Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευστάθεια πρανών


 
JOAN S

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω την εξής απορία και παρακαλώ εάν κάποιος γνωρίζει σχετικά ας με διαφωτίσει.

Έχω ένα κτίριο γραφείων με δυο υπόγεια, η στάθμη θεμελίωσης είναι στο -7,30, η θεμελίωσης γίνεται με πλάκα γενικής κοιτόστρωσης, και το έδαφος το έχω πάρει κατηγορία Β

Η υπάλληλος στην πολεοδομία μου ζήτησε μελέτη ευστάθειας πρανών, λόγο του μεγάλου βάθους εκσκαφής (γιατί κάπου έχει ακούσει ότι απαιτείται!!!!!!.)

Ξέρει κάποιος κατ' αρχήν αν απαιτείται μελέτη και κατά δεύτερον πώς γίνεται?

Εγώ ήδη της πήγα μια εδαφοτεχνική γνωμάτευση στην οποία αναφέρω τα χαρακτηριστικά του εδάφους απο προϋπάρχουσες κατασκευές και μέσα στην μελέτη αναφέρω κάποια μέτρα και τρόπο εκσκαφής για την αποφυγή κατολίσθησης

Link to comment
Share on other sites

JOAN S, θέλεις να σκάψεις σε μεγάλο βάθος, κάτι που είναι επιεικώς επικίνδυνο...απορώ πως και δεν σου ζήτησαν γεωτεχνική έρευνα και μελέτη (η γεωτεχνική μελέτη θεμελίωσης περιλαμβάνει και την ευστάθεια των πρανών. Εάν απαιτηθεί αντιστήριξη, γενικά πάει έξτρα).

 

Στο ερώτημά σου εάν απαιτείται, δεν ξέρω και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι λέει η νομοθεσία...η κοινή λογική λέει ότι απαιτείται να εξετάσεις την ευστάθεια των πρανών για να μη σκοτωθεί κανένας...

 

Όσον αφορά το πως γίνεται η μελέτη ευστάθειας πρανών, σίγουρα θα το έχεις συναντήσει σε οποιοδήποτε βιβλίο εδαφομηχανικής.

 

Υπάρχουν παρακείμενες κατασκευές με δύο υπόγεια, για τις οποίες δεν έγινε γεωτεχνική έρευνα;;;

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή αυτή δεν υπάρχουν κατασκευές με δυο υπόγεια, μόνο κατά την εκσκαφή βόθρων βρέθηκε ο υδροφόρος ορίζοντας στα 8,00μ

Link to comment
Share on other sites

Βόθρος στα 8,00m; !!!

 

Η μελέτη που υποβάλλεται στην πολεοδομία είναι μελέτη εφαρμογής και πρέπει να προβλέπει κάθε παράμετρο που θα προκύψει κατά την κατασκευή του έργου. Αντιστηρίξεις πρανών, οδών και ομόρων είναι κανόνας. Για τέτοιο βάθος φυσικά και θα χρησιμοποιήσεις κάποιου είδους αντιστηρίξεις τις οποίες πρέπει να μελετήσεις. Αν χρειάζεται εδαφοτεχνική να την κάνεις. Απόφυγε το μπαλαμούτι και το "θα δούμε όταν έρθει η ώρα να σκάψουμε"...Είναι θέμα υπευθυνότητας, αλλά και ευθύνης...

 

Υ.Γ: ποιος θα επιβλέπει;

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποια είναι τα μηχανικά χαρακτηριστικά του εδάφους, έστω όπως βρέθηκαν κατά την εκσκαφή των βόθρων;

 

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν θέλεις να ξοδέψεις χρήματα στη γεωτεχνική έρευνα και μελέτη...το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αν είσαι σίγουρη ότι έχεις εξασφαλίσει την ασφάλεια του προσωπικού και των παρακείμενων κτιρίων, είναι εύκολο να κάνεις μια μελέτη ευστάθειας πρανών...Επειδή όμως εκσκαφή στο -7.30 είναι βαθιά εκσκαφή...πρόσεχε

Link to comment
Share on other sites

Βόθρος στα 8,00m; !!!

 

Υ.Γ: ποιος θα επιβλέπει;

 

Το γραφείο που έχει την άδεια.

Εγώ κάνω μόνο τα στατικά με τα στοιχεία που μου δώσανε.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποια είναι τα μηχανικά χαρακτηριστικά του εδάφους, έστω όπως βρέθηκαν κατά την εκσκαφή των βόθρων;

 

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν θέλεις να ξοδέψεις χρήματα στη γεωτεχνική έρευνα και μελέτη...το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αν είσαι σίγουρη ότι έχεις εξασφαλίσει την ασφάλεια του προσωπικού και των παρακείμενων κτιρίων, είναι εύκολο να κάνεις μια μελέτη ευστάθειας πρανών...Επειδή όμως εκσκαφή στο -7.30 είναι βαθιά εκσκαφή...πρόσεχε

 

Επειδή όπως είπα η άδεια δεν είναι δική μου για να έχω την ευθύνη των πραγμάτων, άλλα όταν κάνεις μια μελέτη την κάνεις σωστά μπορείς να μου πεις πως κάνω μελέτη ευστάθειας πρανών?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε τα βήματα της μελέτης για μια συνηθισμένη περίπτωση:

 

1. Έχοντας τα τοπογραφικά στοιχεία, τις διαστάσεις του κτιρίου κτλ έχεις τη γεωμετρία της εκσκαφής. Επιλέγεις μία μορφολογία των πρανών εκσκαφής (κλίση, μπαγγίνες κτλ) και εξετάζεις γενικά τη δυσμενέστερη διατομή. Για δεδομένη κλίση πρανών και με όλα τα άλλα ίδια, δυσμενέστερη διατομή είναι αυτή με το μεγαλύτερο ύψος.

 

2. Μέσω της γεωτεχνικής έρευνας έχεις τα γεωτεχνικά χαρακτηριστικά του εδάφους (στάθμη του υδροφόρου ορίζοντα, αντοχή, συμπιεστότητα κτλ).

 

3. Για τη δεδομενη γεωμετρία και έδαφος, διαλέγεις μια πιθανή επιφάνεια αστοχίας και εφαρμοζεις τη μέθοδο οριακής ισορροπίας, από την οποία προκύπτει ένας συντελεστής ασφαλείας. Το κάνεις αυτό για πολλές πιθανές επιφάνειες αστοχίας. Η επιφάνεια με τον μικρότερο συντελεστή ασφαλείας ονομάζεται κρίσιμη...είναι αυτή με τη μεγαλύτερη πιθανότητα να εμφανιστεί.

 

4. Αν ο συντελεστής ασφαλείας είναι μεγαλύτερος από τον ελάχιστο αποδεκτό (συνήθως 1.1 για προσωρινά πρανή), τότε αυτή η μορφολογία εκσκαφών είναι αποδεκτή. Αν όχι κάνεις πιο ήπια κλίση, βάζεις καμιά μπαγγίνα κτλ.

 

5. Σε περίπτωση που δε βολεύεσαι με καμία λογική μορφολογία, πας σε αντιστήριξη...που είναι άλλο θέμα.

 

 

Το ξέρω ότι με τα ανωτέρω αποκλείεται να σε κάλυψα, κυρίως γιατί έχεις ένα λάθος στο συλλογισμό σου...πραγματικά πιστεύεις ότι δεν έχεις ευθύνη για τη μελέτη που θα κάνεις...Συναδελφικά σου μιλάω, αυτό είναι απαράδεκτο.

 

Επιπλέον, εσύ έκανες τη στατική μελέτη...οκ...τελείωσες. Γιατί θέλεις να τους κάνεις και τα γεωτεχνικά; Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Γιατί δεν πας στο γραφείο της άδειας όπως λες και να τους πεις: Παιδιά μου ζητάνε γεωτεχνική...ή πληρώστε με για να την κάνω ή να τη δώσετε σε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε τα βήματα της μελέτης για μια συνηθισμένη περίπτωση:

 

Το ξέρω ότι με τα ανωτέρω αποκλείεται να σε κάλυψα, κυρίως γιατί έχεις ένα λάθος στο συλλογισμό σου...πραγματικά πιστεύεις ότι δεν έχεις ευθύνη για τη μελέτη που θα κάνεις...Συναδελφικά σου μιλάω, αυτό είναι απαράδεκτο.

 

Επιπλέον, εσύ έκανες τη στατική μελέτη...οκ...τελείωσες. Γιατί θέλεις να τους κάνεις και τα γεωτεχνικά; Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Γιατί δεν πας στο γραφείο της άδειας όπως λες και να τους πεις: Παιδιά μου ζητάνε γεωτεχνική...ή πληρώστε με για να την κάνω ή να τη δώσετε σε κάποιον άλλο.

 

Είσαι λίγο άδικος. Το γεγονός ότι σε ρώτησα πως γίνεται η μελέτη δεν σημαίνει ότι θα την κάνω κιόλας.

Απλά πρέπει να ξέρω πως αντιμετωπίζονται αυτές οι κατασκευές απο την γεωτεχνική τους πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση πάω πάσο και ζητάω και συγνώμη...

 

Πάντως τότε πρέπει να σε κάλυψα...χοντρικά.

 

Έχε υπόψη ότι βασικό στα ανωτέρω είναι η γεωτεχνική έρευνα. Μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις που έκανα μελέτη ευστάθειας πρανών, δεν έκανα και γεωτρήσεις. Και σε όλες τις περιπτώσεις είχα εμπειρία στην περιοχή...ήξερα τι θα βρω και πως συμπεριφέρεται...

 

Μερικά χρήσιμα στοιχεία μπορείς να βρεις και εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5319

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.