Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TOTEE-ORDER

 

Παραγγελία ΤΟΤΕΕ και προγράμματος.

 

Το προγραμμα του ΤΕΕ χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ για το Πιιτοποιητικό και όχι για την Ενεργειακή Μελέτη.... Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει μέχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Και σου λειτουργεί η φόρμα?

 

Εμένα δεν μου βγάζει το "Έγινε εισαγωγή μίας εγγραφής".

 

Μπορεί και να το έβγαλε. Το ανακάλυψα το μήνυμα μετά από πολύ ώρα. Το βγάζει κάπου μέσα στην φόρμα, αλλά διακριτικά, ώστε να μην προκαλεί!!

Link to comment
Share on other sites

Πού το βγάζει το μήνυμα ρε παιδιά; Εγώ δεν το βλέπω πουθενα.

 

Oκ. Τώρα το είδα το μήνυμα. Το βγάζει στο πάνω μέρος της φόρμας. Όντως πολύ διακριτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο

 

Το λέει πάνω πάνω στην φόρμα

 

Εγώ το έστειλα 3-4 φορές ελπίζω να μην μου το χρεώσουν αντίστοιχα....

post-22980-131887247919_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν και δεν αναφέρεται ρητά, μετά από ερώτησή μου σε εισηγητή που έχει άμεση ενημέρωση:

 

Ε: "Αυτό που λέει η ανακοίνωση είναι μόνο για την ενεργειακή επιθεώρηση? Δηλαδή μόνο για τους ενεργειακούς επιθεωρητές? Και το λογισμικό για την ενεργειακή μελέτη θα πωλείται ξεχωριστά?"

 

Α: "Η ανακοίνωση αναφέρεται στο πακέτο που θα περιλαμβάμνει τις 4 ΤΟΤΕΕ τα 2 λογισμικά (Επιθεώρηση κελύφους & Ενερ. Μελέτη) και 2 εφαρμογές για την ηλεκτρονική καταχώρηση των επιθεωρήσεων θερμανσης - κλιματισμού στην τιμή των 100 ευρώ + ΦΠΑ"

Link to comment
Share on other sites

αξιζει να το αγορασουμε το προγραμμα αυτο?

εχουν καθοριστει οι ενεργειακοι επιθεωρητες?

η θα μπορει ο καθενας με καποια προαπαιτουμενα να αναλαβει χρεη επιθεωρητη?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι η βάση που θα λειτουργούν ΟΛΑ τα ελληνικά προγράμματα. Αποτελεί ουσιαστικά την μηχανή του EPA-NR ενα πολύ καλό πρόγραμμα της Ε.Ε. τροποποιημένο και με τις βιβλιοθήκες για την χρήση του στην Ελλάδα. Την εξέλιξη και υποστήριξη έχει αναλάβει το Εθνικό Αστεροσκοπείο οπότε δεν είναι ενα πρόγραμμα της πλακας.

 

Αναγκαστικά ΟΛΑ τα ελληνικά προγράμματα που θα πιστοποποιηθούν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα ενσωματώνουν την μηχανή υπολογισμών του προγράμματος του ΤΕΕ. Αυτό που θα αλλάζει θα είναι το interface των aftermarket προγραμμάτων καθώς και η δυνατότητά τους να αντλούν δεδομένα από τα υπόλοιπα προγράμματα της ίδιας εταιρείας που τα πλασάρει. Το πρόγραμμα το ΤΕΕ θα σου βγάζει όλα τα αποτελέσματα που θέλεις αλλά θέλει πιο πολύ πληκτρολόγηση απο εσένα. Δεν είναι user friendly μεν αλλά για 100 ευρώ αντί για 1000 σίγουρα αξίζει εαν δεν έχεις όγκο δουλειάς ο οποίος να σε αναγκάζει αν πάρεις κάτι άλλο.

 

Προς το παρόν μπορείς να το παραγγείλεις να το δουλέψεις για ενα μήνα που αποτελεί beta version και στο τέλος να αποφασίσεις εαν θα το πληρώσεις ή όχι για να πάρεις τον κωδικό ενεργοποίησής του.

 

Η λίστα των ενεργειακών επιθεωρητών μέσα στον επόμενο μήνα λογικά θα οριστικοποιηθεί. Προλαβαίνεις να δηλώσεις ακόμη ενδιαφέρον εαν έχεις 10 χρόνια εμπειρίας. (http://www.buildingcert.gr/)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ελαβα και αυτό το ενημερωτικό email από την Ειδική Γραμματεία Επιθεώρησης Περιβάλλοντος & Ενέργειας ([email protected])

 

 

----------------------------------------------------

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

 

αναρτήθηκε το λογισμικό υπολογισμού της ενεργειακής απόδοσης των κτιρίων και οι ΤΟΤΕΕ που είναι απαραίτητες για την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ.

 

Θα ακολουθήσει ενημέρωση στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ (http://www.ypeka.gr) σχετικά με τη διαδικασία εκπόνησης της μελέτης ενεργειακής απόδοσης, καθώς επίσης και τον τρόπο κατάθεσης των δικαιολογητικών για την ένταξη στο μητρώο των προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών.

 

---------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι η βάση που θα λειτουργούν ΟΛΑ τα ελληνικά προγράμματα. Αποτελεί ουσιαστικά την μηχανή του EPA-NR ενα πολύ καλό πρόγραμμα της Ε.Ε. τροποποιημένο και με τις βιβλιοθήκες για την χρήση του στην Ελλάδα. Την εξέλιξη και υποστήριξη έχει αναλάβει το Εθνικό Αστεροσκοπείο οπότε δεν είναι ενα πρόγραμμα της πλακας.

 

Αναγκαστικά ΟΛΑ τα ελληνικά προγράμματα που θα πιστοποποιηθούν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα ενσωματώνουν την μηχανή υπολογισμών του προγράμματος του ΤΕΕ. Αυτό που θα αλλάζει θα είναι το interface των aftermarket προγραμμάτων καθώς και η δυνατότητά τους να αντλούν δεδομένα από τα υπόλοιπα προγράμματα της ίδιας εταιρείας που τα πλασάρει. Το πρόγραμμα το ΤΕΕ θα σου βγάζει όλα τα αποτελέσματα που θέλεις αλλά θέλει πιο πολύ πληκτρολόγηση απο εσένα. Δεν είναι user friendly μεν αλλά για 100 ευρώ αντί για 1000 σίγουρα αξίζει εαν δεν έχεις όγκο δουλειάς ο οποίος να σε αναγκάζει αν πάρεις κάτι άλλο.

 

Προς το παρόν μπορείς να το παραγγείλεις να το δουλέψεις για ενα μήνα που αποτελεί beta version και στο τέλος να αποφασίσεις εαν θα το πληρώσεις ή όχι για να πάρεις τον κωδικό ενεργοποίησής του.

 

Η λίστα των ενεργειακών επιθεωρητών μέσα στον επόμενο μήνα λογικά θα οριστικοποιηθεί. Προλαβαίνεις να δηλώσεις ακόμη ενδιαφέρον εαν έχεις 10 χρόνια εμπειρίας.

 

γνωριζω οτι απαιτουνται 10 χρονια εμπειρειας,δεν τα εχω συμπληρωσει,ειναι νεος μηχανικος

ειναι σιγουρο οτι δεν αποτελει δεσμευση πληρωμης η αιτηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.