Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει κάποιος γιατι ενω εισαγω στο coords τις συντεταγμένες  x=0.00 και y=-24982.84 απο το 5αρι  3392_6 της ΓΥΣ και επιλεγω το φυλλο χαρτη Πλατυ στο οποιο ανηκει συμφωνα με το υπόμνημα ...

το coords πανω δεξια εμφανιζει επιλεγμενο το φυλλο της Αλεξάνδρειας?

Το νουμερο του φυλλου εμφανιζεται ωστοσο σωστα χωρις να εχει διπλα τσεκ...

σε αλλη περιπτωση παλι μου εμφανιζει σωστα το φυλλο χαρτη στο οποιο ανηκει αλλα  λαθος τον αριθμο απο το πενταρι...με αποτελεσμα τα αποτελεσματα να διαφερουν απο αυτα που εξαγει το site http://www.geographer.gr/ci/index.php/hatt/
υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο γιατι το πενταρι βρισκεται στα ορια αλλαγης του πενηνταρι? και αν ναι τι κανουμε σε αυτην τη περιπτωση...

 

Link to comment
Share on other sites

Τα γωνιακά σημεία ανήκουν και στα διπλανά φύλλα οπότε μπορεί να γίνει μπέρδεμα (αλλά η διαδικασία είναι σωστή).

Να έχεις υπόψη σου ότι καμιά φορά το CoordGR μπορεί να κολλήσει, οπότε κάθε φορά που περνάς σημείο κάνε ξανά επιλογή τις παραμέτρους καλού κακού (δλδ ξαναπληκτρολόγησε το Χ η το Υ με Enter ακόμα και αν είναι ίδιο με το προηγούμενο σημείο, κάνε ξανά επίλογή HATT κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω παρατηρησει οτι κολλαει γι αυτο κανω ολες τις επιλογες απο την αρχη. Το προβλημα που ανεφερα εμφανιζεται στα 5000 που βρισκονται στα ακρα του 50000. Δεν μπορω να επιλεξω το φυλλο στο οποιο ανηκει κ βγαινει αυτοματα το διπλανο. Οι συντεταγμενες σε αυτα τα σημεια βεβαια ταιριαζουν με το διπλανο 5000 κ ολα φαινονται σωστα. Ωστοσο με ανησυχει το γεγονος οτι δεν επιλεγεται το φυλλο χαρτη που ανηκει το εν λογω 5000. Θα παρακαλουσα οποιος εχει συναντησει κατι παρομοιο να μου εξηγησει πως το χειριστηκε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά ξαναδοκίμασα την λύση του συναδέλφου giorgosv τον οποίο και ευχαριστώ πολύ και δούλεψε κανονικά η έκδοση 1.6.0. σε windows 8.1. Επίσης διαπίστωσα ότι σε αυτή την έκδοση κάνει ορθά την μετατροπή και από μικρό σε μεγάλο HATT. 

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε μπορείς να δώσεις ένα λινκ για την έκδοση 1.6, γιατί όπου κοιτάω την 1.4.6 έχουν

Link to comment
Share on other sites

Βάζω εγώ την 1.6.0 εδώ...

 

Εdit: στα downloads του forum υπάρχει η έκδοση 1.4.4
 

coords_gr1_6_0.zip

Edited by lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά καλησπέρα.

 

σε μετατροπές, απο μερκατορικη Ε.Μ.Π. σε εγσα ,με το 1.6 coords βλεπω

έχω σε καθε σημείο

 

2 αποτελέσματα E,N και E',N'

 

Τι με βοηθά να διαλέξω σημείο απ τα 2??

(τα έβαλα πάνω στους χαρτες απο εκχα και διαλεξα το λογικοτερο,αλλα ειναι σωστο αυτο?>)

 

εντος σχεδίου ,νέα ερυθραία,από την πράξη εφαρμογής παίρνω  τα Ε.Μ.Π. δεδομένα.

Edited by mertaghon
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.

 

σε μετατροπές, απο μερκατορικη Ε.Μ.Π. σε εγσα ,με το 1.6 coords βλεπω

έχω σε καθε σημείο

 

2 αποτελέσματα E,N και E',N'

 

Τι με βοηθά να διαλέξω σημείο απ τα 2??

(τα έβαλα πάνω στους χαρτες απο εκχα και διαλεξα το λογικοτερο,αλλα ειναι σωστο αυτο?>)

 

εντος σχεδίου ,νέα ερυθραία,από την πράξη εφαρμογής παίρνω  τα Ε.Μ.Π. δεδομένα.

 

E, N  επίσημες

E´, N´ αρχικές-προσεγγιστικές τιμές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.