και δε βρίσκω. Γενικά στο πισί μου εβγαζε καιαυτή σφάλματα, αλλά πατούσα ignore διαρκώς και στο τέλος λειτουργούσε κανονικά.

 

Υ.Γ. win 7 64bit

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κατι έχει πάθει το αρχείο; Θέλεις να μου δώσεις ένα μειλ να σου στείλω το rar-άκι να δοκιμάσεις ξανά;

 

Δεν είναι κόπος.

 

Στο ανέβασα! http://www.filefacto...n/coords_gr.zip

 

Απλά αυτό που θυμάμαι ειναι το εξής: θα βγάζει ένα καρο σφάλματα και θα πατάς όλο ignore και συναφή. Στο τέλος θα δουλέψει, θαρρώ.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Έχω τις εξής συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ '87: 309150.19,4308836.02.

Τις βάζω στο CoordGR 1.6 για να τις μετατρέψω σε φ,λ WGS84 (για να τις βάλω στο Google Earth) και μου δίνει τιμές τις

λ:21.480216712 και φ:38.543711222

Τις βάζω στο Google Earth και είναι αλλού για αλλού ... Καμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό (Στον έλεγχο που κάνει το Coord τα , και οι . λέει ότι είναι οκ ρυθμισμένα)? Είναι η πρώτη φορά που έχω πρόβλημα σε μετατροπή με το coordGR :(

 

Οι κανονικές τιμές θα έπρεπε να είναι περίπου: 38.910309,21.800602 (από http://www.miniwind.gr/metatropi-geografikon-syntetagmenon/#1) το οποίο δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει (το βρήκα γκουγκλάροντας), αλλά βάζοντας τις τιμές του στο Google το σημείο βρέθηκε στην σωστή θέση.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις τιμές που δίνεις παραπάνω στο coords (1.6.0) και μου έδωσε σε WGS84: 21.800601978,38.910308950 (ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ)

 

Μάλλον έχεις ρυθμίσει λάθος τη μορφή εμφάνισης των γωνιών. Οι τιμές λ:21.480216712 και φ:38.543711222 δεν είναι σε δεκαδικές μοίρες αλλά σε μοίρες-πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ tsak1,

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο ... Έχω φάει τόσες ωρες να ψάχνω τι κάνω λάθος και δεν έβλεπα αυτό που ήταν μπροστά στα μάτια μου.

Λέω και εγώ ... Δεν μπορεί τόσα χρόνια να μην είχα πρόβλημα και ξαφνικά τώρα να με στέλνει αλλού για αλλού. :)

Και πάλι ευχαριστώ γιατί άμα κολλήσω σε κάτι τέτοιο δεν μπορώ να ξεκολλήσω μέχρι να βρω το λάθος.

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.