Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

E, N  επίσημες

E´, N´ αρχικές-προσεγγιστικές τιμές

Aα οπότε αδερφέ δουλεύω με τις E,N συντεταγμένες..

 

και μια ακομα ερωτησούλα,

μου κάνει στην εισαγωγή δεδομένων μια μικρή στρογγυλοποίηση,

δλδ το 209266,83  κοβει το ,83 κ το κάνει ,000  

μήπως είναι κάποια ρύθμιση που δεν βρίσκω?ή είναι η απόκλιση ως και 1μ. που κατηγοραμε το coords?χε

 

για την ιστορία,1η φορά κι εγώ χρησιμοποιώ ένα απλό νοικιάρικο

gps για να βρω τα 2 σημεία του δρόμου και της άκρης του ο.τ. του οικοπέδου

που θέλω να κάνω τοπογραφικό ,με την πράξη εφαρμογής αποκοντά,για μια μικρη προσκύρωση συμβολαιογραφικά.

 

σε ευχαριστώ!

Edited by mertaghon
Link to comment
Share on other sites

Aα οπότε αδερφέ δουλεύω με τις E,N συντεταγμένες..

 

και μια ακομα ερωτησούλα,

μου κάνει στην εισαγωγή δεδομένων μια μικρή στρογγυλοποίηση,

δλδ το 209266,83  κοβει το ,83 κ το κάνει ,000  

μήπως είναι κάποια ρύθμιση που δεν βρίσκω?ή είναι η απόκλιση ως και 1μ. που κατηγοραμε το coords?χε

 

για την ιστορία,1η φορά κι εγώ χρησιμοποιώ ένα απλό νοικιάρικο

gps για να βρω τα 2 σημεία του δρόμου και της άκρης του ο.τ. του οικοπέδου

που θέλω να κάνω τοπογραφικό ,με την πράξη εφαρμογής αποκοντά,για μια μικρη προσκύρωση συμβολαιογραφικά.

 

σε ευχαριστώ!

 

 

Χμ...Οσμίζομαι ότι έχει να κανει με τα δεκαδικά: Χρησιμοποίησε τελεία κι όχι κόμμα.

 

1η διευκρίνηση: Το GPS στα δίνει κατευθείαν ΕΓΣΑ87; Αν όχι, τότε έχουμε πρόβλημα...Το σύστημα αναφοράς του GPS συνδέεται με το ΕΓΣΑ87 με μία ακρίβεια +- 1 μέτρο...Οπότε τα μερικά εκατοστά του GPS, γίνονται μέτρο

 

2η διευκρίνηση: εφόσον δεν στο δίνει κατευθείαν ΕΓΣΑ, πρέπει να κατσεις σε κοινά σημεία *που τα ξερεις ως προς ΕΓΣΑ87* και να κανεις μετασχηματισμο 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναδοκίμασα την λύση του συναδέλφου giorgosv τον οποίο και ευχαριστώ πολύ και δούλεψε κανονικά η έκδοση 1.6.0. σε windows 8.1. Επίσης διαπίστωσα ότι σε αυτή την έκδοση κάνει ορθά την μετατροπή και από μικρό σε μεγάλο HATT. 

Προσοχή!!!Τα μικρά φυλλα αναφέρονται στο {Παλιό} Μπέσελ, το οποίο συνδέεται με τις διανομες του τέως Υπ. Γεωργίας! Τα μεγάλα φύλλα αναφέρονται στο "νέο" μπεσελ! 

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Οσμίζομαι ότι έχει να κανει με τα δεκαδικά: Χρησιμοποίησε τελεία κι όχι κόμμα.

 

1η διευκρίνηση: Το GPS στα δίνει κατευθείαν ΕΓΣΑ87; Αν όχι, τότε έχουμε πρόβλημα...Το σύστημα αναφοράς του GPS συνδέεται με το ΕΓΣΑ87 με μία ακρίβεια +- 1 μέτρο...Οπότε τα μερικά εκατοστά του GPS, γίνονται μέτρο

 

2η διευκρίνηση: εφόσον δεν στο δίνει κατευθείαν ΕΓΣΑ, πρέπει να κατσεις σε κοινά σημεία *που τα ξερεις ως προς ΕΓΣΑ87* και να κανεις μετασχηματισμο 

ναι μου τα δινει σε εγσα..

 

μιλησα μεναν τοπογραφο φιλο και μου ειπε πως το coords μονο ακεραια μετατρεπει...

 

οποτε μου ειπε να κάνω στο cad προεργασια: μετατροπή με coords τον αμεσως μικροτερο ακεραιο κάθε σημείου

 

και μεταφερω τα σημεια tm και εγσα σε 2 σχεδια  και με τη λογικη πως ξερω τις αποστασεις των ακεραιων σημειων απτα σημεια με δεκαδικα σε tm και χρησιμοποιώντας το κ

για μετατροπή αποστάσεων σημείων απο τμ σε εγσα να βρω με εκατοστα +-1 ακριβεια τα σημεια μου με τα δεκαδικα τους σε εγσα..

 

χαχα 1η φορα θα το κανω αυτο,για να δουμε

Edited by mertaghon
Link to comment
Share on other sites

 

μιλησα μεναν τοπογραφο φιλο και μου ειπε πως το coords μονο ακεραια μετατρεπει...

 

 

 

 

Οχι φίλε! Δεν είναι δυνατό να αγνοεί δεκαδικά!!! Μήπως κατάλαβες λάθος;;;Δες τις ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

ναι μου τα δινει σε εγσα..

 

μιλησα μεναν τοπογραφο φιλο και μου ειπε πως το coords μονο ακεραια μετατρεπει...

 

οποτε μου ειπε να κάνω στο cad προεργασια: μετατροπή με coords τον αμεσως μικροτερο ακεραιο κάθε σημείου

 

και μεταφερω τα σημεια tm και εγσα σε 2 σχεδια  και με τη λογικη πως ξερω τις αποστασεις των ακεραιων σημειων απτα σημεια με δεκαδικα σε tm και χρησιμοποιώντας το κ

για μετατροπή αποστάσεων σημείων απο τμ σε εγσα να βρω με εκατοστα +-1 ακριβεια τα σημεια μου με τα δεκαδικα τους σε εγσα..

 

χαχα 1η φορα θα το κανω αυτο,για να δουμε

 

Προσοχή παλίκαρε

 

σε πράξεις εφαρμογής που έχουν γίνει σε σύστημα UTM 3 ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν κάνουμε μετατροπή σε ΕΓΣΑ ετσι ώστε να χαράξουμε με gps.

 

To coords και το οποιοδήποτε πρόγραμμα μετατροπής συντεταγμένων θα σου δώσει αποτέλεσμα μερικών εκατοστών στη μετατροπή (στο λέει κιόλας)

οπότε ΔΕΝ μπορείς να βρείς τα σημεία που θέλεις με μετατροπή.

 

Δεν γίνονται όλες οι δουλειές με gps

 

Πρέπει να πάς να αποτυπώσεις με όργανο, να πάρεις όσα περισσότερα κοινά σημεία μπορείς με την πράξη εφαρμογής και μετά, αφού σκανάρεις, γεωαναφέρεις την πινακίδα σου στις μετρησεις που έκανες,

να πάς να χαράξεις κλπ κλπ.

 

Εκτός εάν είσαι τυχερός και έχεις τις στάσεις την μελέτης, οπότε δεν χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 110% με τον συνονόματο (με τις καλησπέρες μου) . Προσοχή, τέτοιες ,μετατροπές δεν είναι οσο απλή υπόθεση φαίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι που τα λένε οι συνάδελφοι, αλλά υπάρχουν πολλοι μη τοπογράφοι που λόγω άγνοιας μετατρέπουν τις συν/νες με το coord και οποιον παρει ο χάρος..

Γι' αυτό προσοχή..

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε! Δεν είναι δυνατό να αγνοεί δεκαδικά!!! Μήπως κατάλαβες λάθος;;;Δες τις ρυθμισεις

φιλέ dinamp πολύ δικιο ειχες.

τελικα μετα απο δοκιμες, το coord 1.6 το κλεινω και το ξανανοιγω σε καθε νέο σημειο και

αν κάνω λαθάκι στην πληκτρολογηση συντεταγμενης,το ξανακλεινω.

 

ο λόγος για αυτό είναι πως μετά από ''λαθάκι'' αρχιζει να κόβει τα δεκαδικα..

 

αα οπότε λέτε πως καλύτερα να αποτυπώσω ''όλη'' την περιοχη του ο.τ. και γυρω οδών και μετά να το ''φερω''

προς την πραξη εφαρμογης,να δω που διαφερω κλπ ε?

 

ωραια θα το εχω υπόψιν αυτό.

Θα πάω να με κοουτσάρει και φίλος τοπογράφος λίγο,μάλλον θα του πω ναρθει και με το gps του να μοιραστούμε την δουλίτσα.

 

έχετε και δίκιο, τσαπατσοδουλειά αμα μάθω να κάνω ..πάντα τσαπατσοδουλεια και μετα απο

χρονια θα γελα μαζι μου ο επόμενος μηχανικος και θα δυσκολεύεται..

 

 

σας ευχαριστώ βρε παιδιά!ειμαστε και πολιτικοι που δεν τα κατεχομεν αυτα,χαχα

 

edit περα απο coord μετατροπη συντεταγμενων με άλλο προγραμματακι για να τσεκαρω και coord εχουμε??

Edited by mertaghon
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την αντιμετώπιση συνάδελφε και καλή δουλεια. 

Η λογική είναι αυτή, να ταυτίσεις οτι μπορείς να βρεις από το υπόβαθρο σε ΤΜ3, με τα αντίστοιχα σημεία που θα βρεις υλοποιημένα επί του εδάφους και θα αποτυπώσεις με ΕΓΣΑ και έτσι θα έχεις τον μετασχηματισμό σου. 

Το Coords δίνει καλά αποτελέσματα, όμοια με αντίστοιχα προγράμματα που συμπεριλαμβάνονται σε διάφορα επιλυτικά τοπογραφικά προγράμματα, τουλάχιστον απ' ότι έχω διαπιστώσει εγώ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.