Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


jzer40

Recommended Posts

Φέτος ο γυιός μου έδωσε πανελλήνιες και.....τα έκανε μούσκεμα...

 

13568 στο 4ο πεδίο έβγαλε...

 

 

Θέλω την άποψή σας σχετικά με...:

 

Βλέποντας τις περισινές βάσεις περνάει σε:

 

Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης Αιγαίου (Χίος)

Μηχανικός ορυκτών πόρων Κρήτης (Χανιά)

Μηχανικός επιστήμης Υλικών (Γιάννενα)

Επιστημης των Υλικών (Πάτρα)

Μηχανικός πληροφοριακών και επικοινωνιακών συστημάτων (Σάμος)

Διαχείρηση Περιβάλλοντος και Φυσικών πόρων (Γιάννενα)

 

 

 

Μερικούς που ρώτησα για τα παραπάνω δεν μου έιπαν και καλύτερα για επαγγελματική αποκατάσταση....

 

 

Ρωτάω λοιπόν....

 

Να πάει σε κάποιο από τα παραπάνω και με κάποιο μεταπτυχιακό να ανοίξει λίγο το πεδίο του?

 

Μήπως να πάει ΤΕΙ Μηχανολογίας η Πολιτικών Δομικών έργων υποδομής η

Ηλεκτρονικής,Αυτοματισμών και φυσικά μετά και εκεί να κάνει ενα μεταπτυχιακό?

 

Είμαστε εντελώς μπερδεμένοι και η όποια βοήθεια σας είναι απαραίτητη...

 

 

Ζητούμενο είναι η επαγγελματική αποκατάσταση

Τα κατοχυρωμένα δικαιώματα

Η εργοληπτική ικανότητα..

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη αν επιτρεπεται εσεις εχετε σχεση με το "αντικειμενο"?

Ειστε μηχανικος? Εχετε σχεση με το τεχνικο κλαδο?

Θα εχει καποια βοηθεια μετα ή θα πρεπει να προχωρησει μονος του?

 

Οι περισσοτερες απο τις παραπανω σχολες απο οσο ξερω δεν εχουν καποια κατοχυρωση ή δικαιωματα.

Βεβαια και για τις γνωστες σχολες με κατοχυρωση τα πραγματα δεν ειναι καθολου μα καθολου ροδινα.

Πολλοι οι μηχανικοι, λιγες οι θεσεις. Ισως υπεραπλουστευμενη η φραση μου αλλα να ξοδεψεις τοσα χρονια για σπουδες και να παιρνεις με το ζορι 1000 ευρω αμοιβομενος με μπλοκακι ειναι καπως..

 

 

Πρωτο και κυριο: Του γιου σας με τι θα του αρεσε να ασχοληθει?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη σχέση που έχουμε με το αντικείμενο είναι ότι η σύζυγός μου εργάζεται σε τεχνική εργοληπτική εταιρεία...σε διοικητικό πόστο...

 

 

Ο στόχος ο δικός μας και του παιδιού ήταν μηχανολόγος μηχανικός...

Αποτύχαμε μακράν βέβαια...

 

 

 

Η εταιρεία της γυναίκας μου μας προέτρεψε να πάει ΤΕΙ με κάποια εξιδικευση στους αυτοματισμούς και θα τον αποροφήσει άμεσα ...

 

 

Εγώ συμφωνώ με αυτήν την εξέλιξη αλλά ο γυιός προτιμά να πάει ΑΕΙ και στα τυφλά...

 

 

Δεν αφορά εμένα και απλά θα συμφωνήσω σε ότι διαλέξει....Απλά μέσα από τις γνώμμες σας θα μπορέσουμε τελικά να καταλάβουμε τι αξίζει και τι όχι

στην δική μας περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος ο δικός μας και του παιδιού ήταν μηχανολόγος μηχανικός...

Αποτύχαμε μακράν βέβαια...

Δεν πρεπει να το βλεπετε ως αποτυχια, γιατι δεν ειναι. Το να καταφερει καποιος να μπει σε συγκεκριμενη σχολη δεν θα του εξασφαλισει απαραιτητως επιτυχια και το αντιστροφο.

 

Η εταιρεία της γυναίκας μου μας προέτρεψε να πάει ΤΕΙ με κάποια εξιδικευση στους αυτοματισμούς και θα τον αποροφήσει άμεσα ...
Δεν ξερω τι ακριβως κανουν σε σχολες αυτοματιστων, αλλα αν του αρεσει ως ιδεα και γινει καλος στη δουλεια αυτη πιστευω οτι δεν θα εχει προβλημα να προοδευσει.

 

Εγώ συμφωνώ με αυτήν την εξέλιξη αλλά ο γυιός προτιμά να πάει ΑΕΙ και στα τυφλά...

Δεν νομιζω οτι η αναγραφη της λεξης "πανεπιστημιο ταδε" σε μια κολλα χαρτι Α4 (το πτυχιο του) ειναι απαραιτητως η συνταγη για την επιτυχια

Και αυτο το "στα τυφλα" δεν μου αρεσει καθολου... να μην το μετανιωσει μετα

 

 

Πρεπει να σκεφτει με τι θα του αρεσε να ασχοληθει... σε τι εχει κλιση.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος ο γυιός μου έδωσε πανελλήνιες και.....τα έκανε μούσκεμα...

 

13568 στο 4ο πεδίο έβγαλε...

 

Θέλω την άποψή σας σχετικά με...:

...........................................................................................

 

Δεν γνωρίζω το πως ακριβώς εχει στο μυαλό του ο γίος σας την επιλογή της κατάληλης σχολής όμως επειδή έχω περάσει απο ανάλογη κατασταση προτείνω ΤΕΙ Μηχανολογίας ως το ποιό αξιόπιστο και σταθερό τμήμα, απο τα υπόλοιπα ΑΕΙ που αναφέρατε (για τα οποία δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουν ή αν θα συνχωνευτούν με άλλα τμήματα)με καλά επαγγελματικά δικαιώματα και στην συνέχεια αν του αρέσει και ενδιαφέρεται με ενα μεταπτυχιακο στην ενέργεια ή στην διοίκηση έργων θα είναι πανέτοιμος.!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ jzer40

εσείς θα αποφασίσετε τι θα κάνει ο γιός σας η μήπως θα πρέπει επιτέλους ο ίδιος

αυτή η μικροαστική αντίληψη για καθοδήγηση και μελλοντικό βόλεμα των νέων είναι παρωχημένη

τι σχέση έχει η επιστήμη τεχνολογίας υλικών με τον ορυκτό πλούτο ,την διαχείρηση περιβάλλοντος,τα πληροφοριακά συστήματα και όλα αυτά με την κατεύθυνση - ειδικότητα μηχανολόγου ειλικρινά δεν καταλαβαίνω

ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι θέλει Ο ΙΔΙΟΣ ο γιος σας. Αν θέλει τόσο πολύ να γίνει μηχανολόγος, καλά κάνει, να στρωθεί να ξαναδώσει γιατί οι σχολές που αναφέρετε έχουν κατ' ελάχιστον "θολά" επαγγελματικά δικαιώματα και δεν θα τις συνιστούσα με τίποτα. Χίλιες φορές ΤΕΙ τα οποία κακώς τα υποβιβάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Θα σύμφωνήσω με τους συναδέλφους, αφήστε το παιδί να αποφασίσει τι θέλει.

Πείτε του να το "ψάξει" λίγο και εκέινος, να δει τι μέλλον έχει η κάθε σχολή, ποιο είναι το αντικείμενο της, του αρέσει ?.

Θα ήθελα να γράψω πολλά αλλά δεν είναι εδώ χώρος για να "εξομολογηθώ".

Το πιο βασίκο είναι τι θέλει να κάνει, και αν είναι δυνατόν να πάρει εκείνος την αποφάση.

Link to comment
Share on other sites

το παιδί ήθελε να γίνει μηχανολόγος ΑΕΙ, αλλά δε τα πήγε καλά...

Χωρίς να θέλω να γίνω προσβλητική, αν δεν μπορούσε τώρα στις Πανελλήνιες θα δυσκολευόταν πολύ στο Πολυτεχνείο... Τα 2 πρώτα έτη που είναι μόνο μαθηματικά και φυσική θα του βγάζαν την πίστη... Ίσως εδώ να δίνω δίκιο στο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...Δεν μπορεί όλοι να μπουν σε όλες τις σχολές...

Για τις άλλες σχολές που αναφέρατε, δε βρίσκω κανένα λόγο υπάρξης τους... Σε ποιά εργασία μπορεί να δουλέψει ο Μηχανικός Επιστημής Υλικών? Τι μπορεί ακριβώς να κάνει ο Μηχανικός Ορυκτών Πόρων στην Ελλάδα? Μόνο στα ΕΛΠΕ, Motor Oil και άλλα τέτοια με πετρέλαιο μπορεί να πάει...

Γνώμη μου: Αν θέλει τόσο πολύ την Μηχανολογία, ας περάσει στα ΤΕΙ...Θα είναι πιο βολικά γι αυτόν...Και μάλλον θα είναι πιο εύκολο να βρει μετά εργασία, μιας και θεωρούνται πιο φτηνοί από μας τους ακριβοπλήρωτους (εδώ γελάμε...) μηχανικούς ΑΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

@jzer40, καταρχήν μην απογοητεύεστε

για συνέχεια διαβάστε αυτό :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=196667#post196667

 

Η δική μου η πρόταση είναι σίγουρα να ακολουθήσει αυτό που του αρέσει, άλλωστε εκείνος μετά θα είναι και υπεύθυνος της επιλογής του.

Οι σχολές που αναφέρατε, αυτή τη στιγμή είναι "χλωμές" από επ. δικαιώματα όπως επίσης και τα περισσότερα ΤΕΙ Μηχανικών.

Το πτυχίο δεν εξασφαλίζει το μέλλον.

Να πάρετε γνώμες από επαγγελματίες με πείρα στην αγορά και στην περιοχή σας.

Τελειώνοντας, να σημειώσω τα εξής

Το ότι συγκέντρωσε αυτή τη βαθμολογία, δεν σημαίνει ότι δεν είναι ικανός για καλύτερα. Η βαθμολογία δεν είναι η "ταυτότητά" του που θα τον ακολουθεί στην μετέπειτα ζωή του, αυτές είναι απαρχαιωμένες αντιλήψεις. Ο ίδιος θα κρίνει τί είναι ικανός να κάνει.

Οι πτυχιούχοι Τ.Ε. δεν είναι πιο φθηνοί, αυτά είναι αστεία επιχειρήματα. Η τιμή ακολουθεί την δουλειά+ποιότητα και όχι τα πτυχία. Το "καλάμι" ξεκαβαλικεύεται γρήγορα μόλις δουν την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.