Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Επειδή έχοντας διαβάσει όλες τις απαντήσεις σας δεν έβγαλα σαφές συμπέρασμα, ρωτώ το εξής. Αν έχει κατατεθεί μία άδεια ας πούμε στις 27/9 και κάνω εγώ τη μελέτη της θερμομόνωσης στις 30/9 είμαι οκ. Αν στον έλεγχο από την πολεοδομία μου πει να κάνω μία διόρθωση και να πάω την επόμενη μέρα έχω πρόβλημα;;; Ή αυτό που λέτε είναι ότι σημασία έχει το πότε κατατέθηκε αρχικά η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν και ενσωματώθηκαν στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ οι αμοιβές της ενεργειακής μελέτης http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη για ενεργειακές μελέτες : 01/10/2010

 

Υπογραφές απο 2 τουλάχιστον μηχανικούς διαφορετικής ειδικότητας

 

Το λογισμικό του ΤΕΕ είναι μια λύση αλλά προς το παρόν μοναδικη.

 

Τα προγράμματα των εταιρειών πρεπει να τροποιηθουν και να χρησιμοποιήσουν την μηχανή υπολογισμων του ΤΕΕ (ΕΡΑ-NR) για να πιστοποιηθουν. Δεν νομίζω ότι η έκδοση που έχεις στα χέρια σου να έχει πιστοποιηθεί.

 

Στην ενεργειακή μελέτη πρεπει να αναφέρεται το προγραμμα υπολογισμού που χρησιμοποιήθηκε, η έκδοση του και το πιστοποιητικό του.

 

Thnx SeNNinhA...από οτι συμπεραίνω λοιπόν δύο λύσεις υπάρχουν

α)Δίνω άλλα 123euro για το λογισμικό του ΤΕΕ και κάνω την δουλειά μου ή

β)Περιμένω την τροποποίηση του εμπορικού προγράμματος που έχω στα πλαίσια του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Γιαένα μήνα ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κανείς τίποτα αφού και το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ αποτελεί beta version. Μόνο να τεσταρεις το κτιριο σου μπορείς για να δεις εάν σου βγαίνει Β΄

 

Εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις προγράμματα ήδη πιστοποιημένα έξω όπως energy+, EPA-NR κλπ. Αλλά εκει θα μπλεξεις με πολεοδομία που θα πρεπει να τους πας και να τους εξηγήσεις ότι ο νόμος προβλέπει κάτι τέτοιο, να χρησιμοποιήσεις τις ΤΟΤΕΕ αλλά και να στησεις μόνος σου το Κτιριο αναφοράς.

 

Ρωτά πρώτα στην εταιρεία του προγράμματος ποτέ θα έχουν την πιστοποίηση και αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, με απόφαση υπουργού θα τροποποιηθεί νόμος???

Τι πρωτοτυπία είναι αυτή πάλι?

 

 

Συνάδελφε ο κτηριοδομικός κανονισμός (ΦΕΚ 59Δ/3-2-89) δεν είναι νόμος, αλλά Υπ. Απόφαση, συνεπώς το άρθρο 25 τροποποιείται με Υ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχοντας διαβάσει όλες τις απαντήσεις σας δεν έβγαλα σαφές συμπέρασμα, ρωτώ το εξής. Αν έχει κατατεθεί μία άδεια ας πούμε στις 27/9 και κάνω εγώ τη μελέτη της θερμομόνωσης στις 30/9 είμαι οκ. Αν στον έλεγχο από την πολεοδομία μου πει να κάνω μία διόρθωση και να πάω την επόμενη μέρα έχω πρόβλημα;;; Ή αυτό που λέτε είναι ότι σημασία έχει το πότε κατατέθηκε αρχικά η άδεια;

 

Όσες άδειες έχουν κατατεθεί και έχουν πάρει αριθμό φακέλου μέχρι 30/09/2010 ΔΕΝ χρειάζονται ενεργειακή μελέτη. Δεν έχει σημασία πότε θα ολοκληρωθεί η άδεια ούτε πότε θα κατατεθούν οι επιμέρους απαιτούμενες μελέτες ούτε πόσες αλλαγές και διορθώσεις θα γίνουν σε αυτές και πότε.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό email το οποίο πιθανά θα έχετε πάρει από την Ειδική Γραμματεία Επιθεώρησης Περιβάλλοντος & Ενέργειας σχετικά με τους ενεργειακούς επιθεωρητές

 

 

----------------------------------------------

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου θα αναρτηθεί στην κεντρική σελίδα του ΥΠΕΚΑ (http://www.ypeka.gr) Δελτίο Τύπου σχετικά με τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε προκειμένου να ενταχθείτε στο μητρώο των προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών.

 

Επισημαίνουμε ότι:

 

1. Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι Διπλωματούχοι Μηχανικοί ή Πτυχιούχοι Μηχανικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης και να διαθέτουν τουλάχιστον δεκαετή αποδεδειγμένη επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία σε θέματα μελέτης ή/και επίβλεψης ή/και κατασκευής κτιρίων ή/και συστημάτων ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων ή/και ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων και ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων ή/και ενεργειακών επιθεωρήσεων.

 

2. Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι τα εξής:

 

α) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.

 

β) Σύντομο βιογραφικό σημείωμα.

 

γ) Υπεύθυνη(-ες) δήλωση(-εις) του άρθρου 8 του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ Α' 75) με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής, με την οποία ο υποψήφιος δηλώνει ότι δεν συντρέχουν νομικά ή άλλα κωλύματα ή ασυμβίβαστα, ότι δεν τυγχάνει μέλος της Γνωμοδοτικής Επιτροπής Ενεργειακών Επιθεωρητών, δεν είναι Επιθεωρητής Ενέργειας (υπάλληλος της Ε.Υ.ΕΠ.ΕΝ.), ότι αποδέχεται το δικαίωμα για χρήση, στατιστική επεξεργασία και κοινοποίηση στοιχείων σχετικών με τις ενεργειακές επιθεωρήσεις στις οποίες έχει προβεί, με την επιφύλαξη προστασίας των προσωπικών δεδομένων και των εμπορικά ευαίσθητων πληροφοριών, καθώς και ότι είναι αληθή όλα τα στοιχεία που συνοδεύουν την αίτησή του.

 

δ) Επικυρωμένο αντίγραφο διπλώματος ή πτυχίου από ελληνικές σχολές ανώτατης εκπαίδευσης ή σε περίπτωση σπουδών σε σχολές της αλλοδαπής ισότιμο και αντίστοιχο πτυχίο αναγνωρισμένο σύμφωνα με την εθνική νομοθεσία ή απόφαση αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων στη χώρα μας κατ΄ εφαρμογή της σχετικής ευρωπαϊκής και εθνικής νομοθεσίας. Για Διπλωματούχους Μηχανικούς αρκεί η βεβαίωση εγγραφής στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ), ενώ για Πτυχιούχους Μηχανικούς Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, που έχουν εγγραφεί στο βιβλίο Τεχνικών Επωνυμιών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΕΕ), αρκεί η βεβαίωση εγγραφής τους.

 

ε) Επικυρωμένο(-α) αντίγραφο(-α) μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών από ανώτατες σχολές της ημεδαπής ή εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της αλλοδαπής που χορηγούν ισότιμους μεταπτυχιακούς τίτλους αναγνωρισμένους από την αρμόδια Ελληνική Αρχή.

 

στ) Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ Α' 75) με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής, στην οποία αναφέρονται σαφώς τα στοιχεία απασχόλησης του υποψηφίου (αντικείμενο, φορέας απασχόλησης, χρονικές περίοδοι απασχόλησης, θέση και ειδικότερα καθήκοντα). Την υπεύθυνη δήλωση συνοδεύει βεβαίωση του φορέα απασχόλησης και επικυρωμένα φωτοαντίγραφα πιστοποιητικών της δηλούμενης κατά περίπτωση εμπειρίας, όπως Δελτία Παροχής Υπηρεσιών, αντίγραφα στελεχών Οικοδομικών Αδειών, βεβαιώσεις του φορέα ασφάλισης. Εφόσον ο φορέας απασχόλησης ή ο εργοδότης ήταν το Δημόσιο, Οργανισμός Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή άλλο Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου, Δημόσια Επιχείρηση ή Οργανισμός Κοινής Ωφέλειας οι βεβαιώσεις εκδίδονται και θεωρούνται από τις αρμόδιες κατά περίπτωση υπηρεσίες αυτών.

 

Ευχαριστούμε

 

-----------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ο κτηριοδομικός κανονισμός (ΦΕΚ 59Δ/3-2-89) δεν είναι νόμος, αλλά Υπ. Απόφαση, συνεπώς το άρθρο 25 τροποποιείται με Υ.Α.

 

Έχεις δίκιο συνάδελφε. Το διαπίστωσα σήμερα το πρωί.

Αλλά και πάλι δεν είναι παράλογο? Πως πας και αλλάζεις κάτι τόσο σημαντικό χωρίς προηγούμενη ενημέρωση???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αφού δεν έβγαλαν εγκύκλιο για αναδρομική ισχύ από τον Ιούνιο πάλι καλά να λέμε! ααα ρε Ελλαδάραααα αθάνατη!

 

Μια διευκρίνηση ρε παιδιά στη παρακάτω παράγραφο της εγκυκλίου

 

2. Η υποβολή της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης επιβάλλεται επίσης για την έκδοση οικοδομικής άδειας και στην περίπτωση κτιρίων κατοικίας που προορίζονται για χρήση που δεν υπερβαίνει τους τέσσερις (4) μήνες (παραθεριστικές κατοικίες), για τα οποία ο φάκελος θα υποβληθεί μετά τη δημοσίευση σε Φύλλο εφημερίδας της Κυβέρνησης του νόμου «Χρηματοδότηση Περιβαλλοντικών Παρεμβάσεων, Πράσινο Ταμείο, Κύρωση Δασικών Χαρτών και άλλες διατάξεις».

 

Αν καταλαβαίνω σωστά στις εξοχικές-παραθεριστικές κατοικίες δεν απαιτείτε η μελέτη ΚΕΝΑΚ αλλά θα είναι υποχρεωτική με την ψήφιση του παραπάνω Νόμου, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.