Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρέπει να μπουν συνδετήρια δοκάρια σε κτίριο με αντισεισμικό 58 και προσθήκη ορόφου;


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι, η οικοδομική άδεια προσθήκης και η αντίστοιχη στατική της μελέτη πέρα απο τον νομικό χαρακτήρα της σχετίζεται στενά με φυσικά φαινόμενα όπως η ροή των φορτίων προς το έδαφος και η εξασφάλιση του μελλοντικού δομήματος και φυσικά των ενοίκων απο σεισμούς Τα θέματα κατασκευής γενικώς συνδέονται και απο άλλα θέματα η τυχόν προβλήματα γειτονικών κατασκευών, απο το υπέδαφος, απο την πραγματική κατάσταση των υπαρχόντων υλικών της κατασκευής κλπ.

Με αυτά θέλω να πω ότι πέραν των (διαδικαστικών) καλών συμβουλών που μπορούν να δώσουν διάφοροι συνάδελφοι, πρέπει όλοι μας να ελέγχουμε τα πράγματα ευρύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μου αναφερεις "Υφιστάμενο με ΕΚΩΣ 84 και προσθήκη ΕΚΩΣ 2000...προφανώς "

και μετα "Πλάκα κάνεις? Δεν παίζει κάτι τέτοιο.Το υπάρχον λύνεται με ΚΩΣ 54’"

Τελικα με 84 ή 54?

 

Μπερδεψα κανοισμο σκυροδεματος και αντισεισμικο. Με ΚΩΣ54 λυνεις. δεν υπάρχει ΚΩΣ84 έτσι και αλλιώς αν δεν κάνω λάθος.

 

 

Συνάδελφοι, η οικοδομική...ευρύτερα.
Ναι σωστα.Εγώ απαντάω τυπικά τι επιτρέπει ο νόμος. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενος τι θα κάνει..
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.